-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Maskva „gelbės“ Krymą pačių ukrainiečių pinigais

Krymą aneksavusi Rusija priversta ieškoti milijonų šio pusiasalio ekonomikai išlaikyti. Kaip rašo Lenkijos dienraštis „Rzeczpospolita“, tai ketinama padaryti už pačių ukrainiečių pinigus.
Eilė prie banko Sevastopolyje
Eilė prie banko Sevastopolyje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kryme įvesta Rusijos valiuta – visos kainos perskaičiuotos kursu 3,8 rublio už griviną. Iki 2016 metų, planuojama, rublis cirkuliuos kartu su ukrainietiška grivina, o tada jau liks tik Rusijos pinigai.

Prilygins Kaliningrado sričiai

Šalia to Rusijos valdžia kuria planus, kaip integruoti Krymą į Rusijos sudėtį. Vyriausybės posėdyje spręsta, kad Krymas turėtų tapti ekonomine zona, kuri būtų panaši į Kaliningrado sritį. Tokiu būdu pusiasalyje veikiančios įmonės, perregistruotos Rusijoje, iki šių metų pabaigos nebemokėtų mokesčių.

Krymo prijungimo kaštai jau dabar siekia 600 mln. eurų (per 2 mlrd. Lt). O Rusijos ekonominės plėtros ministras Aleksejus Uliukajevas tvirtina, kad Krymo infrastruktūros plėtrai reikės net 10 mlrd. dolerių (25 mlrd. Lt).

Visos ministerijos privalo parengti planus, kaip dalyvaus Krymo atstatyme po karo. Vladimiras Putinas tokio plano pirmųjų gairių laukia iki balandžio 5 dienos.

Taip pat kuriamas specialus garantinis fondas, kuriuo galės pasinaudoti Krymo gyventojai, turintys užšaldytas sąskaitas bankuose. Fondas ketina išpirkti teisę į indėlius iki 700 tūkst. rublių (48,4 tūkst. Lt) ir išmokėti jų turėtojams dalį grynaisiais. Anot „Nezavisimaja gazeta“, tai Rusijos biudžete atvers 4,5 mlrd. rublių (0,31 mlrd. Lt) skylę.

Kryme problemų kils ir dėl geriamojo vandens bei elektros tiekimo, nes visa tai atkeliaudavo iš žemyninės Ukrainos dalies. Todėl ketinama tiesti elektros linijas į Rusiją, o ateityje Kryme bus pastatyta dujomis kūrenama elektrinė.

Ekspertai tvirtina, kad gyventojams geriamojo vandens pakanka iš vietos išteklių, tačiau pusiasalyje auginami ryžiai, kuriuos būtina laistyti. Tad jau svarstoma keisti žemės ūkio kryptį ir galbūt auginti kitokias kultūras.

Kainuos milijardus, kurių nėra

Paradoksalu, bet greičiausiai Krymą integruoti ketinama už pačios Ukrainos pinigus. Rusija reikalauja kuo skubiau sumokėti 11 mlrd. dolerių (27,5 mlrd. Lt).

Rusijos dienraščio „Viedomosti“ skaičiavimais, Krymo prijungimo kaštai jau dabar siekia 600 mln. eurų (per 2 mlrd. Lt). O Rusijos ekonominės plėtros ministras Aleksejus Uliukajevas tvirtina, kad Krymo infrastruktūros plėtrai reikės net 10 mlrd. dolerių (25 mlrd. Lt).

Ar Maskva turi tiek pinigų?

Paradoksalu, bet greičiausiai Krymą integruoti ketinama už pačios Ukrainos pinigus. Rusija reikalauja kuo skubiau sumokėti 11 mlrd. dolerių (27,5 mlrd. Lt) skolą už dujų kainos sumažinimą 100 dolerių (250 Lt) už tūkstantį kub.m dujų. Dėl nuolaidos buvo sutarta mainais už karinę bazę Sevastopolyje, nes pastaroji sutartis jau neteko galios – Sevastopolį rusai aneksavo kartu su Krymu.

Tačiau kiek realiai kainuos Rusijai Krymas, niekas kol kas net neskaičiuoja. Nėra žinoma, kas bus nuspręsta dėl atlyginimų skirtumų, kadangi Kryme jie buvo gerokai mažesni palyginti tiek su visa Ukraina, tiek su Rusija.

Vidutinis darbo užmokestis Kryme siekia apie 285 dolerius (712 Lt), o, tarkim, Rusijos Saratovo srityje – apie 600 dolerių (apie 1500 Lt) per mėnesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius