Dabar populiaru
Publikuota: 2013 vasario 16d. 20:25

Kovos už laisvę simbolis, kurį pamiršome: Simo Kudirkos šuolis iš sovietų į amerikiečių laivą

Simas Kudirka
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Simas Kudirka

Desperatiškas laisvės ir teisybės ištroškusio keturiasdešimtmečio lietuvio jūreivio šuolis iš sovietų žvejybinio laivo į laisve kvepiantį amerikiečių laivą 1970-ųjų lapkričio 23 d. sudrebino Jungtines Amerikos Valstijas, pradedant eiliniais piliečiais ir baigiant prezidentu, o Lietuvai ir kitoms okupuotoms šalims tapo kovos už laisvę simboliu.

Turbūt nedaug jaunų ir vidutinio amžiaus žmonių Lietuvoje pasakytų žmogaus, apie kurį čia kalbame, vardą ir pavardę. Tai – Simas Kudirka, šiemet balandžio 9 d. švęsiantis 83-iąjį gimtadienį.

Prieš daugiau nei keturias dešimtis metų jį, prie Amerikos krantų peršokusį iš plaukiojančios bazės „Tarybų Lietuva“ į JAV kranto apsaugos laivą „Vigilant“ ir paprašiusį politinio prieglobsčio, amerikiečiai paliko likimo valiai – leido sovietams pasiimti.

Šis įvykis, JAV žiniasklaidai papasakotas įvykio liudininko latvių kilmės jūreivio Roberto Briežės, sulaukė didžiulio atgarsio JAV visuomenėje. Piliečiai pasmerkė laivyno vadovybę, neleidusią lietuviui pasilikti jų šalyje. Net pats prezidentas Richardas Nixonas (tuo metu dar nepurtomas Votergeito skandalo) aktyviai reagavo į šią istoriją.

Sovietų Sąjunga lietuvį už „tėvynės išdavimą“ nuteisė gana švelnia bausme – 10 metų kalėti lageryje. Teisme S.Kudirka, nebijodamas net gresiančios mirties bausmės, drąsiai pasisakė dėl Lietuvos padėties ir okupacijos, partizaninio pasipriešinimo, trėmimo ir lietuvių asimiliacijos su rusais.

Kai laive klausydavausi „Amerikos radijo“, atrodė, kad ten yra laisvas pasaulis, į kurį taip norisi pabėgti. Tačiau Amerikoje nėra laisvo pasaulio, ten viskas kontroliuojama, jei pasakysi kažką ne taip, nuo tavęs visi nusisuks.

Po ketverių metų, spaudžiant JAV vadovams, pasirodžius daugybei straipsnių žiniasklaidoje ir įvertinus faktą, kad S.Kudirkos motina turėjo Amerikos pilietybę, lietuviui buvo išduota viza ir leista su šeima (žmona Genute ir dviem vaikais) išvykti į svajonių šalį už Atlanto.

Lietuvio istorija – JAV mokyklose

Apie šį įvykį buvo sukurtas dokumentinis Algimanto Kezio filmas „Simas Kudirka Čikagoje“ (Simas Kudirka In Chicago, 1974 m.), du „Emmy“ apdovanojimus pelnęs televizijos filmas „Simo Kudirkos dezertyravimas“ („The Defection of Simas Kudirka“).

Yra išleista ne viena knyga apie Simą Kudirką – Jurgio Gliaudos „Simas“, Algio Rukšėno „Gėdos diena“ („Day of Shame“), pats S.Kudirka, su žurnalistu L.Eiche, parašė autobiografinę knygą „Tiems, kurie dar jūroje“ („For those still at sea“).

Siekiant prisiminti nepelnytai užmirštą Lietuvos kovos už laisvę simbolį, šių metų Vilniaus knygų mugėje bus pristatyta į lietuvių kalbą išversta knyga „Gėdos diena“. Beje, ją privaloma perskaityti visiems JAV karinio jūrų laivyno kursantams, o drąsaus kovotojo už laisvę istorija iki šiol yra įtraukta į JAV mokyklines programas.

Aistra – istorija

Nors jau sulaukęs garbaus amžiaus, S.Kudirka vis dar yra energingas, labai besidomintis istorija ir politika, drąsiai rėžiantis savo tiesą į akis. Savo namuose Pilviškių miestelyje (Vilkaviškio r.) su žmona Genute gyvenantis vyras (į Lietuvą visam laikui pora sugrįžo 2007 m.) 15min.lt žurnalistus sutiko labai šiltai ir vaišingai. Pasiūlė tirpios kavos su pienu, meduolių, paklausė, ar nenorėtume rimčiau užkąsti, paleido kelis juokelius ir pasiteiravo, apie ką norėtume pasikalbėti.

Išgirdęs, kad įdomi jo asmenybė, žvilgsnis į praeities įvykius ir dabartį, vyras pradėjo kelias valandas trukusį monologą, kurio, matyt, nebūtų nutraukusi net šalia praskriejusi kometa. Pasikeitęs balso tonas, laikysena, viduje virte verdančios emocijos – S.Kudirkai svarstymai apie laisvę, patriotizmą, fašizmą, komunizmą iki šiol neduoda ramybės.

Apie tai liudija ir ant virtuvinio stalo išdėstytos senos ir naujos istorinės knygos, laikraščiai, žurnalai. Šilto ir šalto gyvenime patyręs vyras primygtinai siūlo skaityti knygas. Jose – visi atsakymai.

„Pilviškių bibliotekoje pasirinkimas neblogas, bet nėra to, ko reikia. Nėra valdžiai nepatogių istorinių knygų. Ar Kaune dar veikia senų knygų turgus?“, – pasiteiravo S.Kudirka.

S.Kudirkos požiūris į Antrąjį pasaulinį karą, Lietuvos nepriklausomybės praradimą, žmogaus laisvę – savitas. Galbūt todėl aktyviai į Amerikos lietuvių bendruomenės gyvenimą įsiliejęs Simas gana greitai pradėjo nesutarti su kai kuriais savo tautiečiais. Politkorektiškumas – ne jam.

Nusivylė laisve

Politinis pabėgėlis prisipažįsta, kad atvykęs į išsvajotąją laisvės šalį Ameriką, laisvės joje nerado.

„Sakoma, kad žmonės prisitaikė gyventi ir Sovietų Sąjungoje. Aš taip pat prisitaikiau, kiek galėjau, juk nenužudė manęs. Tačiau čia aš dusau. O kur bėgti? Kai laive klausydavausi „Amerikos radijo“, atrodė, kad ten yra laisvas pasaulis, į kurį taip norisi pabėgti. Tačiau Amerikoje nėra laisvo pasaulio, ten viskas kontroliuojama, jei pasakysi kažką ne taip, nuo tavęs visi nusisuks“, – tvirtino S.Kudirka.

Paklaustas, ar ir Lietuvoje dabar nėra laisvės, vyras taip pat atsakė neigiamai. Jo teigimu, valdžioje – vien tik buvę komunistai, kurie veikia senais metodais. Vis tik, amerikietišką pensiją gaunantis Pilviškių gyventojas pripažino, kad kalbėti jis gali ką nori, kur nori ir kiek nori. „Tačiau ar ilgai?“, – svarsto S.Kudirka.

Nors ir su praeities šleifu, iš viešumoje savo mintis reiškiančių žmonių jam patinka žurnalistas Algimantas Čekuolis: „Jis gal ir buvęs (komunistas, – red past.), bet kalba su „kvapeliu“.

Pabėgimo nesureikšmina

Pokalbio metu pavykus įsiterpti ir paklausti apie 1970-ųjų lapkričio 23 d. įvykusį istorinį šuolį iš okupantų į amerikiečių laivą, S.Kudirka tik numojo ranka: „Tai neįdomu“.

Nors tą dieną į laisvę veržėsi pamiršęs net neseniai sukurtą šeimą ir du mažus vaikus (dabar dukra ir sūnus gyvena JAV), pagaliau gautą butą, tolimesni išgyvenimai spontanišką įvykį pritemdė, nes „laisvės nėra nei JAV, nei Didžiojoje Britanijoje, nei Prancūzijoje, nei Lietuvoje“.

Nors ir kalba pesimistiškai, garsusis kovotojas už Lietuvos laisvę širdies gilumoje tiki šviesia savo šalies ateitimi. 2008 m. prezidentas Valdas Adamkus jį apdovanojo Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi.

S.Kudirkos biografija

Simas Kudirka gimė 1930 m. balandžio 9 d. Griškabūdyje (Šakių r.). Internetinėje enciklopedijoje Wikipedia.org skelbiama, kad 1952 m. jis baigė Klaipėdos jūreivystės mokyklą. 1956–1970 m. buvo Klaipėdos žvejybinio laivyno jūreivis radistas.

1970 m. lapkričio 23 d. per JAV ir SSRS žvejybos organizacijų vadovų susitikimą, vykusį JAV teritoriniuose vandenyse, Klaipėdos refrižeratorių laivyno plaukiančiojoje bazėje „Tarybų Lietuva“ S.Kudirka perėjo į JAV kranto apsaugos laivą „Vigilant“ ir paprašė politinio prieglobsčio.

JAV kranto apsaugos pareigūnų į laivą įleistų SSRS pareigūnų buvo sulaikytas ir prievarta grąžintas į sovietų laivą. JAV ir sovietinių pareigūnų veiksmus smerkė didžiausi JAV dienraščiai, JAV lietuviška spauda, televizijos ir radijo stotys, ypač – „Amerikos balsas“, vyko protesto demonstracijos.

Ilgą laiką S.Kudirka buvo kovos dėl Lietuvos laisvės simbolis. 1971 m. gegužę buvo nuteistas 10 metų laisvės atėmimu. Kalėjo Pskove, Mordovijos lageriuose. Jo motinai, gimusiai JAV, atgavus Amerikos pilietybę, Valstijų administracijos pastangomis, 1974 m. iš kalėjimo buvo išleistas ir su šeima išvyko į JAV.

Dalyvavo JAV lietuvių organizacijų veikloje, skaitė paskaitas apie komunistinį režimą Sovietų Sąjungoje. 2000 m. grįžo į Lietuvą, tačiau nuolat joje apsigyveno 2007 m.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

N-18 Aktualu

40 metų nuo makabriškų Džonstauno žudynių: išgyvenusi moteris gyvenimą kūrė iš naujo

Aktualu

Mergaičių mokykla Palestinoje: šypsenas slepia tragedijos ir košmarai naktimis

Gyvenimas

40-metės nuotykiai internete: ieško meilės, bet jaučiasi klampojanti po gilią pelkę

Aktualu

Kovodamas su kainomis Saulius Skvernelis gali sudeginti savo populiarumą

Interviu Kultūra

T.H.Eriksenas apie žmonijos perkaitimą: „Mes neturime laiko informaciją paversti žiniomis, o žinias – išmintimi“

Verslas

Iš Ispanijos į Lietuvą grįžusi vilkaviškietė sėkmę atrado pasidalinusi žaislo nuotrauka internete

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Apie Rusijos tęsiamą sovietų dezinformaciją – vyriausiojo N.Ceausescu šnipo lūpomis

Sportas

Tautų lygoje – futbolo stebuklas: neįtikėtinai sugrįžusi Šveicarija triumfavo grupėje

Vardai

Po žinios apie „Naktinių personų“ iširimą Alanas Chošnau pristato naują singlą „Tu gali arba ne“

Aktualu

Gaisrai Kalifornijoje: kodėl tiek daug žmonių laikomi dingusiais be žinios?

Vardai

Monika Šalčiūtė bušido turnyruose dirba nuo 17 metų: „Aš čia – kaip „Victoria's Secret“ angelas“

Pasaulis kišenėje

Automobiliu po Europą keliavę jonaviškiai: norėjome pratęsti bobų vasarą

24sek

Po A.Kavaliausko tritaškio – Šaro pokštai: „Nemanau, kad ant to reikia statyti žaidimą“

Gazas

A.Juknevičius ir K.Povilaitis: kam vairuotojui reikalingas „šaltas dušas“

Gyvenimas

Pigmentinės dėmės kankina ir jaunus: kaltas vitaminų stygius

Gyvenimas

A.Kriščiūnas pasidalijo patirtimi, kaip atsikratė nerimo priepuolių ir išmoko mylėti

Vardai

„Orų mergaitei“ K.Liukaitytei – 30 metų: „Didžiausia dovana man – vyras ir dukrai sesuo į kompaniją“

24sek

M.Kuzminskas nežaidė, o A.Gudaitis su „dizaineriais“ vos neprisižaidė Venecijoje

Vardai

Seksualiausiu pasaulio vyru paskelbto Idriso Elbos sužadėtinė didžiuojasi: „Jis velniškai karštas“

Aktualu

Gamtosaugininkai: vilkų nėra tiek daug, kaip teigia medžiotojai ir ūkininkai

Naujienos

N-18 Aktualu

40 metų nuo makabriškų Džonstauno žudynių: išgyvenusi moteris gyvenimą kūrė iš naujo

Aktualu

Mergaičių mokykla Palestinoje: šypsenas slepia tragedijos ir košmarai naktimis

Gyvenimas

40-metės nuotykiai internete: ieško meilės, bet jaučiasi klampojanti po gilią pelkę

Aktualu

Kovodamas su kainomis Saulius Skvernelis gali sudeginti savo populiarumą

Interviu Kultūra

T.H.Eriksenas apie žmonijos perkaitimą: „Mes neturime laiko informaciją paversti žiniomis, o žinias – išmintimi“

Verslas

Iš Ispanijos į Lietuvą grįžusi vilkaviškietė sėkmę atrado pasidalinusi žaislo nuotrauka internete

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Apie Rusijos tęsiamą sovietų dezinformaciją – vyriausiojo N.Ceausescu šnipo lūpomis

Sportas

Tautų lygoje – futbolo stebuklas: neįtikėtinai sugrįžusi Šveicarija triumfavo grupėje

Vardai

Po žinios apie „Naktinių personų“ iširimą Alanas Chošnau pristato naują singlą „Tu gali arba ne“

Aktualu

Gaisrai Kalifornijoje: kodėl tiek daug žmonių laikomi dingusiais be žinios?

Vardai

Monika Šalčiūtė bušido turnyruose dirba nuo 17 metų: „Aš čia – kaip „Victoria's Secret“ angelas“

Pasaulis kišenėje

Automobiliu po Europą keliavę jonaviškiai: norėjome pratęsti bobų vasarą

24sek

Po A.Kavaliausko tritaškio – Šaro pokštai: „Nemanau, kad ant to reikia statyti žaidimą“

Gazas

A.Juknevičius ir K.Povilaitis: kam vairuotojui reikalingas „šaltas dušas“

Gyvenimas

Pigmentinės dėmės kankina ir jaunus: kaltas vitaminų stygius

24sek

M.Kuzminskas nežaidė, o A.Gudaitis su „dizaineriais“ vos neprisižaidė Venecijoje

Vardai

Seksualiausiu pasaulio vyru paskelbto Idriso Elbos sužadėtinė didžiuojasi: „Jis velniškai karštas“

Aktualu

Gamtosaugininkai: vilkų nėra tiek daug, kaip teigia medžiotojai ir ūkininkai

Sportas

135 kg „buldozerį“ per minutę įveikęs T.Pakutinskas: „Tokio nepasmaugsi, patį pasmaugs“

Gyvenimas

Daugiau žodžio „ne“ atspalvių: per griežtas auklėjimas lemia vaiko elgsenos problemas

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min