Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Biologinės tėvystės testas: penki bičiuliai baikeriai tyrėsi, kuris yra tikrasis vaiko tėvas

Oficialios statistikos, kiek vyrų augina ne savo vaikus, nėra. Tačiau pasaulio genetinių tyrimų centrų specialistai ir mokslininkai skaičiuoja, kad maždaug dešimtadalis vaikų tėčiais vadina ne savo biologinį tėvą. „Raguotų“ vyrų netrūksta ir Lietuvoje.
Baikerių sezono uždarymas 2011
Baikerių sezono uždarymas / BFL nuotr.

Tėvystę nustatyti DNR tyrimu dažniausiai pageidauja abejonių turintys vyrai. Į laboratorijas jie dažniausiai kreipiasi anonimiškai ir slapta.

Tačiau pasitaiko ir išimčių: pavyzdžiui, dėl vieno vaiko biologinės tėvystės medicininės molekulinės diagnostikos centre „Sorpo“ tyrėsi net penki potencialūs tėvai – bičiulių baikerių kompanija. O DNR tyrimų srityje besispecializuojanti įmonė „easyDNA Lietuva“ buvo susidūrusi su moterimi, kuri slapčia aiškinosi, kuris – vyras ar jo brolis – yra tikrasis jos vaiko tėvas.

Išsklaidyti abejones panūdo po žmonos mirties

DNR tyrimas yra pats tiksliausias galimas tėvystės nustatymo metodas. Kiekvienoje chromosomos poroje egzistuoja specifinė DNR seka. DNR tėvystės testas identifikuoja specifines motinos, vaiko ir tėvo DNR sekas – nustato galimus giminystės ryšius.

Atliekant DNR tėvystės testą, naudojama 16-a genetinių žymenų – toks yra tarptautinis standartas. Tiek žymenų padeda užtikrinti, kad tyrimas bus atliktas tiksliai. Jei atliekant tėvystės testą visi 16-a genetinių žymenų sutampa, įtariama tėvystė bus patvirtinta 99,999 proc.

Kartą konsultavome maždaug 70 metų vyrą, kuris po žmonos mirties buvo pasiryžęs išsklaidyti daug metų kankinusias abejones, ar užaugino savo biologinę dukrą.

Į DNR laboratoriją vyrai dažniausiai kreipiasi arba rimtai suabejoję gyvenimo moters ištikimybe, arba skyrybų atveju norėdami pabėgti nuo atsakomybės ir finansinių įsipareigojimų. Be to, vyrai trokšta įsitikinti, kad alimentus mokės tikrai savo vaikui.

„Kartą konsultavome maždaug 70 metų vyrą, kuris po žmonos mirties buvo pasiryžęs išsklaidyti daug metų kankinusias abejones, ar užaugino savo biologinę dukrą. Sako, man visą gyvenimą kirba ta mintis. Dukrai tuo metu buvo apie 38 metai“, – portalui 15min.lt pasakojo „easyDNA Lietuva“ atstovas Tomas Sinska.

Seneliams įtarimų kelia marčios

Tėvystės nustatymu suinteresuotos ir vienišos motinos. Norėdamos gauti piniginę socialinę paramą, jos pirmiausia turi kreiptis į teismą dėl tėvystės nustatymo ir vaiko išlaikymo.

„Tarp klientų pasitaiko ir moterų, kurios po nesantuokinių ryšių su vedusiu vyru nori įrodyti jo tėvystę. Būna ir tokių moterų, kurios pačios nuoširdžiai nežino, kas iš seksualinių partnerių – sutuoktinis ar komandiruotėje sutiktas vyras – yra tikrasis vaiko tėvas. Neretai dėl tėvystės nustatymo kreipiasi emigrantai“, – vardijo T.Sinska.

Dar vienas ne mažiau svarbus tėvystės ryšio aspektas – turto paveldėjimas. Dėl to į DNR tyrimus atliekančius medicinos centrus neretai kreipiasi susirūpinę seneliai. Jie nepasitiki savo marčiomis, todėl prašo atlikti sūnaus bei anūko DNR tyrimus.

BFL/Tomo Lukaio nuotr./Senatvė
BFL/Tomo Lukšio nuotr. Seneliams rūpi, ar jų paliekamas turtas atiteks jų sūnų biologiniams vaikams.

Seneliai ar kiti giminaičiai nori būti tikri, kad jų paliekamas turtas tikrai atiteks jų šeimos nariui.

Iš darbo praktikos „Sorpo“ medicinos centre dirbančiai bioinžinierei Živilei Žemčugovienei bene labiausiai įstrigo atvejis, kai DNR tyrimą atlikti pageidavo penki potencialūs vaiko tėvai – baikeriai.

Tyrimus atlieka tik iš kraujo ir burnos epitelio

Genetiniai tyrimai 99,999 proc. tikslumu patvirtina biologinę tėvystę. Ją galima nustatyti turint tiriamo žmogaus audinio, iš kurio galima išgryninti genetinę medžiagą – DNR: kraujo, burnos epitelio ląstelių, odos, plaukų, nago. Labiausiai pasaulyje paplitęs biologinės tėvystės nustatymas, gryninant DNR iš burnos epitelio ląstelių.

Lietuvoje DNR tėvystės testus atliekančių kompanijų darbo specifika skiriasi. Pavyzdžiui, „Sorpo“ laboratorijoje tėvystės testai atliekami tik iš kraujo ir burnos epitelio ląstelių.

Nors ir turėjo įtarimų, jiems pasitvirtinus žmonės vis tiek būna priblokšti: iš nuostabos net prisėda ant kėdės, ima klausinėti, ar tikrai negalėjo įsivelti klaida?

Jei tyrimų išvados reikalingos tik žmogaus abejonėms išsklaidyti ar smalsumui patenkinti, asmuo gali neatskleisti tikrosios savo tapatybės. Tačiau, jei išvada reikalinga kaip oficialus dokumentas, kuris bus panaudojamas teisme, klientas turės pateikti savo asmens duomenis – ne tik vardą ir pavardę, bet ir asmens kodą.

Atliekant DNR tėvystės testą, genetinius žymenis „Sorpo“ specialistai, naudojantys aukščiausios kokybės reagentų rinkinius, tiria medicinos centro laboratorijoje Lietuvoje.   

Atsiunčia vyro plaukų, iškrato barzdaskutes

Pusę metų Lietuvos rinkoje veikianti „easyDNA Lietuva“ bendradarbiauja su daugeliu šalies medicinos įstaigų, ligoninių ir klinikų.

Tarptautinės DNR tyrimų kompanijos, padalinius turinčios visame pasaulyje, filialas Lietuvoje klientų genetinius žymenis siunčia į laboratoriją Londone. Bendradarbiaudami su „easyDNA Lietuva“, klientai gali visiškai išsaugoti savo anonimiškumą, nes jiems nebūtina akis į akį susitikti su tyrimus atliekančios įmonės atstovais.    

Tėvystės nustatymo testo rinkinį DNR sekas norintys ištirti klientai gali nusipirkti tiesiog vaistinėje. Užpildžius specialią formą, mėginius laboratoriniams tyrimams galima išsiųsti paštu.

123rf nuotr./DNR grandinė mėgintyvėlyje
123rf nuotr./DNR grandinė mėgintyvėlyje

Kai DNR tyrimas dėl tėvystės atliekamas slapta, vyro seilių nepaprašysi – tai sukeltų įtarimų. „Todėl moterys kartais atsiunčia vyro plaukų, iškrato barzdaskutes. Mėginius laboratoriniams tyrimams atlikti mes siunčiame į Angliją. Gauname atsakymą ir net nežinodami išvadų išsiunčiame klientui – konfidencialumas garantuotas. Dažniausiai nežinome, kodėl toks tyrimas buvo atliekamas, ir kokia tos istorijos baigtis“, – kalbėjo T.Sinska.

Per mėnesį jo atstovaujama kompanija atlieka apie 50 tėvystės tyrimų. Absoliuti dauguma jų naudojami asmeniniais tikslais ir tik 3–4 atvejais prašoma oficialių išvadų, tinkančių naudoti teisme.     

Šokas: abu tėvai – ne biologiniai

Statistikos, kiek besitiriančių vyrų iš tikrųjų augina ne savo biologinius vaikus, „Sorpo“ laboratorija neveda. Per devynerius metus laboratorijoje iš viso atlikti 1323 tėvystės tyrimai.

Reakcijų, kokiomis klientai sutinka laboratorinių tyrimų išvadas, spektras be galo platus.

„Nors ir turėjo įtarimų, jiems pasitvirtinus žmonės vis tiek būna priblokšti: iš nuostabos net prisėda ant kėdės, ima klausinėti, ar tikrai negalėjo įsivelti klaida? Pasitaiko ir priešingų atvejų, pavyzdžiui, patvirtinus tėvystę klientas ir toliau mano, kad vaikas – ne jo. Sako, kad esame papirkti, ir pan.“, – pasakojo laboratorinius DNR tyrimus atliekanti Ž.Žemčugovienė.

Kolegei yra pasitaikiusi istorija, kai po tėvystės testo paaiškėjo, kad vyras nėra tikrasis vaiko tėvas. Moteris užtikrino, kad tai – neįmanoma, nes ji nėra turėjusi jokio kito vyro.

Darbo praktikoje jai yra tekę konstatuoti, kad dviems iš penkių šeimos vaikų tėvas nėra biologinis.   

„Mano kolegei yra pasitaikiusi istorija, kai po tėvystės testo paaiškėjo, kad vyras nėra tikrasis vaiko tėvas. Moteris užtikrino, kad tai – neįmanoma, nes ji nėra turėjusi jokio kito vyro. Atlikus motinystės testą paaiškėjo, kad ir ji nėra biologinė mama“, – kalbėjo  Ž.Žemčugovienė.

Tikėtina, kad tokiu atveju šeima augino ne savo vaiką, nes naujagimis galėjo būti supainiotas dar gimdymo namuose.

Biologinės tėvystės nustatymo testo kaina Lietuvoje svyruoja nuo 699 iki 1400 litų.

DNR tėvystės nustatymas nekainuoja tiems gyventojams, kuriems valstybė garantuoja antrinę teisinę pagalbą.

Valstybinės teismo medicinos tarnybos prie Teisingumo ministerijos Serologijos ir DNR laboratorijos duomenimis, 2010 metais teismo nutartimi buvo atliktas 361 DNR tėvystės nustatymo tyrimas, 2011 metais – 329, o 2012 metais – 420.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius