Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2012 rugsėjo 20d. 06:58

Lukas Peršakovas – viliojimo į parduotuves asas

Lukas Paršakovas
Asmeninio albumo nuotr. / Lukas Paršakovas

Net menkiausia parduotuvėje esanti smulkmena yra kruopščiai apgalvota ir turi savo paskirtį. Nuo prekių išdėliojimo lentynose iki apšvietimo ir skambančios muzikos – viskas klientui daro įtaką. Šią abėcėlę perkandęs vilnietis Lukas Peršakovas gyvena Diuseldorfe ir parduotuvių dizainą kuria pasaulyje garsiems prekės ženklams.

„Tų „burtų“ užsukę į parduotuvę tiesiogiai nejaučiame, tačiau siunčiamus signalus priimame pasąmoningai. Todėl vienose parduotuvėse užtrunkame ilgiau, o iš kitų bėgame vos apsižvalgę. Produktų pardavimai labai priklauso nuo parduotuvės atmosferos. Iš esmės tuo ir vadovaujamės“, –  prisipažįsta dizaino studijas Vilniaus dailės akademijoje prieš kelerius metus baigęs vilnietis L.Peršakovas.

Per kelerius darbo metus Lietuvoje sukauptą patirtį dabar jis pritaiko Vokietijoje. 28 metų dizaineris gyvena ir parduotuvių interjerus kuria Diuseldorfe veikiančioje tarptautinėje įmonėje „Schwitzke & Partner“. Pastaruosius keletą mėnesių jis plušo ir prie Lietuvoje puikiai žinomo prekės ženklo, „Douglas“ parduotuvės dizaino.

Naujų iššūkių paieškos

Įsiliejus į „Schwitzke & Partner“ komandą, L.Peršakovo atlyginimas palyginti su vilnietišku išaugo bent 2,5 karto. Tačiau iš Lietuvos idėjų nestokojantį vaikiną išginė ne didesnių pinigų troškimas, o savirealizacijos stoka.

Kelerius metus Vilniuje jis dirbo parduotuvių projektavimu ir dizainu užsiimančioje bendrovėje „IDW Baldeta Project Development“. Tačiau interjerus dažniau kūrė ne Lietuvos, o Rusijos ir Izraelio verslininkams. L.Peršakovo užsakovų sąraše – garsūs prekės ženklai, kuriuos viešai įvardyti draudžia konfidencialumo sutartys.

„Kadangi kūriau tik parduotuvių dizainą, vienintelė galimybė daryti tai ir toliau buvo toje pačioje įmonėje, kurioje dirbau jau penkerius metus. Nesu sėslus žmogus, todėl man to buvo gerokai per daug – ieškojau naujų iššūkių“, –  sako L.Peršakovas.

Vartant geriausių parduotuvių dizainų katalogą, jo akis užkliuvo už dviejų pavyzdžių. Abu buvo sukurti vokiečių.

„Išsiunčiau jiems savo portfolio ir gavau kvietimą atvykti į pokalbį. Kol viešėjau Berlyne, sulaukiau skambučio ir iš kompanijos Diuseldorfe. Pasirinkau pastarąją, nes pasiūlė geresnes sąlygas: Berlyne labai didelė konkurencija, todėl darbuotojų atlyginimai šiek tiek mažesni“, –  darbo rinkos realijas apibūdina dizaineris.

Griežta tvarka ir disciplina

„Schwitzke & Partner“ kolektyvą sudaro 24 tautybių darbuotojai iš viso pasaulio. Nuo praėjusių metų rugsėjo įmonės internetiniame puslapyje minimas ir Lietuvos vardas.

Lietuvoje projektus įgyvendindavau vienas, todėl pasijutęs menininku buvau prisigalvojęs tokių pasiteisinimų, kaip „nėra įkvėpimo“, „nekūrybinė nuotaika“ ir pan. Vokietijoje tai yra neįmanoma.

„Kad įsitvirtinčiau, turėjau labai daug ko išmokti, pakeisti kai kuriuos įsitikinimus ir įpročius“, –  sako L.Peršakovas.

Kalbėdamas apie vokišką darbo kultūrą, jis pirmiausia galvoje turi griežtą tvarką ir discipliną.

„Čia viskas apibrėžta. Lietuvoje projektus įgyvendindavau vienas, todėl pasijutęs menininku buvau prisigalvojęs tokių pasiteisinimų, kaip „nėra įkvėpimo“, „nekūrybinė nuotaika“ ir pan. Vokietijoje tai yra neįmanoma: turi darbo valandas ir dirbi, o dienos pabaigoje aprašai, ką nuveikei, kiek laiko skyrei vienai ar kitai užduočiai. Pirmi du mėnesiai čia man buvo labai sunkūs“, – neslepia interjerų kūrėjas.

Be to, Lietuvoje projektus jis įgyvendindavo nuo A iki Z – nuo koncepcijos iki parduotuvės atidarymo. „Juos galiu pristatyti kaip savo autorinius darbus, o Vokietijoje tenka susitaikyti su tuo, kad tavo produktas nebeegzistuoja. Prie jo ranką prideda tiek daug žmonių, kad viso labo yra projektai, prie kurių tu dirbai. Bet tai nėra tavo darbai“, – palygina L.Peršakovas.

Universalumas – retenybė

Darbą Lietuvoje dizaineris vertina kaip labai gerą mokyklą. Vokietijoje įgyti tiek universalių žinių vargiai pavyktų.

„Čia kiekvienas darbuotojas atlieka palyginti siaurą funkciją: kažkas kuria koncepciją, kažkas generuoja idėją, kažkas eskizuoja, kažkas braižo, dirba „Photoshop‘u“, derina projektus ir t.t.“, – vardija L.Peršakovas.

Pastebėję universalius lietuvio sugebėjimus, vokiečiai leidžia jam dirbti daugiau nei vienoje srityje. Todėl Lukas kuria 3D vizualizacijas, paišo techninius brėžinius, dalyvauja pasitarimuose su klientais.

Jis pastebėjo, kad projektui skiriamas kūrybinis laikas Vokietijoje bent dešimt kartų ilgesnis nei Lietuvoje: ten ilgiau dirbama ties viena užduotimi, gilinamasi į detales.

„Prie vieno projekto dirbome ilgiau nei septynis mėnesius: su klientu derinome kiekvieną medžiagą, dalelytę, lemputę – viską. Lietuvoje puikiai jausdavausi, dirbdamas vienas ir būdamas už viską atsakingas. Netgi pykdavau, jei kas nors bandydavo nukreipti ar kontroliuoti. O čia teko su tuo susitaikyti. Nors iš pradžių man tai buvo nepriimtina, galiausiai supratau, kad bendras darbas duoda kokybiškesnį rezultatą: vienam tiesiog neįmanoma visko aprėpti, išvengti klaidų, mąstyti taip plačiai kaip dešimčiai žmonių“, – padarytas išvadas apibendrina L.Peršakovas.

Kliento identiteto modelis

Parduotuvių dizaineriai laužo galvas, bandydami sukurti tokį užsakovo parduotuvės interjerą, kad šis atitiktų potencialaus kliento identitetą – iš anksto sumodeliuotą psichologinį portretą, charakteristiką.

 Vienam tiesiog neįmanoma visko aprėpti, išvengti klaidų, mąstyti taip plačiai kaip dešimčiai žmonių.

„Įžengęs į parduotuvę iškart intuityviai pajunti, ar į sau artimą aplinką patekai: ar tau jauku, kiek laiko čia praleisi. Viena erdvė gali pasirodyti per šviesi, per sterili. Kita – atgrasiai per tamsi. Kitur erzins muzika. Labai daug ką parodo interjerui panaudotos medžiagos, pavyzdžiui, lentynos gali imituoti metalą arba būti iš metalo. Apšvietimas, kvapas, įranga, matavimosi kabinos parodo parduotuvės lygį“, – vardija Lukas.

Ne mažiau nei stilistinės detalės svarbu ir bendras parduotuvės išplanavimas, erdvės organizavimas.

„Pavyzdžiui, vyrai dažniausiai neina į parduotuvės gilumą, jie nemėgsta ilgai krapštytis ir į apsipirkimą žiūri paprasčiau, todėl išdėliojant prekes jiems reikia labiau atlaisvinti kelią – interjerui reikia daugiau erdvės ir aiškumo, mažiau dekoracijų“, – stipriosios lyties įpročius nusako L.Peršakovas.

Svarbiausia – nuotaika

Labai daug kas priklauso nuo parduotuvėje sklandančios nuotaikos. „Nusprendęs, kokia ji turėtų būti, bandai tai perteikti spalvomis, išplanavimu, baldais, formomis. Kelias savaites renki nuotaiką atspindinčias fotografijas“, – aiškina dizaineris.

Neseniai jis dirbo su užsakovu, norinčiu atidaryti prabangų butiką, kurio klientės – jaunos merginos. Nuo ko pradėti?

„Išsirenki žodžius, galinčius apibūdinti klientę – seksuali, žaisminga, jaudinanti, išsiskirianti iš minios. Pagal tai imi rinkti nuotraukas, atitinkančias šį įvaizdį: vakarėliai, ryškiai išsidažiusios merginos ir t.t. Tai padės perprasti, kokia turi būti parduotuvės nuotaika. Pavyzdžiui, „Levi‘s“ džinsai turi surūdijusį kantri įvaizdį. Kurdamas jų parduotuvių dizainą rinktum sendintas medžiagas, aptriušusių namų, gatvių pavyzdžius. Svarbiausia tiksliai perteikti nuotaiką ir charakterį, kad, tarkime, brangiam ir konservatyviam produktui nesukurtum jaunatviško įvaizdžio, ir atvirkščiai. Po to jau seka eskizavimas ir kiti darbai“, – darbo virtuvės širmą praskleidžia L.Peršakovas.

Darbų daug, bet ir atostogų netrūksta

Darbų tiek, kad nors vežimu vežk, tačiau L.Peršakovas neapleidžia ir savo didžiausio pomėgio – kelionių.

Svarbiausia tiksliai perteikti nuotaiką ir charakterį, kad, tarkime, brangiam ir konservatyviam produktui nesukurtum jaunatviško įvaizdžio, ir atvirkščiai. 

„Čia esi mobilesnis ne tik dėl patogios lokacijos, bet ir dėl finansinių galimybių“, – neslepia Lukas. Todėl penktadienį jis gali pietauti Diuseldorfe, o vakare jau linksmintis Amsterdame ar Paryžiuje.

„Vokietijoje turime žymiai daugiau atostogų: 28 dienas, neįskaitant savaitgalių. Be to, viršvalandžius galima prisidėti prie atostogų – taip jau esu sukaupęs penkias dienas. Turime ir ilgųjų savaitgalių. Todėl visą sausį praleidau Bolivijoje, o gegužę 12-a dienų – Lietuvoje“, – laisvalaikiu džiaugiasi aistringas keliautojas.

Dar studijuodamas su pilna konservų kuprine ant pečių jis išmaišė Europą. Po to nusibeldė į Tailandą, Vietnamą, Kambodžą ir Filipinus. Aplankė Indiją – nuo Delio žemyn į Keralą. Jau kelis kartus pabuvojo ir Pietų Amerikoje – Argentinoje, Čilėje, Urugvajuje.

„Iš pradžių norėjosi tiesiog keliauti. Vėliau atsirado azartas keliauti vienam – ir kuo sudėtingiau. Taip per Baltarusiją esu pasiekę Rusiją – Sankt Peterburgą“, – prisimena L.Peršakovas, aplankęs ir Gruziją, Serbiją.

Šiaurės Amerika netraukia? „Kodėl ne? Tačiau kol kas man įdomesnės kitokios šalys, labai norisi grįžti į Aziją“, – neslepia Lukas, kasdien šnekantis keturiomis kalbomis: vokiečių, anglų, rusų ir gimtąja lietuvių.

Ateityje – namas šalia Trakų

Be krislo puikybės balse L.Peršakovas pasidžiaugia savo pasiekimais – įsitvirtino ten, kur net ne kiekvienam vokiečiui pavyksta: „Džiaugiuosi, kas esu, bet nežinau, kas ir kur būsiu rytoj. Klajoklio dvasia, tas valkatavimo genas manyje labai stiprus.“

Galbūt dėl to jis nesijaučia emigrantas. Labiau – pasaulio pilietis, neišsižadantis savo šaknų.

„Man visada labai gera Lietuvoje. Džiaugiuosi, kad esame ne vokiečiai ar kažkas kitas. Savyje turime kai ką labai svarbaus, ką sunku apčiuopti: kažkokį Rytų Europos pliusą – vidinę gyvybę“, – svarsto Diuseldorfe gyvenantis vilnietis.

Po poros mėnesių jis baigs išsimokėti paskolą už miškelį, kurį prieš kelerius metus pirko šalia Trakų. „Tai – mano uostas, todėl žinau, kad pasiblaškęs galiausiai grįšiu namo“, – neabejoja L.Peršakovas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Amnesty International“ kaltinimai: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų gniaužtų išvaduotas moteris

Aktualu

URM: Lietuva pasitiki atliktu tyrimu dėl Malaizijos avialinijų lėktuvo katastrofos

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Vardai

Kastytis Kerbedis triukšmingai atšventė 55-ąjį gimtadienį: draugams ir gerbėjams dovanojo koncertą

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Havanos gatvių poetai

24sek

Po pergalės Šarūnas Jasikevičius kritikavo jaunimą ir pokštavo

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Interviu Aktualu

Garis Kasparovas: „Išpuolis prieš Sergejų Skripalį buvo didelė Kremliaus klaida“

Aktualu

Aiškinasi, ar į Lietuvą nepateko puviniu užkrėstų bulvių

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Kultūra

J.R.R.Tolkieno populiarumo paslaptis

Mokslas.IT

Lūžio taškas: ar greitai vestuves ir žurnalų viršelius fotografuosime telefonu?

Vardai

Kensingtono rūmai pristatė naują Sasekso hercogienės Meghan herbą

Sportas

Lietuvos irkluotojus piktina treneris italas – blogesnės situacijos neatsimena

Verslas

Futuristiniai sprendimai miestuose: kalbančios perėjos ir išmanus apšvietimas

Deuce

Sugebėjo – teniso legenda I.Nastase suimtas dukart per 6 valandas

Vardai

Šauktinių išlydėtuvių ceremonijoje – netikėtos sužadėtuvės

Naujienos

Aktualu

„Amnesty International“ kaltinimai: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų gniaužtų išvaduotas moteris

Aktualu

URM: Lietuva pasitiki atliktu tyrimu dėl Malaizijos avialinijų lėktuvo katastrofos

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Vardai

Kastytis Kerbedis triukšmingai atšventė 55-ąjį gimtadienį: draugams ir gerbėjams dovanojo koncertą

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Havanos gatvių poetai

24sek

Po pergalės Šarūnas Jasikevičius kritikavo jaunimą ir pokštavo

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Interviu Aktualu

Garis Kasparovas: „Išpuolis prieš Sergejų Skripalį buvo didelė Kremliaus klaida“

Aktualu

Aiškinasi, ar į Lietuvą nepateko puviniu užkrėstų bulvių

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Kultūra

J.R.R.Tolkieno populiarumo paslaptis

Mokslas.IT

Lūžio taškas: ar greitai vestuves ir žurnalų viršelius fotografuosime telefonu?

Aktualu

Italų pora, pavadinusi sūnų Benito Mussolini, sulaukė šaukimo į teismą

Vardai

Kensingtono rūmai pristatė naują Sasekso hercogienės Meghan herbą

Verslas

Futuristiniai sprendimai miestuose: kalbančios perėjos ir išmanus apšvietimas

Sportas

Lietuvos irkluotojus piktina treneris italas – blogesnės situacijos neatsimena

Deuce

Sugebėjo – teniso legenda I.Nastase suimtas dukart per 6 valandas

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min