Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nusibodo tylėti: rytų europiečiai šturmuos gegužę vyksiančius vietos rinkimus Didžiojoje Britanijoje

Rūkas Londone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rūkas Londone
Šaltinis: 15min
0
A A

Didžiojoje Britanijoje gyvenantys lietuviai, lenkai ir rumunai mobilizuojasi – ketina balsuoti gegužę vyksiančiuose vietos rinkimuose Linkolne. Jie aiškina tikintys, kad taip pat politiškai matomi, rašo „The Guardian“.

Jacekas Musialikas, buvęs ekonomikos studentas iš Lenkijos, sėdi bare Linkolne, Anglijoje, ir sako, kad jam tūkstančiai rytų europiečių, Angliją laikančių savo namais, iškėlė iššūkį.

Pasak vyro, nepaisant to, kad kai kurie lenkai, lietuviai ir kiti imigrantai dirba Linkolne jau 8, 9 ar 10 metų, jie vis tiek dar yra tik kaip laikini lankytojai.

„Jiems ir likusiai bendruomenei reikia atsakyti į klausimą: kada imigrantas tampa aktyviu, įsitraukusiu bendruomenės nariu“, – sakė J.Musialikas.

Jis, vietinio piliečių patarimų biuro darbuotojas, yra vienas iš trijų rytų europiečių, iškėlusių save nepriklausomais kandidatais gegužę vyksiančiuose Linkolno rinkimuose.

Kada imigrantas tampa aktyviu, įsitraukusiu bendruomenės nariu?, – klausia J.Musialikas, Didžiosios Britanijos lenkas.

Jei jiems pavyks, jie nužymės kelią tam, ką kampanijos dalyviai vadina nauja jėga Didžiosios Britanijos politikoje – imigrantų balsas.

„Aš tikiuosi, kad dalyvaudamas rinkimuose galiu į bendruomenę įtraukti rytų europiečius. Šiuo metu jie jaučiasi izoliuoti, gyvena tam tikruose rajonuose, dirba su kitais rytų europiečiais ir dažniausiai jaučiasi bebalsiai“, – sakė J.Musialikas.

Per pastaruosius kelis mėnesius kampanija siekia įtraukti ir užregistruoti daugiau nei 600 tūkst. Didžiojoje Britanijoje gyvenančių lenkų.

Organizatoriai pradėjo kompaniją socialiniame tinkle, surengė susitikimus su parlamento nariais, lenkiškoje žiniasklaidoje publikavo skelbimus.

„Mes Europos Sąjungoje esame jau beveik 10 metų. Atėjo laikas, kai mūsų balsai turi būti išgirsti“, – sako kampanijos atstovė Marta Gregorczuk-Migdalek.

Pasak jos, tą galima pasiekti tik tapus matomiems politinėje arenoje: „Mes čia sukūrėme savo gyvenimus, mes čia jaučiamės kaip namuose, mes prisidedame socialiniu, kultūriniu, ekonominiu indėliu, bet politiškai mes neegzistuojame.“

Visi Europos Sąjungos piliečiai turi teisę Didžiojoje Britanijoje balstuoti vietos ir Europos rinkimuose. Galimybė įsitraukti dabar vilioja lenkų bendruomenės narius.

Mes čia sukūrėme savo gyvenimus, mes čia jaučiamės kaip namuose, mes prisidedame socialiniu, kultūriniu, ekonominiu indėliu, bet politiškai mes neegzistuojame, – sakė Marta Gregorczuk-Migdalek.

Naujaisiais europiečiais pasivadinusi grupė šiuo metu siekia mobilizuoti maždaug 2,5 mln. Didžiosios Britanijos imigrantų prieš gegužę vyksiančius vietos ir Europos Parlamento rinkimus.

Imigrantai yra sunerimę, kad Europos Sąjungos referendumas po kitų rinkimų gali atimti imigrantų teisę balsuoti Didžiojoje Britanijoje. 

Praėjusį mėnesį lenkai, lietuviai ir rumunai, gyvenantys Didžiojoje Britanijoje, gavo laiškus, kuriuose rašoma, kad gegužės mėnesio rinkimai yra paskutinis jų šansas balsuoti ir jų šeimos, bendruomenės ir draugų ateitis gali priklausyti nuo to.

Kampanijos organizatoriai sako matantys galimybę imigrantams padaryti įtaką gegužę vyksiančiuose vietos rinkimuose.

Rogeris Casale, buvęs parlamentaras, o dabar naujųjų europiečių kandidatas, sakė, kad šie rinkimai yra labai svarbūs.

„Jeigu skaičiuosime ir užsienyje gyvenančius britus, tai Europos Sąjungos piliečiai šiuo metu sudaro apie 10 proc. Didžiosios Britanijos elektorato. Jų balsai pakeis marginalių vietų pasiskirstymą“, – sakė jis.

Užduotis – sunki. Nors per 10 metų iki 2012 metų Europos Sąjungos migrantų, užsiregistravusių balsuoti Didžiojoje Britanijoje, skaičius patrigubėjo iki 1,3 mln., skaičiuojama, kad užsiregistravę yra tik 56 proc. visų imigrantų, palyginti su 84 proc. britų.

„Horse and Groom“ bare sėdintis J.Musialiskas, kartu su kolegomis iš Velso ir Lietuvos, nepavargsta – nuolatos beldžiasi į duris, organizuoja socialinius vakarus, netikėtai užsuka į Rytų Europos maisto ar vyno parduotuves.

Lietuvis Igoris Kartelis sako: „Yra vietų, kur žmonės kalbasi savo kalba, dalijasi naujienomis ir idėjomis, todėl mes skleidžiame žinias per šiuos tinklus, suteikiame žmonėms informacijos, kaip užsiregistruoti.“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min