Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gruodžio 7d. 20:49

Didžiosios Britanijos lietuviai: „Musulmonai teroristų bijo taip pat kaip mes“

Už musulmonų ištekėjusios lietuvės įsitikinusios, kad ne visi musulmonai - teroristai.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Už musulmonų ištekėjusios lietuvės įsitikinusios, kad ne visi musulmonai - teroristai.

Islamofobiškų nusikaltimų Londone po Paryžiaus išpuolių padaugėjo tris kartus. Šalies policijos duomenimis, musulmonai puldinėjami ir įžeidinėjami dėl radikalių džihadistų poelgių. Emigravę lietuviai neigiamą požiūrį į islamo išpažinėjus drąsiau reiškia virtualiai, tačiau neslepia, kad užsienyje nuomonė apie musulmonus pakito, o kai kuriais atvejais jie net geresni už pačius lietuvius.

Statistiniais Jungtinės Karalystės Metropoliteno policijos duomenimis, išpuoliai prieš Londono musulmonus lapkričio 17–24 dienomis įvykdyti 76 kartus. Nusikaltimai pasipylė iškart po lapkričio 13-ąją Paryžiuje įvykdytų džihadistų atakų, kurių metu žuvo 130 žmonių.

Tuo tarpu savaitę prieš atakas tokių išpuolių užregistruota 24. Pareigūnai praneša, kad po teroristinių išpuolių Europoje, Jungtinėje Karalystėje ne tik sustiprintas saugumas viešose vietose. Išskirtinai saugomos ir musulmonų mečetės bei tankiai jų apgyventi rajonai.

Jungtinėje Karalystėje ne tik sustiprintas saugumas viešose vietose. Išskirtinai saugomos ir musulmonų mečetės bei tankiai jų apgyventi rajonai.

Lietuviai neapykantą visiems iš eilės musulmonams dažnai išlieja socialiniuose tinkluose, tačiau, pasak islamo išpažinėjus pažįstančių tautiečių, jiems į akis neapykantos nereiškia. Už vyro musulmono ištekėjusi Gintarė (pašnekovės prašymu vardas pakeistas, – aut. past.) tvirtina pastebėjusi tautiečių neapykantą, tačiau ji gyventi jai pačiai ir jos vyrui netrukdanti: „Gatvėse netolerancijos nepastebėjau, tačiau internetiniuose tinklalapiuose lietuviai parodo, kad nemėgsta musulmonų.“

Baimės viešose vietose teigė nejaučianti ir Sigita Jurkevičienė, tačiau moteris tikino užjaučianti pačius musulmonus. „Nepastebiu, kad gatvėse žmonės bijotų būtent musulmonų. Baimę kelia pati situacija, kuomet į nugaras alsuoja karo nuojauta. Čia gyvenantys musulmonai bijo taip, kaip kiti. O jie dar turi ištverti rasistų žvilgsnius, nemandagius komentarus. Ką jau kalbėti apie internetą, kur, kaip žinia, daugelis drąsesni, mat nereikia žvelgti žmonėms į akis“, – nuomone dalijosi pašnekovė.

Jungtinėje Karalystėje dirba daugiau nei 900 specializuotų pareigūnų, padedančių nusikaltimų iš neapykantos aukoms. Pastarųjų savaičių neramumai paskatino policiją viešinti pranešimus, raginančius nukentėjusius kreiptis pagalbos.

Kita lietuvė, Justina, susiejusi gyvenimą su musulmonu, teigė, kad po teroro išpuolių Prancūzijoje musulmonų vis dėlto prisibijoma, tačiau labiausiai tų, kurių veidų nematyti.

Neapykantą kursto baimė

Islamofobiškų išpuolių pagausėjimą policija sieja ne tik su teroristiniais išpuoliais. Pirmiausia aukos vis dažniau kreipiasi pagalbos, nes bijo dėl savo ir artimųjų saugumo. Taip pat pareigūnai turi daugiau galimybių nustatyti šiuos nusikaltimus ir bendradarbiauja su daugybe partnerių juos tiriant.

Musulmonai – geri žmonės. Daugeliui lietuvių reikėtų pasimokyti iš jų elementaraus etiketo taisyklių.

Justina įsitikinusi, kad išpuolių prieš musulmonus Londone padaugėjo dėl baimės: „Žmonės puola musulmonus, nes yra prigąsdinti terorizmo grėsmės. Islamofobai juos puldinėja, tačiau ir valdžia peikia islamą.“

Policija daro prielaidą, kad išpuolių pagausėti galėjo ir dėl radikalų aktų Europoje, tai rodo ir statistiniai duomenys. „Mes puikiai žinome, kad toli gražu ne apie visus nusikaltimus pranešama, todėl raginame aukas kreiptis į mus ne tik jei juos užpuola fiziškai. Pranešti apie rasistinę ar religinę neapykantą galima pačiai aukai ar įvykio liudininkui. Neapykanta laikome ir išpuolius internete“, – sakė Metropoliteno policijos atstovas.

Didžiojoje Britanijoje gyvenantys lietuviai neapykantos reiškimu fiziniais veiksmais negarsėja, tačiau pašnekovės tvirtino, kad tautiečiams derėtų pasimokyti tolerancijos iš pačių musulmonų.

„Gyvendama ir dirbdama tarp daug musulmonų, pamačiau, kad jie – geri žmonės. Daugeliui lietuvių reikėtų pasimokyti iš jų elementaraus etiketo taisyklių. Jie – mandagūs, laimingi ir pagarbūs žmonės, jų vertybės kaip diena ir naktis skiriasi nuo daugelio lietuvių“, – sakė S. Jurkevičienė.

Moteriai kategoriškai nepritarė londonietis Olegas, tvirtai nusistatęs prieš musulmonus ir savo nuomonės keisti nenorintis. „Na ką čia ir sakyti, nekenčiau jų gyvendamas Lietuvoje, nekenčiu ir dabar. Ypač po tų išpuolių – iš kur man žinoti, kad šalia gyvenantis „babajus“ nėra teroristas, ar užpykęs kada juo netaps? Juk jie sprogdino ten, kur gimė ir augo, ne nuo vaikystės buvo radikalai. Bijau dėl savo šeimos ir nemanau, kad ateityje juos pamėgsiu“, – atviravo susirūpinęs vyras.

Tuo tarpu Justina, gerai susipažinusi su islamu, tikino, kad ne visi musulmonai – teroristai, nors lietuviai dažnai galvoja priešingai. Pasak pašnekovės, tokį kategorišką požiūrį dažniausiai turi su lietuviais dirbantys ir gyvenantys arba musulmonų savo kelyje nesutikę tautiečiai.

„Lietuviai šiek tiek perdeda komentuodami „išžudyti visus musulmonus“. Tikrieji musulmonai taip pat gedėjo Paryžiaus aukų, taip pat savo profiliuose keitė nuotraukas į Prancūzijos vėliavą. Jie išsigandę ir bijo taip pat, kaip mes. Jei Petraičių sūnus – žmogžudys, tai juk nereiškia, kad žmogžudžiai ir visi jo šeimos nariai?“ – sielvarto neslėpė Justina.

Iš kur man žinoti, kad šalia gyvenantis „babajus“ nėra teroristas, ar užpykęs kada juo netaps?

Emigracija keičia požiūrį

Į Jungtinę Karalystę ar kitas užsienio šalis gyventi bei dirbti išvykusių lietuvių nuomonė apie musulmonus neretai pakinta. Susipažinę artimiau su anksčiau svetimais laikytais žmonėmis bei jų ideologija, neretas tampa tolerantiškas kitokiems nei jis pats. 15min.lt kalbintos moterys prisipažino ir anksčiau mažai žinojusios apie islamą ir net bijojusios jį išpažįstančiųjų.

Justina tikino tėvynėje apie musulmonus galvojusi retai, tačiau nuomonę formavo apie šios religijos išpažinėjus sklandantys mitai: „Man buvo prikišta galva, kad visi jie blogiukai, išnaudotojai. Pykčio ir nepagarbos nejaučiau, tačiau prisibijojau. Tik atsikrausčiusi į Londoną ir susipažinusi artimiau supratau, kad visi žmonės – vienodi, nepriklausomai nuo religijos. Jie – kaip mes, nori užsidirbti, išlaikyti šeimą ir gyventi gerai. Mes visi iš tos pačios planetos.“

Musulmono žmona tapusi Gintarė tvirtino anksčiau buvusi nepakanti kitatikiams, tačiau viskas pasikeitė emigravus. „Lietuvoje buvau tikrai nusiteikus prieš juos, nes apie juos buvau girdėjusi tik blogų dalykų ir nieko gero. Apsigyvenusi užsienyje pradėjau su jais bendrauti ir supratau, kad jie, kaip ir mes, normalūs žmonės“, – sakė moteris.

Dėl pasikeitusios nuomonės emigravus sutiko ir S.Jurkevičienė, sakydama, kad Lietuvoje ji nesidomėjo ir apskritai nieko nežinojo apie islamą bei jo išpažinėjus. Tačiau moteris tiki, kad pakeisti savo nuostatas gali tik naujovėms atviri ir tobulėti pasiruošę žmonės: „Tobulėti ir augti linkę žmonės, atvykę į kosmopolitišką miestą, keičia požiūrį. Tie, kas širdyje buvo rasistais, jais ir liks. Deja, daug čia atvykusių lietuvių – tamsuoliai, dėl kurių kartais tikrai būna gėda.“

Lietuviams palinkėčiau skaityti daugiau knygų, straipsnių, o ne „Radugoj“ gerti alų. Linkiu tapti ne kaimo lietuviu, o pasaulio piliečiu.

Pašnekovė pridūrė, kad teroro išpuoliai pastariesiems žmonėms dabar – puikus metas išlieti savo neapykantą ir dar turėti kuo ją pateisinti.

Visos moterys sutartinai tvirtino, kad ne visi lietuviai – nepakantūs musulmonams, o islamofobams siūlė suprasti, kad visose tautose, religijose, rasėse ir šalyse yra ir gerų, ir blogų žmonių.

„Lietuviams palinkėčiau skaityti daugiau knygų, straipsnių, o ne „Radugoj“ gerti alų. Linkiu tapti ne kaimo lietuviu, o pasaulio piliečiu, juk pasaulis žavus dėl kultūrų skirtumų. Nediskriminuojant žmonių dėl rasės ar religijos, neįsikalant kvailų stereotipų, mentalitetas kinta“, – kalbėjo S.Jurkevičienė.

Jai pritarė ir Gintarė su Justina, raginančios nesmerkti visų be išimties, o verčiau susipažinti, pabendrauti su musulmonais ir gal tada pavyktų suvokti, kad teroristas musulmonas yra išimtis, o ne taisyklė.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:10
01:09
03:07

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min