Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 22d. 19:10

Iš Rūdninkų iškraustomi migrantai baiminasi kastų, žurnalistų veikla ribojama

Iš Rūdninkų migrantų stovyklos (Šalčininkų r.) gyventojai iškeliami į Kybartų (Vilkaviškio r.) užsieniečių registracijos centrą
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Iš Rūdninkų stovyklos iškeliamas migrantas
Rūdninkų migrantų stovyklos vyrai gyventojai perkeliami į buvusius Kybartų pataisos namus. Jie nuogąstauja, kad vėl bus priversti gyventi su irakiečiais ir toliau tęsis išnaudojimas. Lietuvos žiniasklaida į Rūdninkų stovyklos vidų ir toliau nėra įleidžiama, todėl negali nepriklausomai patikrinti gaunamos informacijos. 15min žurnalistai stovyklos prieigose lankėsi antradienį.

Apie pusšimtis migrantų glaudžiai išsirikiavo prie statybinės tvoros, skiriančios juos nuo laisvės. Vieni jų daiktus susidėję į plastikinius maišus, kiti į kuprines, treti juos tiesiog laiko rankose. Jie laukia, kol bus atliktos privalomos procedūros, ir šioje vietoje praleidę beveik du mėnesius paliks ją

Netrukus didžiausios migrantų stovyklos Lietuvoje gyventojai bus pervežami į buvusius pataisos namus Kybartuose (Vilkaviškio r.).

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rūdninkų migrantų stovyklos (Šalčininkų r.) gyventojai laukia eilėje, kol bus atliktos reikiamos procedūros ir jie bus išvežti Kybartų (Vilkaviškio r.) užsieniečių registracijos centrą
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rūdninkų migrantų stovyklos (Šalčininkų r.) gyventojai laukia eilėje, kol bus atliktos reikiamos procedūros ir jie bus išvežti Kybartų (Vilkaviškio r.) užsieniečių registracijos centrą

Migrantų perkėlimo procedūra

Kasdien iš Rūdninkų į Kybartus perkeliama apie 150 migrantų. Migrantai, gyvenantys prastesnės būklės palapinėse, perkeliami pirmiausia.

Apie būsimą išvykimą migrantai informuojami ryte. Jie susirenka negausius daiktus ir stoja į gyvą eilę. Čia jų laukia COVID-19 testas, asmens išvykimo užregistravimas bei daiktų patikra. Visos procedūros užtrunka apie 10 min. Vėliau jie lipa į autobusą ir be sustojimo per porą valandų pasiekia naujuosius namus.

Autobusą lydi Valstybės sienos apsaugos specialiosios paskirties skyriaus, Lietuvos bei Lenkijos pareigūnai.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Palapinė, kurioje tikrinami Rūdninkų migrantų stovyklos (Šalčininkų r.) gyventojų, iškeliamų į Kybartų (Vilkaviškio r.) užsieniečių registracijos centrą, daiktai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Palapinė, kurioje tikrinami Rūdninkų migrantų stovyklos (Šalčininkų r.) gyventojų, iškeliamų į Kybartų (Vilkaviškio r.) užsieniečių registracijos centrą, daiktai

Migrantai nori gyventi atskirai nuo irakiečių

Jaspreeto iš Indijos ir Mažiyaro iš Irano eilė išvykti dar neatėjo. Vyrai skundžiasi blogomis Rūdninkų stovyklos sąlygomis. Stovykloje šalta, migrantai neturi malkų užsikurti laužui, dušuose nėra šilto vandens.

Duodamas maistas labai skurdus – jo dalinimo valandos nevienodos. Kartais pusryčius vaikinai valgo 10 val., o kartais ir 14 val. Vakarienė būna patiekiama ir 22 val., o būna ir vidurnaktį.

Vaikinai nemoka arabiškai, todėl jiems stovykloje gyvenimas daug sunkesnis. Kai kuriais duomenimis, čia mažumos išgyvena patyčias, reketą, seksualinį išnaudojimą. Dėl šių priežasčių Jaspreetas ir Mažiyaras sako, kad jie nori gyventi atskirai nuo irakiečių.

Iš Jaspreeto ir Mažiyaro Rūdninkų stovykloje pavogė išorines baterijas bei telefono kroviklius. Vaikinai pasakoja, jog jeigu turi geresnį telefoną ar pinigų, baisu miegoti. Naktį atėję vyrai iš tavęs gali tai atimti.

Abu vaikinai laukia naujos stovyklos, viliasi, kad gyvenimo sąlygos bus geresnės.

Žada įkurdinti pagal tautybę

Jeigu viskas bus taip, kaip žadama, gyventi kartu su irakiečiais migrantams iš Indijos ir Irano nereikės.

Kybartuose migrantai gyvens sektoriuose, suskirstytuose pagal tautybes. Siekiant sumažinti grėsmes vaikščiojimas tarp sektorių bus draudžiamas. Bent jau taip pristatydamas naują Kybartų užsieniečių registracijos centrą sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių rinktinės vado pavaduotojas Rimantas Petrauskas.

„Sektoriai tarpusavyje nesimaišys, bet tai neturėtų kelti diskomforto, nes kiekvienas sektorius turi savo infrastruktūrą“, – kalbėjo VSAT atstovas.

Ministerija toliau riboja žurnalistų darbą

Rugsėjo pradžioje Lietuvos žiniasklaidos priemonių atstovai paskelbė kreipimąsi dėl žurnalistų darbo ribojimo migracijos krizės metu. Po kilusio ažiotažo Vidaus reikalų ministerija (VRM) pažadėjo, kad bus sudaryta galimybė žurnalistams patekti į visas migrantų stovyklas, bus leista dirbti pasienyje ir suteikta visą norima statistika.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Žurnalistai į Rūdninkų (Šalčininkų r.) migrantų stovyklą nėra įleidžiami. Fotografuoti galima tik per tvorą, o bendrauti leidžiama tik su administracijos parinktais migrantais
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Žurnalistai į Rūdninkų (Šalčininkų r.) migrantų stovyklą nėra įleidžiami. Fotografuoti galima tik per tvorą, o bendrauti leidžiama tik su administracijos parinktais migrantais

Vis dėlto žurnalistams taip ir nebuvo leista patekti į pabėgimais, reketu, seksualiniu išnaudojimu ir kastomis garsėjančios Rūdninkų stovyklos vidų.

15min žurnalistai iš vakaro gavo Vidaus reikalų ministerijos atstovo patikinimą, kad bus galima patekti į stovyklą. Atvykus jie buvo informuoti, kad fotografuoti migrantus leidžiama tik per tvoros ir koncertinos užtvaras. Tačiau bendrauti su gyventojais draudžiama net ir per tvorą.

Vienam migrantui užkalbinus fotografą ir jiems pasikeitus keliais bendrais sakiniais, žurnalistus lydėjęs stovyklos administratorius tuoj pat pareiškė pastabą, kad „nesilaikoma taisyklių“.

Kalbinti buvo galima tik tuos migrantus, kuriuos parinko ir atvedė stovyklos administracija. Interviu su migrantais vyko šalia esant trims pareigūnams.

Redakcijos žiniomis, nė viena lietuviška žiniasklaidos priemonė nebuvo įleista į stovyklos vidų. Patekimas taip pat ribojamas ir į Pabradės užsieniečių registracijos centrą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 22

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

19:57
07:31
01:47

Esports namai

Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min