Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 10d. 13:35

Kretingoje po rekonstruojama gatve – archeologinis lobynas

Archeologiniai kasinėjimai Kretingoje, Vytauto gatvėje, leido istorikams ir krašto tyrinėtojams pamatyti, kokia buvo Kretinga XVII-XIX amžiais
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr. / Archeologiniai kasinėjimai Kretingoje, Vytauto gatvėje, leido istorikams ir krašto tyrinėtojams pamatyti, kokia buvo Kretinga XVII-XIX amžiais

Kretingos miesto centre nuardyta rekonstruojamos gatvės danga atvėrė istorinius lobynus archeologams. Senųjų Kretingos gyventojų palikimas gausiai praturtins vietos muziejaus fondą: iš aptiktų 1000 radinių 200 turi muziejinę vertę. Kol istorikai tęs darbus centrinėje Vilniaus gatvėje, kretingiškiai ir svečiai turi unikalų šansų pamatyti gyvąją savo miesto istoriją.

Kaip teigė Kretingos meras Antanas Kalnius, tai yra pirmieji tokio masto detalūs archeologiniai tyrimai šiame mieste. „Bus išžvalgytas 2600 kvadratinių metrų plotas. Iki šiol didesni tyrimai buvo atlikti parke prie dvaro. Čia atrasta senoji Kretinga, maždaug XVII-ojo amžiaus. Detalesni tyrimai vyks atkarpoje nuo J.K.Chodkevičiaus iki Birutės gatvės. Šioje vietoje gatvės rekonstrukcijos darbų pabaiga užtruks ir bus baigti tik kitais metais. Dėl to norisi atsiprašyti visų kretingiškių ir atvykėlių“, – teigė meras. Prireikus išsamių archeologinių tyrimų išaugo ir visos gatvės rekonstrukcijos kaina maždaug 400 tūkst. eurų ir sieks apie 4,5 mln. eurų.

Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Archeologiniai kasinėjimai Kretingoje, Vytauto gatvėje.
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Archeologiniai kasinėjimai Kretingoje, Vytauto gatvėje.

Tyrimus vykdančio „Praeities tyrimų instituto“ vadovas Simonas Sprindys teigė, kad šis archeologinis tyrimas ypatingas, nes pirmą kartą paliestas senojo miesto kultūrinis sluoksnis, leidžiantis pamatyti, kaip buvo užstatyta senoji Kretinga, koks buvo gatvių tinklas.

„Kažkokių sensacijų kol kas neturime, bet tą piešinį, kaip atrodė Kretinga XVII-XIX amžiuje dabar turime aiškesnį“, – teigė archeologas.

Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Kretingoje, Vytauto gatvėje aptikta plytelė iš senųjų kretingiškių namų keliaus į muziejų.
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Kretingoje, Vytauto gatvėje aptikta plytelė iš senųjų kretingiškių namų keliaus į muziejų.

Jau nustatyta, kad šioje vietoje greta medinės architektūros stovėjo ir mūriniai pastatai, gatvės buvo kur kas siauresnės. Kai kurie radiniai leidžia manyti, kad miestas buvo gana puošnus, nes kai kurie radiniai primena didmiesčių kultūrą. Pagrindiniai radiniai ir yra – buitiniai, rastos kelios monetos.

Aptiktas XVII-amžių siekiantis beveik nepažeistas koklis, papuoštas vaikus ar angelus primenančiais motyvais. Tarp radinių: puodų šukės, pypkės motyvas, monetos.

Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Vienas įdomesnių eksponatų – puošnus koklis iš kretingiškių namų.
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Vienas įdomesnių eksponatų – puošnus koklis iš kretingiškių namų.

Archeologai darbus ketina tęsti dar du mėnesius. Nekilnojamojo kultūros paveldo taryba turėtų pateikti išvadas ką toliau daryti su iškastais pamatais, ar juos galima griauti ir tęsti gatvės rekonstrukciją.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu Tik 15min

Aplinka produktyvumui

Video

21:13
29:17
15:58

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min