Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 3d. 10:04

Cunamis – visa griaunanti vandens siena: siaubingus 2011 m. Japonija atsimins amžiams

Tsunamis 15MAX
123RF.com nuotr. / Cunamis
2011 metais Japoniją supurtė vienas didžiausių žmonijos užfiksuotų žemės drebėjimų. Jis buvo toks galingas, kad mūsų planetos ašį pakoregavo apie 16 centimetrų – kitaip sakant, ją „išmušė“. Japonijos salos keturiais metrais priartėjo prie kitoje Ramiojo vandenyno pusėje esančių Amerikos žemynų. Ir, žinoma, drebėjimas sukėlė galingą cunamio bangą, kurios aukštis buvo net 40 metrų. Žuvo apie 18 000 žmonių, daugelio jų kūnus vanduo nusinešė į jūrą. Daug gyventojų nukentėjo, tačiau viena skaudžiausių 2011 metų cunamio istorijų nutiko Kamajos miestelyje, įsikūrusiame apie 200 kilometrų nuo Tokijo.

Kas yra cunamis?

Cunamis yra japoniškas žodis, kuris, jei tiesiogiai skaitysime hieroglifus, reiškia „įlankos“ ar „uosto“ banga. Tokia banga dažniausiai susiformuoja, kai sujudinamas labai didelis kiekis vandens. Kaip žinome, visa žemė yra padengta kietu paviršiumi, tačiau jis nėra vientisas. Visa žemė yra susiskaldžiusi į didesnes ar mažesnes plokštes. Kai kurių žemės drebėjimų metu pasislenka viena į kitą „atsirėmusios“ plokštės, o kadangi jų dydis yra kolasalus, vienu ar kelias veiksmais išstumiama labai daug vandens masės.

Cunamio banga nėra panaši į tas bangas, kurias esame įpratę matyti lūžtant ant jūros kranto, kadangi pats bangos ilgis yra kur kas ilgesnis. Iš esmės, jei būtumėte atvirame vandenyne, tikėtina, kad nepastebėtumėte net ir didžiausios bangos, kadangi ji visa slypi po vandeniu, jos nešama jėga išryškėja tik priartėjus prie kranto.

Cunamis yra didžiulė vandens siena (tik pačios didžiausios bangos, aukštesnės nei 50 metrų, prie kranto lūžta), savo galinga jėga šluojanti viską, kas pasitaiko jos kelyje. Negana to, į sausumą įsiveržęs vanduo joje nelieka ir grįžta į jūrą, savo stipria srove smogdamas antrą kartą ir traukdamas viską savo kelyje į vandenyną.

123RF.com nuotr./Taip atrodė Indonezijos pakrantė, ją nusiaubus cunamiu 2004 metais
123RF.com nuotr./Taip atrodė Indonezijos pakrantė, ją nusiaubus cunamiu 2004 metais

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

21:34
03:06
00:15

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min