Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Darbas Didžiojoje Britanijoje: kokie darbo pasiūlymai tikri, o kokie – tik sukčių pinklės?

Iš Lietuvos darbuotojus viliojantys tarpininkai neretai tenori pasipelnyti.
David Goehring / Iš Lietuvos darbuotojus viliojantys tarpininkai neretai tenori pasipelnyti.
Šaltinis: SPECIALIAI 15MIN.LT IŠ LONDONO
0
A A

Į interneto paieškos langelį įvedus „darbas Anglijoje“, pasirodo galybė pasiūlymų greitai ir paprastai praturtėti. Tarpininkai tarp dar Lietuvoje esančių darbuotojų ir žadamo darbo siūlo ne tik rasti darbą, bet ir sutvarkyti visus reikiamus dokumentus, suteikti stogą virš galvos bei laiku mokėti algą. Tokie pasiūlymai neretai baigiasi pinigų išviliojimu iš emigrantų be jokio žadėto darbo. Kartais atvykusieji praranda pasus, dirba už menką arba išvis be jokio atlygio ir įkalinami ankštuose būstuose be prošvaisčių pasprukti.

Apie tai, ką būtina žinoti ir kaip išvengti apgavikų įdarbinimo tarpininkų, dar prieš išvykstant iš Lietuvos 15min.lt pasakojo ne kartą su panašiomis istorijomis Didžiojoje Britanijoje susidūrusi labdaros organizacijos viceprezidentė Lina Madsen. Londone įsikūrusi savanorių grupė „Diverse Communities“, kurioje dirba pašnekovė, organizuoja edukacinius seminarus imigrantams bei padeda nepasiklysti Jungtinės Karalystės įstatymų džiunglėse. Pasak moters, nuo apgavikų nukentėjusių naujų imigrantų apstu, tik toli gražu ne visi atvejai išlenda į dienos šviesą.

Kartais atvykusieji praranda pasus, dirba už menką arba išvis be jokio atlygio ir įkalinami ankštuose būstuose be prošvaisčių pasprukti.

Skelbimai, kuriuose siūlomas ne tik darbas, bet ir kitos paslaugos naujiems atvykėliams, dažniausiai ir būna apgaulingi. „Tokie tarpininkai gali iš tiesų išpildyti savo pažadus, tačiau jei jie viskuo pasirūpina, o žmogui tereikia eiti į darbą, vadinasi, kad jo uždarbis bus toks minimalus, jog net neverta stengtis. Mat už visas paslaugas tokie žmonės prašo mokėti“, – sakė L.Madsen.

Didžiosios Britanijos įstatymai skelbia, kad joks žmogus ar organizacija neturi teisės prašyti finansinio atlygio už darbo suradimą. Darbuotojo ieškanti kompanija pati sumoka įdarbinimo agentūrai ar paskirtam tarpininkui. Emigrantai dažnai to nežino ir mielai sumoka žmogui, žadančiam atverti vartus į naują gyvenimą užsienyje.

„Iš Lietuvos atvykusiems žmonėms mokėjimas už darbo radimą atrodo įprastas, tad jie nieko neįtardami sumoka už paslaugą. Tačiau čia pinigus imantys tarpininkai arba daro tai nelegaliai, arba nurodo gaunantys pajamas už kitas paslaugas, pavyzdžiui, vertimą, įvairių dokumentų pildymą ir panašiai“, – sukčiaujančių tautiečių veiklą apibūdino pašnekovė.

Labai svarbu atkreipti dėmesį į elektroninio pašto adresą, kuriuo siūloma kreiptis dėl darbo. Jei tarpininkas nurodo „Gmail“, „Yahoo“ ir panašius adresus, didelė tikimybė, kad jo veikla neteisėta. Legalius darbus siūlančios kompanijos turi kompanijų pavadinimais pasibaigiančius elektroninio pašto adresus.

Sukčius atpažinti sunku

Pasak imigrantams patariančios lietuvės, vien iš skelbimo turinio sunku suprasti, darbas tikras ar jį siūlo sukčius. Tarpininkais apsimetantys žmonės dažnai kopijuoja legaliai veikiančių įmonių skelbimus, jų rašymo būdą ir stilių. Tam tikslui pasitelkiamos ir vadinamosios emigrantų legendos.

Didžiosios Britanijos įstatymai skelbia, kad joks žmogus ar organizacija neturi teisės prašyti finansinio atlygio už darbo suradimą.

Pasak Linos, pasipelnyti siekiantys tautiečiai – gudrūs, tad jie išnaudoja lietuvių žinių trūkumą ar plačiai nuskambėjusias istorijas savo privalumui: „Prieš keletą metų žuvų fabrikui Škotijoje, jei neklystu, Aberdyno mieste, reikėjo 2 tūkst. darbuotojų. Fabrikas juos pasikvietė iš Lietuvos. Apšilę kojas žmonės, žinoma, kvietė atvykti artimuosius, tvirtindami, kad jie neblogai uždirba. Pasklidus gandui apie gerą užmokestį už žuvų darinėjimą Škotijoje, sukčiai netruko pasinaudoti pasitaikiusia proga ir ėmė siūlyti ten darbą“.

Paskambinus telefonu taip pat nėra lengva atskirti apgaviką. Smulkūs sukčiai dažnai būna irzlūs ir skatina kuo greičiau sumokėti nurodytą sumą pinigų, tačiau apgavysčių verslą išplėtoję tautiečiai elgiasi visiškai kitaip.

„Tie, kurie šia veikla užsiima ilgai ir dideliais mastais, turi specialiai apmokytus darbuotojus. Tai gali būti švelnaus balso vidutinio amžiaus moteris, kurios išklausius nekyla jokių įtarimų apie galimą apgaulę. Deja, esama ir legalių agentūrų, kurios padeda surasti darbą ir nenusižengia jokiam įstatymui, tad lietuvis gali nesunkiai apsirikti. Išskirčiau vieną kriterijų, pagal kurį galima nujausti, ar nesate viliojamas į apgaulę – per gerai, kad būtų tiesa. Dažnai nuojauta neapgauna, jei žmogui atrodo, kad viskas įtartinai gerai, geriau nerizikuoti“, – pasakojo su imigrantais dirbančios savanorių grupės atstovė.

Pasak specialistės, sukčiai dažniausiai siūlo aukso kalnus: „Kuo daugiau siūloma įdarbinimo skelbime ar pokalbio metu, tuo daugiau šansų, kad apgaus. Realiai darbuotojai ieškomi be papildomų paslaugų, turiu omenyje, jei skelbime tik ieškoma darbuotojo, o jau jam pačiam reikia spręsti, kaip atvykti ir kur gyventi bei kaip gauti reikiamus dokumentus, didžiausia tikimybė, kad darbas bus tikras ir už nurodomą atlygį“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min