Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Anglijos lietuvių vaikai – nekvalifikuotų auklių rankose

Lietuviai tėvai, samdydami aukles, jų kvalifikacijos dažniausiai netikrina.
Flickr.com/Asoc. nuotr. / Lietuviai tėvai, samdydami aukles, jų kvalifikacijos dažniausiai netikrina.
Šaltinis: 15min iš Londono
4
A A

Vaikus auginantys Jungtinės Karalystės lietuviai, norintys palikti mažamečius vienus namie ar leisti be priežiūros nueiti į mokyklą, ribojami įstatymų. Dirbant abiems tėvams, o vaikui lankant mokymo įstaigą, dažnam nelieka kitos išeities, kaip samdyti auklę kelioms valandoms per dieną. Taupydami pinigus, daugelis pasikliauja mažai apmokamomis ir nekvalifikuotomis pagalbininkėmis.

Kadangi Jungtinėje Karalystėje vaikai į mokyklas pradeda eiti sulaukę 4-5-erių metų, o tėvai į darbus išvyksta anksti ryte, vaiką palydėti, pasiimti popiet bei prižiūrėti iki tėvų grįžimo samdomos auklės. Kvalifikuotų ir registruotų auklių paslaugos – nepigios, tad dažniausiai renkamasi pažįstamą ar internete rastą moterį.

Už vaiko priežiūrą – mažesnis nei minimalus atlygis

Nors šalies infliacija bei pinigo perkamoji galia kinta, tokių auklių paslaugos išliko tos pačios pastarąjį dešimtmetį. Peržvelgus emigrantų grupes socialiniuose tinkluose akivaizdu, kad rūpinimąsi mažamečiu tėvai vertina labai pigiai. Pagrindinė to priežastis – pajamų stygius.

Šiuo metu nekvalifikuotos, neregistruotos ir dažniausiai nelegaliai dirbančios prižiūrėtojos lietuvių šeimose užmokestis siekia 3 svaro sterlingus per valandą už vaiko priežiūrą, pavalgydinimą, žaidimą su juo. 5 svaro sterlingai mokami už vaiko palydėjimą ir parvedimą iš mokyklos, tuo tarpu, minimalus uždarbis šalyje šiuo metu – 6,70 svaro sterlingų per valandą.

Nekvalifikuotos, neregistruotos ir dažniausiai nelegaliai dirbančios prižiūrėtojos lietuvių šeimose užmokestis siekia 3 svaro sterlingus per valandą.

15min kalbintos mamos negalėjo įvardinti, kodėl už valandą, praleistą su mažamečiu, mokama mažiau, nei už jo nuvedimą į mokymo įstaigą, kuri dažniausiai įsikūrusi visai šalia namų. Negana to, negalėjo atsakyti ir kodėl tokį atsakingą darbą, kaip vaiko priežiūra, mamos vertina menkiau negu nekvalifikuotą darbą, pavyzdžiui, fabrike.

10 svaro sterlingų per valandą savo auklei mokanti londonietė Ramunė – itin reta lietuvė, siūlantį tiek daug pinigų už vaiko priežiūrą. Moteris nesmerkia tėvų, mokančių gerokai mažiau, mat kitu atveju vienam iš tėvų nebūtų verta net dirbti.

„Tarkim, abu tėvai uždirba minimumą ir moka auklei daugiau, vieną iš algų tenka atiduoti auklei. Mažai gauna, sakykim, nelegaliai dirbančios moterys. Tuo tarpu, registruotos auklės ima mažiausiai 6,70 per valandą, užsieniečiai tėvai moka ir po 15 bei daugiau“, – apie atlyginimų skirtumus kalbėjo emigrantė.

Vilniuje du mažamečius vaikus auginanti Anna Vanagė taip pat turi auklę, prižiūrinčią vaikus po mokymosi valandų. Moters teigimu, tokia auklė už dviejų vaikų priežiūrą šeimai kainuoja vidutiniškai 3-5 eurus per valandą: „Galima rasti ir vyresnę, apie 70 metų auklę, kuri sutiks dirbti ir už 2-2,5 euro per valandą“.

Vilniuje galima rasti ir vyresnę, apie 70 metų auklę, kuri sutiks dirbti ir už 2-2,5 euro per valandą.

Tuo tarpu patyrusi auklė Marija teigia tardamasi dėl užmokesčio su tėvais visad atsižvelgianti į esamą situaciją: „5 svarai už parvedimą ir nuvedimą – daug ar mažai? Pirma, nuo šių pajamų neatskaičiuojami mokesčiai. Antra, svarbi situacija šeimoje. Sunkiausia vaikus auginančioms vienišoms mamoms. Jei vieniems 3 svarai/val. tėra niekai, kitiems – dideli pinigai“.

Prieš dvejus metus vaiką prižiūrėjusi Auksė viename socialinių tinklalapių pasisakė gaudavusi 40 svaro sterlingų už vaiko nuvedimą, parvedimą bei kelių valandų priežiūrą ir buvo išjuokta. Esą, tiek daug pinigų už šią paslaugą niekas nemoka. Pedagoginį išsilavinimą turinti moteris pritarė Ramunei, kad dauguma tėvų tiesiog neišgali mokėti konkurencingos algos auklei.

Grįžusi auklę rado girtą

Neregistruotų pagalbininkių samdymas tėvams gali greitai atsirūgti. Kol vienos net ir menkai apmokamos auklės rūpinasi mažyliais lyg savo, kitos pavalgydina ir palieka likimo valiai. Lituanistinėje mokykloje dirbusi ir papildomai prižiūrėjusi vaiką Auksė įsitikinusi, kad auklę būtina rinktis labai atsakingai.

„Pabūti kartu – tai ne ant sofos pasėdėti, kol grįš tėvai, o žaisti, lavinti, kurti kartu. Prieš mane samdydami tėvai pasikvietė į namus. Nepaisant to, kad pažinojo iš mokyklos, kurią lankė jų dukra, norėjo pasikalbėti ir asmeniškai. Tiesa, rekomendacijų neprašė“, – pasakojo lietuviškoje mokykloje dirbusi pašnekovė.

Tam, kad gautum darbą Jungtinės Karalystės mokykloje, nepriklausomai nuo to, ji angliška, lietuviška ar kitokia, tikrinama kiekvieno asmens praeitis, galimi teistumai, įstatymų pažeidimai. Taip pat prašoma rekomendacijų bei įrodymo, kad žmogus geba dirbti su vaikais ir moka su jais bendrauti.

Vilnietė Anna teigė išbandžiusi keletą auklių. „Viena po savaitės iškėlė isteriją su ašaromis, kad dukra labiau nori būti su manimi, savo mama, nei su ja. Kita – išleido vienmarškinius mažus vaikus į daugiabučio kiemą, kurį supa judrios gatvės, neva ieškoti katino“, – pasakojo moteris.

Grįžau namo vakare – mano mergaitė mūsų kambaryje nusiverkusi žiūri televizorių. Auklė su savo drauge miega girtos kitame kambaryje.

Londonietei Ramunei, pirmą kartą palikusiai savo 2,5 metų dukrą auklei, taip pat teko smarkiai nusivilti. Moteris neprašė būsimos pagalbininkės rekomendacijų, mat ši buvusi vyresnio amžiaus draugės mamos draugė.

„Atrodė patikimas žmogus. Grįžau namo vakare – mano mergaitė mūsų kambaryje nusiverkusi žiūri televizorių. Auklė su savo drauge miega girtos kitame kambaryje. Vėliau pastebėjome, kad iš spintoje paslėptos vaiko kiaulės taupyklės dingo nemaža suma pinigų. Tikrai nemanau, kad lengva rasti auklę“, – skaudžia patirtimi dalinosi pašnekovė.

Dabartinės auklės kvalifikacijos moteris teigė taip pat netikrinusi, mat ir taip susidūrusi su sunkumais, kadangi mokykla nėra greta namų, o ir rugsėjui įpusėjus ne taip paprasta rasti dar nedirbantį žmogų.

Pataria tėvams domėtis, ką samdo

Už kelių valandų vaiko priežiūrą 15 svaro sterlingų per valandą gaunanti Marija tikino, kad rekomendacijų lietuviai tėvai jos neprašė nė karto. 20 metų Lietuvoje prižiūrėjusi mažuosius, o šiuo metu Londone papildomai iš šio amato užsidirbanti moteris stebisi žmonių požiūriu į auklės kvalifikaciją.

„Palikdama šeimą tėvų visada prašau rekomendacinio laiško. Atėjus į naują šeimą, niekada nei vienas jo neprašė. Ir laiškus, ir paso kopiją visada nešuosi ir pateikiu pati. Darbas su vaikais – vienas iš atsakingiausių ir sunkus psichologiškai, jei žmonės mano kitaip, smarkiai klysta. Kartą girdėjau tautiečių pokalbį, sakė, jei neras darbo, eis „daboti“ vaikų. Tarsi tai tebūtų lengvi pinigai. Juokas pro ašaras...“, – pasakojo patyrusi auklė.

Vilnietė Anna taip pat teigė savo vaikams auklių visad ieškanti per pažįstamus ir vos sutikusi suprantanti – galės įsileisti šį žmogų į namus ar ne. Pasak moters, Lietuvoje tokių auklių kelioms valandoms paklausa taip pat didelė, mat dauguma vaikų lanko popamokinius būrelius, į kuriuos reikia palydėti, o po jų – parvesti namo. Tad dirbantiems tėvams tai padaryti beveik neįmanoma.

Vėliau pastebėjome, kad iš spintoje paslėptos vaiko kiaulės taupyklės dingo nemaža suma pinigų.

Visos pašnekovės lyg susitarusios teigė, kad kelias valandas vaiką prižiūrėti moterys renkasi dviem atvejais: augindamos savo vaikus namie arba laisvomis valandomis po darbo. Dėl išlaidų vaiko priežiūrai kai kurios mamos nusprendžia negrįžti į darbą, prižiūrėti savus, o kartais ir svetimus vaikus.

„Dėl problemų su auklėmis daug mamų nusprendžia nebedirbti ir pačios siūlo prižiūrėti vaikus. Arba, tarkim, pasiima savo vaikus iš mokyklos ir dar kaimynų parveda. Už tai prašo tų kelių svarų, bet bent kažkiek prisideda prie šeimos biudžeto“, – pasakojo Ramunė bei pridūrė, kad auklės Londone – labai nepastovios, mat radusios nors truputį geriau apmokamą darbą pasipusto padus.

Auklėmis papildomai dirbančios lietuvės neslėpė besimėgaujančios darbu su vaikais bei dalino patarimus tėvams.

„Linkiu visiems tėvams rasti tokią auklę, kuri bus atsakinga ir mylinti jūsų atžalą. Būtinai prašykite rekomendacinių laiškų, domėkitės, nebijokite užduoti klausimų. Įvertinę atsakymus bent taip susidarysite nuomonę, kam paliekate savo brangiausią turtą“, – patarė Marija.

Auksė pridūrė stebėti būsimos auklės elgesį neformalaus pokalbio metu, atkreipti dėmesį į tai, kaip ji elgiasi su vaiku, ar bando susidraugauti, ar domisi juo. Nebijoti išsiaiškinti ir būsimą dienotvarkę, pasitarti dėl lavinimo priemonių: „Iš paprastų klausimų tikrai galite susidaryti įspūdį apie žmogų ir nuspręsti – gali jis būti jūsų vaiko draugas ar ne“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min