Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kur po rinkimų Jungtinėje Karalystėje dėsis emigrantai iš Rytų Europos?

Londonas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Londonas
Šaltinis: 15min
0
A A

Gegužę Jungtinėje Karalystėje (JK) vyks parlamento rinkimai, kurių baigtis yra labai svarbi ir emigrantams. Jie baiminasi, kad gali būti išrinkti dabartinio premjero Davido Camerono partijos nariai, o jis ieško būdų, kaip iš šalies išstumti emigrantus. 15min.lt skaitytojas Romualdas Rima kritikuoja D.Camerono politiką ir ragina lietuvius bei kitus atvykėlius iš Rytų Europos išstumti dabartinį premjerą iš valdžios. Pateikiame jo mintis.

Gegužės 1 dieną sukanka vienuolika metų kai Lietuva ir dar devynios šalys įstojo į Europos Sąjungą. Tuomet JK pasieniečiai plačiai šypsojosi laisvai sieną peržengusiems naujiesiems bendrijos nariams.

Pagaliau išsipildė didžioji anglų fabrikantų svajonė – įsileisti į savo šalį pigios darbo jėgos, kurios tuo metu labai trūko. Bet štai pastaruosius keletą metų tiek JK, tiek Lietuvos žiniasklaidoje gausu įvairių anglų politikų pasisakymų, nukreiptų prieš tuos pačius emigrantus.

Labiausiai jų nemėgsta Nepriklausomybės partija. Laimei, ši politinė jėga yra silpnoka, nes parlamente neturi daug vietų. Ypatingai negailestingas atvykėliams  tapo dabartinis premjeras, konservatorių partijos lyderis Davidas Cameronas.

Jo ne visada vykusius postringavimus apie emigrantų daromą žalą bei jiems įvestas įvairias ekonomines sankcijas rinkėjai vadina pigiu politikavimu.

Tačiau kaip turi jaustis emigrantai, kurie jau visą dešimtmetį sąžiningai dirba ir kelia JK ekonomiką?

Atrodo, kad premjeras dabar nori pasakyti – viskas, jūs čia jau atidirbote, iš jūsų jau viskas išsunkta, dabar galite keliauti namo. Jokių pašalpų, nemokamo gydymo ir panašiai. Jūs jau šitai šaliai nebereikalingi.

Toks šio politiko požiūris atrodo nepriimtinas, netgi plėšikiškas. Todėl šiandien ne tik atvykėliai, bet ir patys anglai nebesupranta savo ministro pirmininko.

Juk kai kurios sankcijos liečia ir nuolatinius šalies gyventojus, turinčius JK pasą.

Nors oficiali rinkimų kampanija prasidėjo kovo 26 dieną, politikos apžvalgininkai kelerių metų D.Camerono veiksmus vadina labai prastu priešrinkiminiu šou.

Ne tik emigrantai, bet ir anglai, o ypač fabrikų ir sandėlių vadovai, nustebo išgirdę premjero siūlymą riboti atvykėlių srautą iš Lietuvos ir kitų naujų Europos Sąjungos šalių.

Jie mano, kad premjeras jaučia nemenką baimę prieš šių metų gegužės 7 dieną vyksiančius rinkimus į JK parlamentą. Kaip sakoma, lazda turi du galus, todėl D.Cameronas jau baiminasi, kad ta lazda kitu galu nesmogtų jam pačiam.

Tai reiškia, kad politiko darbas gali atnešti jam skaudžių pasekmių, nes ne vien tik emigrantai nemėgsta šito žmogaus.

Kyla didelė rizika naujo parlamento sudėtyje tapti šešėline partija ir opozicija, nes gyventojai didesnes simpatijas jau rodo leiboristams (Darbo partijai).

Taip pat populiarėja ir liberaldemokratai. Todėl D.Cameronas pradeda suprasti, kad kirto šaką, ant kurios pats sėdi. Ne tik emigrantai, bet ir anglai, o ypač fabrikų ir sandėlių vadovai, nustebo išgirdę premjero siūlymą riboti atvykėlių srautą iš Lietuvos ir kitų naujų Europos Sąjungos šalių.

Bet šiandien tie patys premjero nekenčiami emigrantai vis dar turi teisę pakeisti savo ir, žinoma, paties D.Camerono likimą. Jungtinės Karalystės įstatymai balsavimo teisę suteikia ir atvykėliams. Jie gali balsuoti taip pat, kaip ir JK pasą turintys piliečiai. 

Dar labiau nustebo jo siūlymu surengti referendumą dėl išstojimo iš Europos Sąjungos, jei tik premjero konservatoriai laimės rinkimus. Juk Jungtinė Karalystė buvo viena iš tos sąjungos įkūrėjų.

Bet šiandien tie patys premjero nekenčiami emigrantai vis dar turi teisę pakeisti savo ir, žinoma, paties D.Camerono likimą. Jungtinės Karalystės įstatymai balsavimo teisę suteikia ir atvykėliams. Jie gali balsuoti taip pat, kaip ir JK pasą turintys piliečiai. Jie gali būti renkami į savivaldybių tarybas, išskyrus parlamentą.

Taigi, šia teise pasinaudos nemaža dalis lietuvių, latvių, lenkų, bulgarų, rumunų. Galiu dabar nuoširdžiai prisipažinti, kad ta teise šį kartą pasinaudosiu ir aš.

Tik neišdils ilgai iš atminties jaunos Lesterio savivaldybės darbuotojos reakcija, paėmus mano pasą registracijai.

Koks čia pasas? Iš kokios šalies? Kas ta Lietuva? Šie ir panašūs klausimai vertė jaustis lyg rinkimuose į JK parlamentą norėčiau dalyvauti su padirbtu pasu.

Suprantu, kad šiandien vis dar apie Lietuvą nė žodžio negirdėjo jaunutė pardavėja. Bet čia savivaldybės tarnautoja, ji lyg tam tikra miesto vizitinė kortelė. Tą mano pasą dar ilgai darbuotoja nešiojo tai vienam, tai kitam kolegai ir vis nerado tokios šalies savo kompiuteryje.

Galop per didelius vargus  tapau visaverčiu rinkėju. Ir puikiai žinau, už kurią partiją bei jos kandidatus balsuosiu. Tiesa,  tautiečiams, taip pat norintiems pakeisti savo ir kai kurių politinių veikėjų gyvenimą, patariu registruotis savo savivaldybėse iki balandžio vidurio. Nors rinkimai vyks gegužės 7 dieną, po balandžio vidurio registracija bus nutraukta.

Kaklaraištis kaip D.Camerono

Vienintelis Lesterio lietuvis, plėtojantis nekilnojamo turto verslą, firmos „Euro Rent“ savininkas Eduardas Gaulia neseniai tapo Liberaldemokratų partijos nariu ir kandidatuoja rinkimuose į miesto tarybą.

Šis žmogus jau gerai žinomas ne tik lietuvių, bet ir visos JK gyventojų bendruomenėje. Jis praėjusių metų vasarą dalyvavo populiaraus kanalo „Channell 4“ laidoje „Make Leicester british“ (Padarykime Lesterį anglišku).

Laidoje dalyvavo įvairių etninių kultūrų atstovai, kurie supažindino žiūrovus su savo šalimi ir nuopelnais Lesteryje. Projektu siekta parodyti, kaip šiame daugiakultūriniame mieste  sugyvena įvairių tautybių žmonės.

Eduardas Gaulia su Lietuvos ambasadorės Jungtinėje Karalystėje padovanotu kaklaraiščiu bei Lietuvos ir JK vėliavėlių ženkliuku
Eduardas Gaulia su Lietuvos ambasadorės Jungtinėje Karalystėje padovanotu kaklaraiščiu bei Lietuvos ir JK vėliavėlių ženkliuku

E.Gaulia nepraleido progos gražiai iškelta Lietuvos trispalve bei nuoširdžiu pasakojimu pristatyti savo šalį. Už patriotiškumą verslininką pakvietė į svečius Lietuvos ambasadorė Londone. Ji įteikė gražų mėlyną kaklaraištį, kuriuo E.Gaulia pasipuošia eidamas į svarbius susitikimus. Lietuvis sako, kad didžiuojasi šia dovana ir dėl to, kad prezidentė D.Grybauskaitė tokį pat kaklaraištį įteikė ir D.Cameronui.

Paklaustas, kodėl ryžosi eiti į politiką, E.Gaulia atsakė: „Liberaldemokratai yra vienintelė partija, su kuria daugmaž sutampa mano požiūris, jie taip pat pasisako už emigraciją ir naujoves. Rinkimuose dalyvauju, nes tikiu, kad galiu pagerinti emigrantų gyvenimo sąlygas šiame mieste.

Jungtinės Karalystės premjero Davido Camerono siūlymas uždrausti emigraciją mane stebina ir glumina. Manau, kad Anglija neišgyventų be mūsų, emigrantų, – sakė E.Gaulia.

Nesu politikas karjeristas ir darau tai tik todėl, kad galiu kažkam padėti. Tai man suteikia  džiaugsmo ir nuoširdžiai tikiu, kad ateityje daug ką pakeisiu. Tikiu, kad europiečiai emigrantai pasirinks mane.“

Į klausimą, kaip vertina D.Camerono politiką, verslininkas atsakė trumpai ir aiškiai: „Jungtinės Karalystės premjero Davido Camerono siūlymas uždrausti emigraciją mane stebina ir glumina. Manau, kad Anglija neišgyventų be mūsų, emigrantų.“

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min