Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Urugvajietės Marisos Leonavičienės atradimai Lietuvoje – autobusai čia nevėluoja

Filmo „Pasaulio virtuvė“ herojė Marisa Leonavičienė su bičiuliais iš Urugvajaus ir Kosta Rikos.
Vidmanto Samuolionio nuotr. / Filmo „Pasaulio virtuvė“ herojė Marisa Leonavičienė su bičiuliais iš Urugvajaus ir Kosta Rikos.
Šaltinis: 15min
0
A A

Užaugusi svetingame Urugvajuje, lietuviško svetingumo Marisa Leonavičienė nepakėlė. Prieš gerus du dešimtmečius ją nustebino ir be tualetinio popieriaus gyvenantys žmonės, ir pagal tvarkaraštį važiuojantys autobusai, ir kitaip nei girdėtoji vaikystėje skambanti lietuvių kalba. Nors svajojo apie savą verslą Lietuvoje, pabūgusi nusikaltėlių mergina greitai pabėgo atgal, bet vėliau vis tiek sugrįžo į savo protėvių ir vyro gimtinę, šįkart – jau su keturiais vaikais.

Tikra urugvajiete Marisos negali vadinti – jos tėvo tėvai buvo lietuviai, o mamos – ispanai. Mergaitė daug laiko praleisdavo su močiute lietuve, lankydavo ją su tėvais, valgydavo lietuviškus patiekalus ir mokėsi lietuvių kalbos. Tiesa, nelabai sėkmingai – su besilankančiais lietuviais išeiviais vargiai susišnekėdavo, tik angliškai šiek tiek paburbėdavo.

Bet norėjosi bendrauti pačiai, be vertimo, tad įsisuko mintis apie Vasario 16-osios gimnaziją Vokietijoje. Tačiau tėtis, kad ir lietuvis, stojo prieš 18-metės dukros mokslus tolimoje šalyje. Urugvajuje tokia tvarka – jei tėvai nesutinka, paso iki 21-erių negausi.

Močiutė į tai sureagavo kategoriškai –  jei ji panašaus amžiaus viena pati išvyko iš Lietuvos, mėnesį laivu plaukė laivu ir atsibeldė iki nepažįstamo krašto, kodėl anūkė negali keliauti patogiai lėktuvu ir dar išmokti lietuviškai?

Močiutė į tai sureagavo kategoriškai – pasikvietė sūnų rimtam pokalbiui ir paaiškino: jei ji panašaus amžiaus viena pati išvyko iš Lietuvos, mėnesį laivu plaukė laivu ir atsibeldė iki nepažįstamo krašto, kodėl anūkė negali keliauti patogiai lėktuvu ir dar išmokti lietuviškai? Kitą dieną tėtis sutiko, kad dukra gali gauti pasą ir traukti į Vokietiją.

Buvo 1989-ieji.  „Šokas – viskas skirtingai nei pas mus. Bet mokykla – fantastiška, gražiai priėmė ir palyginti greitai išmokau lietuviškai, dar šiek tiek vokiškai”, – Marisa pasakojo dokumentinio filmo  „Pasaulio virtuvė“ kūrėjams.

Grįžusi namo ji nuskubėjo pas močiutę pasigirti mokslų rezultatais.

„Pradėjau šnekėt. Močiutė žiūri, klauso atidžiai ir nei iš šio, nei iš to sako: „Vaikeli, kaip tu šneki… Lietuviškai, bet ne taip, keistai…“ Anūkė nusivylė – juk ji taip stengėsi! Bet greitai suprato problemą – močiutė išmoko XX amžiaus pradžios lietuvių kalbą, mokyklą buvo lankiusi gal trejetą metų, o Urugvajuje ispaniškiems žodžiams tiesiog pridėdavo lietuviškas galūnes, pavyzdžiui,  „avion“ (lėktuvas) paversdavo į  „avioną“.

Merginos entuziazmo tai nenuslopino, priešingai, ji sumąstė keliauti tiesiai į Lietuvą, kad galėtų praktikuotis. Apsistojo pas gimines, kuriuos pamatė pirmą kartą. Ir iškart susidūrė su lietuvišku svetingumu.  

„Mes esam svetingi, bet gal kitaip. Tas vaišingumas… Visur reikia kažką gerti. Žmonės įsižeidžia, jei negeri. Iš tetos važiavom pas jos mamą. Man vienur siūlė kavos su apelsinų likeriu, kitur – trauktinės, paskui buvo vynas, šampanas ir, aišku, degtinė. Meluoti negražu, bet teko pasakyti, kad turiu sveikatos problemų.“

Dar labiau Marisą nustebino tualetinis popierius, tiksliau, jo stoka.

„Urugvajuje gyvenimas gal ir sudėtingas, bet mes visko turėjome. Vokietijoje pamačiau dar daugiau dalykų. Atvažiuoju į Lietuvą, nueinu į tualetą ir kažkaip nematau, kur tualetinis popierius. Spėjau, gal baigėsi. Jie man atnešė, iš kažkur ištraukę vieną ruloną – paprasto, keistos pilkos spalvos popieriaus. Sužinojau, kad jis skirtas tik svečiams.“

Pradėjusi mokytis universitete, užsienietė sviestą, sūrį ir kitus produktus pirkdavo pagal talonus.

VIDEO: Užsnieniečiai Lietuvoje: kokią Lietuvą mato atvykėliai

Bet viešasis transportas sužavėjo:  „Mane nustebino autobusai ir troleibusai – jie važiuoja laiku. Pastebėjau, kad stotelėse pažymėta, kaip važiuoja darbo dieną, šeštadieniais, sekmadieniais, švenčių dienomis. Ir laiku, kuris ten pažymėtas, atvyksta.

Man tai buvo naujiena. Įtariu, kad taip yra dėl žiemos. Jeigu turėtum stovėti pusę valandos stotelėje ir nežinosi, ar atvažiuoja autobusas, ar ne, sušalsi. Pas mus autobusai lyg ir turi tvarkaraščius, bet jų niekur nerasi. Kartais žmonės pyksta, nes reikia laukti pusę valandos ar 15 minučių ar dar ilgiau ir nežinai, kada atvyks. O čia – liuks!“

Marisa Lietuvoje gyvena iki šiol, dabar – jau su keturiais vaikais ir dirba kelionių agentūroje. Įdomią savo gyvenimo istoriją ji papasakojo juostos “Pasaulio virtuvė“ kūrėjams.

Režisierės Aistės Ptakauskės kuriamo pilnametražio dokumentinio filmo herojėmis tapo penkios skirtingų tautybių moterys. Keturios iš jų – čečėnė, jamaikietė, amerikietė ir urugvajietė – atsikraustė gyventi į Lietuvą iš įvairių pasaulio šalių skirtingais laikotarpiais ir dėl skirtingų priežasčių, penktoji – romė – gimė Lietuvoje.

Kartu ši juosta yra kvietimas pasvarstyti, kas mus verčia jaustis svetimais, paraginimas ištiesti pagalbos ranką tiems, kas šalia mūsų nesijaučia visiškai savais, noras atkreipti lietuvių dėmesį į migrantų teises ir paskatinti Lietuvos visuomenę būti atviresne kitų kultūrų, tautybių ir rasių žmonėms.

Vidmanto Samuolio nuotr./Marisa Leonavičienė su sūnumi Rimu per Užgavėnes
Vidmanto Samuolio nuotr./Marisa Leonavičienė su sūnumi Rimu per Užgavėnes

Migrantai sudaro vos procentą Lietuvos gyventojų. Šis rodiklis – vienas žemiausių Europos Sąjungoje. Galbūt dėl to, kad Lietuva – viena iš migrantams nepakančiausių visuomenių žemyne.

Tai ypač akivaizdu moterų migrančių atveju: dauguma jų patiria ryškią socialinę ir profesinę atskirtį: per mažai dalyvauja šalies socialiniame gyvenime, sunkiai įsitvirtina darbo rinkoje, turi ribotą priėjimą prie integracijai būtinų priemonių (lietuvių kalbos, kompiuterinio raštingumo mokymo). Negana to, viešajame diskurse daugėja neapykantą migrantams kurstančių pasisakymų.

Projektą remia Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo NVO programa. Filmo premjera numatoma spalio pradžioje, daugiau informacijos apie jį galite rasti  „Pasaulio virtuvės“ tinklalapyje.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min