Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

M.Gorbačiovas Lietuvoje: prieš 25 metus sovietų lyderis buvo bejėgis prieš laisvės troškimą

Sausio 11 dieną sukanka 25 metai nuo istoriniu vadinamo paskutinio Sovietų Sąjungos prezidento ir komunistų partijos vadovo Michailo Gorbačiovo vizito į Lietuvą. Į Lietuvą atvykęs M.Gorbačiovas tris dienas mėgino tuometę Lietuvos valdžią ir visuomenę įtikinti nesiekti nepriklausomybės, bet išvyko nieko nepešęs.
Michailas Gorbačiovas Lietuvoje
Michailas Gorbačiovas Lietuvoje / „Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr.

1990 m. sausio 11-13 dienomis Lietuvoje lankęsis M.Gorbačiovas susitiko ne tik su tuomete Lietuvos ir nuo Maskvos atsiskyrusios komunistų partijos vadovybe, bet ir mokslo bei kultūros veikėjais, visuomenės atstovais, Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse dislokuotų sovietų karinių dalinių vadais.

M.Gorbačiovo vizitui Lietuvoje daug dėmesio skyrė ne tik oficiali Sovietų Sąjungos žiniasklaida, bet ir užsienio leidiniai.

Vienas populiariausių tuomet Lietuvos leidinių savaitraštis „Gimtasis kraštas“ rašė, kad M.Gorbačiovo vizitą Lietuvoje stebėjo keli šimtai užsienio žurnalistų, 22 televizijos kompanijos.

Užsienio žurnalistai ir iš Maskvos su daugybe viršininkų atvykęs M.Gorbačiovas matė, kad „Lietuva neprašė nei mėsos, nei fondų, nei atlyginimų pakėlimo. Lietuva prašė laisvės. Vizitas nieko nepakeitė ir negalėjo pakeisti. Lietuva trokšta to, kas jai priklausė iki 1940 m. birželio 15 d.“, – rašė „Gimtasis kraštas“.

„Gimtasis kraštas“ sausio 19–25 d. numeryje pateikė užsienio spaudos apžvalgą. Užsienio spauda skyrė daug dėmesio M.Gorbačiovo vizitui ir Lietuvos nepriklausomybės siekiui.

„The Sydney Morning Herald“ sausio 9 d. numeryje paskelbė redakcijos straipsnį „Gorbačiovas pradėjo endšpilį“.

„Dabar, griūvant seno stiliaus komunistiniams režimams visoje Rytų Europoje, Gorbačiovas, atrodo, pateko į sunkią padėtį. Pernykščiai metai – Rytų Europos revoliucijų metai. Jie ir sovietų žmonių jėgos metai.

Buvo pranešta, kad Gorbačiovas atideda visus susitikimus su užsienio šalių vadovais sausio mėnesiui. Vėliau patikslinta, kad tiesiog bus sureguliuotas apkrautas darbo grafikas. Tai susiję su rimtomis vidaus problemomis.

Lietuvos KP paskelbė savo nepriklausomybę nuo Maskvos. Jeigu Gorbačiovas dabar grąžins LKP atgal, jis atstatys Lietuvoje susikompromitavusią partiją ir rizikuoja prarasti populiarumą. Jei jis parems vietinį sprendimą, taip palaikys eilinių lietuvių, latvių, estų tautinės nepriklausomybės viltis. O tai padės Sąjungai išsiskaidyti į dalis“, – 1990 m. sausio 9 d. rašė „The Sydney Morning Herald“.

„The Globe and Mail“ sausio 11 d. numeryje išspausdino reportažą apie sausio 10 d. Vilniuje, Katedros aikštėje, įvykusį mitingą.

Jeffas Sallotas rašė, kad sovietų prezidento Michailo Gorbačiovo vizito proga taikioje demonstracijoje dalyvavo apie 20 tūkst. lietuvių. Giedojo, dainavo laisvės dainas. Sąjūdis planuoja parodyti p. Gorbačiovui, kad žmonės Pabaltijo kraštuose ryžtingai nusiteikę siekti laisvės. („Laisvę ir nepriklausomybę Lietuvai“, – tokiu šūkiu manifestacijoje Vilniuje sausio 11 d. dalyvavo apie 300 tūkst. žmonių, – L.A.).

„Mes trokštame laisvės ir nepriklausomybės, bet rusai negali to suprasti, – kreipėsi į demonstrantus Albertas Zalatorius, literatūros kritikas. – Jų psichikoje įsitvirtinęs imperinis mąstymas.“ Anksčiau p.Gorbačiovas lankėsi Vilniuje prieš 10 metų, kai jis buvo Komunistų partijos Politbiuro jaunas vadovas. Jis grįžta šiandien ir kaip didvyris, ir kaip auka. Jo demokratinės reformos labai vertinamos, nes jos suteikė sąlygas lietuvių nacionalams kalbėti be baimės ir atvėrė kelią permainų erai Rytų Europoje. Bet lietuvių nacionalai sako, jog jis yra taip pat belaisvis konservatyvios Sovietų Komunistų partijos sistemos, kuri nepaleis iš rankų Pabaltijo šalių kontrolės.

„Mums jis yra vadovas kaimyninės valstybės, su kuria mes turime senų ir komplikuotų problemų. Mes tikimės, kad jas galėsime išspręsti taikiu ir diplomatiniu būdu“, – pasakė Sąjūdžio prezidentas Vytautas Landsbergis.

„Dėl laisvės klausimo – mes nematome jokios galimybės kompromisui“, – pareiškė vienas populiariausių Lietuvos politikų Kazimieras Motieka. V.Landsbergis teigė, kad Lietuva taps nepriklausoma šiemet. Lietuvos Komunistų partijos oficialūs asmenys taip pat sako, kad nori nepriklausomybės, bet ji bus pasiekta gerokai vėliau“, – 1990 m. sausio 11 d. rašė „The Globe and Mail“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Užsisakykite 15min naujienlaiškius