TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Referendumas dėl JK išstojimo iš ES: ką daryti nuolatinio rezidento statuso neturintiems lietuviams?

Referendumas Didžiojoje Britanijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Referendumas Didžiojoje Britanijoje
Šaltinis: ANGLIJA.today
13
A A

Artėjant Jungtinės Karalystės (JK) galutiniam susitarimui su Europos Sąjunga (ES) dėl šalies narystės sąlygų ir būsimajam referendumui dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES, daugeliui imigrantų kyla klausimas, kas jų laukia. Ypač šis klausimas nerimą kelia britiškos pilietybės neturintiems arba mažiau nei penkerius metus šalyje esantiems (nuolatinio rezidento statuso neturintiems) imigrantams.

Imigrantams nerimą kelia ir tai, kad jie negalės daryti jokios įtakos būsimojo referendumo rezultatams. Būsimajame referendume dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES, kuris anksčiausiai įvyks šių metų vasarą, vėliausiai – iki 2017 m. pabaigos, balsuoti galės visi Jungtinės Karalystės gyventojai, vyresni nei 18 metų ir turintys teisę dalyvauti šalies Parlamento rinkimuose. Kitaip tariant, dauguma Jungtinėje Karalystėje gyvenančių ES piliečių balsuoti negalės.

Būsimajame referendume balsuoti galės:

Šalyje gyvenantys Jungtinės Karalystės piliečiai.
Jungtinės Karalystės piliečiai mažiau nei 15 metų gyvenantys užsienio šalyse.
Jungtinėje Karalystėje gyvenantys Airijos, Kipro ir Maltos piliečiai.
Jungtinėje Karalystėje gyvenantys Tautų Sandraugos (angl. Commonwealth) šalių piliečiai.
Gibraltare gyvenantys Tautų Sandraugos šalių piliečiai.

Ką daryti Jungtinėje Karalystėje esantiems imigrantams iš kitų ES šalių, jei JK pasitrauks iš ES?

Pagrindinis euroskeptikų argumentas, kodėl Jungtinė Karalystė turėtų pasitraukti iš ES, – šalis susigrąžintų sienų kontrolę, nes šiuo metu šalis nepajėgi sustabdyti kitų ES valstybių gyventojų antplūdžio. Tokia perspektyva gali pasirodyti itin patraukli, įvertinant tai, kad maždaug 3 milijonai Jungtinėje Karalystėje gyvenančių kitų ES valstybių piliečių turėtų ieškotis teisinių būdų, leidžiančių jiems likti šalyje.

Kita vertus, euroskeptikai pervertina šalies pasitraukimo iš ES reikšmę imigracijos ribojimui, nes pagal dabar galiojančią tvarką, ES piliečiai nuo savo atvykimo šalyje gali būti tris mėnesius, kol susiras darbą ir būstą. Net po Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES, stabilias pajamas turintys, besimokantys arba gebantys save išsilaikyti/kitų asmenų išlaikomi imigrantai iš ES šalių galės prašyti ir gana lengvai gauti trijų rūšių vizas: 2-osios kategorijos (Bendrąją) darbininko vizą (angl. Tier 2 (General) Worker visa), 4-osios kategorijos (Bendrąją) studento vizą (angl. Tier 4 (General) Student visa) arba 1-osios kategorijos (Verslininko) vizą (angl. Tier 1 (Entrepreneur) vizą (daugiau apie vizas galite sužinoti čia).

Jungtinei Karalystei nusprendus pasitraukti iš ES, bus nustatytas bent dvejų metų pereinamasis laikotarpis.

Kol į Jungtinę Karalystę atvykę imigrantai iš kitų ES šalių sugebės dirbti, mokytis, patys save išlaikyti arba rasti juos išlaikančius asmenis, Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš ES tikrai nesumažins imigracijos masto ir „neatlaisvins“ vietinės darbo rinkos britams, o socialinės gerovės sistemos našta sumažės labai nežymiai, juolab, kad dauguma imigrantų iš kitų ES šalių Jungtinėje Karalystėje įsikuria ilgiau nei vieneriems metams.

Jungtinei Karalystei nusprendus pasitraukti iš ES, bus nustatytas bent dvejų metų pereinamasis laikotarpis, kurio metu britų vyriausybė su Europos ekonominės erdvės (ES valstybių, Islandijos, Norvegijos, Šveicarijos ir Lichtenšteino) valstybių vyriausybėmis turės susitarti dėl imigracijos ir vizų politikos taisyklių. Jungtinei Karalystei nusprendus pasitraukti iš ES, šalies vyriausybė bus užversta prašymais dėl nuolatinio rezidento statuso suteikimo.

Prognozuojama, kad Jungtinės Karalystės Vidaus reikalų ministerija bus priversta išnagrinėti mažiausiai 1 milijoną papildomų prašymų dėl nuolatinio rezidento statuso suteikimo, o kiekvienas šių prašymų privalės būti išnagrinėtas individualia tvarka, siekiant nustatyti prašančiųjų statusą. Be to, tikėtina, jog kitus parlamento rinkimus, įvyksiančius 2020 m. gegužės 7 d., gali laimėti Leiboristų partija, kuri simpatizuoja ES ir gali padaryti daugiau nuolaidų šalyje esantiems ES piliečiams.  

Kitaip tariant,realus pereinamasis Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES laikotarpis gali užtrukti ne mažiau 5-6 metų, tai yra tiek, jog net naujai atvykę imigrantai suspės tapti šalies nuolatiniais rezidentais (angl. indefinite leave to remain).

Kam reikalingas nuolatinio rezidento statusas ir kaip jį gauti

Siekiant gauti nuolatinio rezidento statusą, iš pradžių reikia būti išgyvenus šalyje kaip rezidentui mažiausiai 5 metus. Jungtinės Karalystės rezidentu laikomas asmuo, kuris šalyje praleidžia daugiau kaip 183 dienas per finansinius metus metus (nuo balandžio 6 d. iki kitų metų balandžio 5 d.) ir vieninteliai šio asmens namai yra Jungtinėje Karalystėje. Vieninteliais namais gali būti nuosavas arba nuomojamas būstas, kuriame asmuo kiekvienais finansiniais metais praleidžia mažiausiai 30 dienų. Pagrindinis Jungtinės Karalystės rezidento kriterijus – nuo visų pajamų (gaunamų tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek užsienyje) mokami mokesčiai.  

ES piliečiai dėl nuolatinio rezidento statuso suteikimo gali kreiptis pasinaudoję EEA(PR) forma (daugiau apie nuolatinio rezidento statuso suteikimą galite sužinoti čia). Tiesa, ES piliečiams nebūtina išsiimti nuolatinio rezidento statusą patvirtinančio dokumento (sertifikato/kortelės), jis tik patvirtina esamas ES piliečių teises, tačiau šis dokumentas gali praversti kreipiantis dėl pilietybės suteikimo, įvairiose valstybinėse institucijose tvarkant savo arba sutuoktinio, kuris nėra ES pilietis, imigracinius reikalus, kreipiantis dėl tam tikrų pašalpų skyrimo (pavyzdžiui, dėl Income Support, Jobseeker’s Allowance, Employment and Support Allowance, Pension Credit, Housing Benefit, Council Tax Reduction, Universal Credit ir kitų pašalpų, kurias galima gauti išgyvenus JK tik tam tikrą laiką), grįžtant į Jungtinę Karalystę iš kitų šalių, įrodant darbdaviams savo teisę dirbti Jungtinėje Karalystėje ir kitais atvejais.

Imigrantams svarbu žinoti, kad gavus nuolatinio rezidento statusą, jie užsienyje neturėtų praleisti daugiau nei 2 metus iš eilės, kitaip šis statusas gali būti panaikintas (tiesa, tam tikrais atvejais gali būti taikomos išimtys). Ši problema dažniausiai išsprendžiama kreipiantis dėl Jungtinės Karalystės pilietybės suteikimo.

Imigrantams svarbu žinoti, kad gavus nuolatinio rezidento statusą, jie užsienyje neturėtų praleisti daugiau nei 2 metų iš eilės.

Nuo 2015 m. lapkričio 12 d. įsigaliojo reikalavimas, jog britiškos pilietybės siekiantis Jungtinės Karalystės gyventojas privalo pateikti nuolatinio rezidento dokumentą (sertifikatą/kortelę) arba, jei neturi nuolatinio rezidento dokumento, privalo jį išsiimti. Nuolatinis Jungtinės Karalystės rezidentas (5 metus šalyje išgyvenęs žmogus) gali kreiptis dėl Jungtinės Karalystės pilietybės suteikimo, jei nuolatinio rezidento statusą išlaiko bent 12 mėnesių (kitaip tariant, šalyje yra išgyvenęs iš viso 6 metus), yra išlaikęs gyvenimo šalyje testą „Life in the UK Test“ ir įrodo, jog moka anglų kalbą (anglų kalbos mokėjimo reikalavimas netaikomas jaunesniems nei 18 m. ir vyresniems nei 65 m. asmenims. Daugiau apie pilietybės suteikimo tvarką galite sužinoti čia). 

ANGLIJA.today
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min