Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuviams emigrantams referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės kelia baimę

Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės
Šaltinis: 15min
0
A A

Škotijoje gyvenantys lietuviai patys gali dalyvauti ketvirtadienį vykstančiame referendume dėl šalies nepriklausomybės ir atsiskyrimo nuo Didžiosios Britanijos. Tačiau tai daryti panorusių – mažuma. 15min.lt kalbinti emigrantai patys į svečios šalies politiką nusprendė nesikišti, tik su nerimu svarsto, kas gali laukti jų pačių, jei šalis taps nepriklausoma.

Edinburge gyvenantis Audrius Geležinis aiškino, kad jis pats ir jo pažįstami net nesiregistravo dalyvauti referendume, nes nenori būdamas tik imigrantas spręsti visos Škotijos likimą.

„Manau, kad būtų negerai, jei balsuočiau prieš nepriklausomybę. Jei čia būčiau gimęs, jei tai būtų mano šalis, tuomet tikrai dalyvaučiau referendume. Tačiau dabar prisimenu, kaip patys Sausio 13-ąją liejome kraują už nepriklausomybę ir, manau, būtų neteisinga, jei atvažiavę užsieniečiai nueitų ir nubalsuotų prieš“, – kalbėjo A.Geležinis.

Škotijoje gyvenantys lietuviai mano, kad imigrantai neturėtų lemti Škotijos sprendimo, nes jie į šį referendumą žiūri iš savanaudiškų pozicijų.

Tokios pat nuomonės laikosi ir Škotijos lietuvių asociacijos pirmininkas Robertas Adomaitis. Jo tvirtinimu, lietuviai, jei balsuotų referendume, tai darytų tik iš asmeninio išskaičiavimo.

„Aš laikausi labiau neutraliai, nes manau, kad pati tauta turi spręsti savo likimą. Manau, kad imigrantai neturėtų lemti sprendimo, nes jie į šį referendumą žiūri labiau iš savanaudiškų pozicijų. Jie skaičiuoja pašalpas ir visa kita, ką šiandien finansiškai Škotijai skiria Londonas. Manau, imigrantai žiūri per šitą prizmę ir pasisako už esamos situacijos išlaikymą. Škotijai tapus nepriklausomai, šitie dalykai gali pasikeisti kardinaliai“, – aiškino jis.

Bijo netekti darbo

A.Geležinis pažymėjo, kad tarp emigrantų tikrai sklando daug baimių, kad Škotijai tapus nepriklausoma šalimi, iš jos gali pasitraukti anglų įmonės, o šalyje dirbantys lietuviai – netekti darbo.

„Mano darbas nesusijęs su nepriklausomybe, todėl manau, kad gyvensiu, kaip gyvenęs net ir tuomet, jei Škotija taps nepriklausoma. Tačiau yra užsieniečių, kurie baiminasi, kad Anglijos įmonės ir bankai uždarys čia savo filialus. Kai kurie net bijo būti išvaryti iš šalies, nes čia nebebus ES. Aš dėl to labai nebijau. Manau, kad man tai negresia, nes čia turiu butą nusipirkęs“, – sakė Edinburge gyvenantis lietuvis.

Yra užsieniečių, kurie baiminasi, kad Anglijos įmonės ir bankai Škotijoje uždarys savo filialus. Kai kurie net bijo būti išvaryti iš šalies.

Jis pripažįsta, kad, nepaisant visko, Škotijai tapus nepriklausoma, gyvenimas joje taptų blogesnis bent pirmuosius trejus – penkerius metus.

„Tikrai gali sumažėti darbo, viskas prastės. Gydymas taps privatus. Viskas iš tikrųjų pasikeis. Škotija neturi lėšų ir pinigų valstybę kurti nuo nulio. Be to, škotai patys nė nelabai turi sugebėjimų valdyti valstybę. Geras pavyzdys buvo, kai Edinburge jie darė tramvajų. Planavo už 400 mln. svarų, o padarė už 700 mln. svarų. Bijau, kad ir su visos šalies valdymu gali būti panašiai“, – atviravo pašnekovas.

Imigrantams pažadų nežarsto

Visi 15min.lt kalbinti Škotijos lietuviai patvirtino, kad referendumo organizatoriai šalyje gyvenančių užsieniečių niekaip nebando palenkti į savo pusę. Dabar Škotijoje kasdien vyksta kokie nors agitaciniai referendumo renginiai, tačiau Edinburgo universiteto lietuvių studentų bendruomenės vadovas Domantas Cibas sako, kad visa reklama paremta tik nacionaliniais jausmais ir nėra skirta atvykėliams.

Jis pats tvirtina praleidęs progą registruotis dalyvavimui referendume, bet per daug ir nesigaili, nes neplanuoja Škotijoje pasilikti ilgam.

„Pabaigsiu mokslus ir trauksiu kur nors kitur. Mano pažįstami taip pat pernelyg nesijaudina, nes atsiskyrimas vyks ne iš karto. Mes, matyt, mokslus jau būsime pabaigę ir išvažiavę iš čia. Visi šiaip galvoja, kad to išvis neatsitiks. Vakar kaip tik apie tai diskutavome su lietuviais studentais. Nelabai mes tikime, kad tai įvyks. Bet jei Škotija atsiskirs, tai, matyt, ir lietuviai iš čia išvažiuos“, – sakė jis.

Laukia „pagirios“

Kad Škotijos referendumo organizatoriai nieko nežada ne tik atvykėliams, bet ir savo tautiečiams, tvirtino ir A.Geležinis. Pasak jo, škotai tokie patriotai, kad yra nusiteikę kelerius metus pakentėti, kad tik jų vaikai gyventų nepriklausomoje atskiroje valstybėje.

Pirmiausia škotus apims euforija, paskui ateis laisvė, jei ji ateis, o galiausiai užeis „pagirios“, kai bus suprasta, kad vien laisvės negana, reikia mokėti joje gyventi, – prognozuoja R.Adomaitis.

„Iš tikrųjų niekas čia nieko nežada. Čia ne Lietuva. Čia tiesiai visiems sakoma, kad nebus gerai bent iš pradžių. Net pensininkams to pasakyti nebijoma. Daugiau kalbama apie vaikus ir anūkus, apie jų gyvenimą laisvoje šalyje, o dabar patys sako pasiryžę ir pakentėti“, – pasakojo pašnekovas.

Tuo tarpu R.Adomaitis pažymėjo, kad Škotija, ko gero, neįvertina realios situacijos, kurioje atsidurtų paskelbusi nepriklausomybę. Škotų užsidegimą jis lygina su Lietuva prieš 25 metus, kai visiems buvo galvoje tik laisvė, nors, kaip joje teks gyventi, buvo visai neaišku.

„Manau, kad situacija panaši, kaip buvo Lietuvoje po Sąjūdžio. Pirmiausia škotus apims euforija, paskui ateis laisvė, jei ji ateis, o galiausiai užeis „pagirios“, kai bus suprasta, kad vien laisvės negana, reikia mokėti joje gyventi, tvarkytis patiems. Šalis liks viena. Dabar, jei yra problemų, visada galima kreiptis į Londoną, o tapus nepriklausomiems niekas nebepadės, o gal net ir trukdys.

Mano nuomone, Londonas gali net kaišioti pagalius, kad Škotija pasimokytų iš „klaidos“. Tai dabar Davidas Cameronas kruvinomis ašaromis prašo jų pasilikti Didžiosios Britanijos sudėtyje, bet, jei jie išeis, Didžioji Britanija tikrai nebus tuo patenkinta“, – mano Škotijos lietuvis.

Jis nujaučia, kad didelio palaikymo nepriklausoma Škotija nesulauktų ir bandydama kaip atskira šalis vėl tapti ES nare, nes kitos valstybės, o ypač tos, kurios pačios turi „atsiskyrėlių“, tikrai nelauks Škotijos išskėstomis rankomis.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min