Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pirmą kartą Vilniuje rasti Biržų-Dubingių Radvilų giminės XVI–XVII a. rūmų fragmentai

Vilniuje metus vyko archeologiniai tyrinėjimai, kurie atvėrė tikrą lobį miesto centre. Teritorijoje tarp Radvilų, Tilto ir Žygimantų gatvių aptiktos Radvilų rūmų statinių liekanos. Tyrimus savo paskaitoje ketvirtadienį ketina pristatyti Lietuvos nacionaliniame muziejuje archeologas Ignas Sadauskas, vadovavęs archeologiniams tyrimams.
Archeologų atkastų Radvilų rūmų grindinio ir krosnies fragmentai
Archeologų atkastų Radvilų rūmų grindinio ir krosnies fragmentai / Igno Sadausko nuotr.

Ketvirtadienį, vasario 7 d., paskaitoje bus kalbama apie archeologinius tyrimus, atliktus vietovėje, kur kadaise Vilniuje stovėjo Radvilų rūmai.

Kaip 2018-ųjų gegužę rašė 15min, kasinėjimai šioje Vilniaus vietoje prasidėjo 2017 metais, o juos užsakiusi teritorijos savininkė UAB „Vastint Lithuania“, kaip teigiama bendrovės pranešime, tikisi atrastus Radvilų rūmų fragmentus ne tik išsaugoti, bet ir eksponuoti visuomenei.

Tyrinėjo metus

Archeologai teritoriją tarp Radvilų, Tilto ir Žygimantų gatvių tyrinėjo beveik metus, nuo 2017 gegužės iki 2018 metų balandžio. Didelės apimties detaliesiems archeologiniams tyrimams vadovavęs I.Sadauskas teigia, kad tyrimų metų buvo siekta tiksliai lokalizuoti Radvilų rezidencijos ir rūmų statinių liekanų vietas.

Archeologų komanda tyrinėtoje vietoje aptiko didelį kiekį archeologinių radinių, datuojamų nuo XV iki XX amžiaus: buitinės keramikos šukių, įvairių koklių fragmentų, dekoro detalių, įvairių metalinių dirbinių, artilerijos sviedinių, stalo įrankių, sagų, molinių pypkių dalių ir monetų. Nemažą dalį šių radinių galima sieti su Radvilų rūmų gyvenimu ir kasdienybe.

Anot I.Sadausko, bene svarbiausias atradimas – atidengti XVII a. pradžioje Jonušo Radvilos statytų reprezentacinių rūmų pirmo aukšto fragmentai: pamatų, sienų, dviejų krosnių, kolonų apatinės dalys bei plytų grindys. Šie fragmentai atrasti ir tyrinėti pirmą kartą.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Buvę Radvilų rūmai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Buvę Radvilų rūmai

Tyrimų metu nustatyta, kad Radvilų rūmų pirmą aukštą sudarė bent 4–5 patalpos. Į šiaurę nuo aptiktų rūmų liekanų atidengti XVII a. pirmos pusės vidinio rezidencijos kiemo akmenų grindinio – kelio fragmentai. Minimos teritorijos centrinėje dalyje rasta iki šiol Vilniaus miesto archeologinėje medžiagoje neužfiksuota kapavietė – aptikti penkių asmenų palaikai. Be Radvilų rezidencijos laikotarpio radinių, taip pat aptikta ir XIX a. pabaigos – XX a. vidurio užstatymo liekanų.

Istoriniai duomenys

Teritorija už Vilnios vagos šalia Neries nuo XV a. pabaigos priklausė Radviloms. Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose šioje teritorijoje stovėjęs Radvilų dvaras paminėtas XVI a. pradžioje, steigiant Šv. Jurgio karmelitų bažnyčią. Rūmai paminėti vėliau, 1546 metais, kai netoliese Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas sumanė statytis arklides.

Rūmų statytojas Vilniaus kaštelionas Jurgis Radvila, vadinamas Herakliu, tuo metu jau buvo miręs, rūmai priklausė jo sūnui Mikalojui Radvilai Rudajam, juose apsistodavusi ir dukra Barbora Radvilaitė. Nuo to laiko dvaras priklausė Biržų-Dubingių kunigaikščių Radvilų giminei.

Kristupo Radvilos Perkūno testamente, surašytame 1599 metais, rūmai apibūdinti jau kaip mūriniai ir apsupti pastatų komplekso. XVII a. pradžioje Vilniaus kaštelionas Jonušas Radvila arba Lietuvos didysis etmonas Kristupas II Radvila perstatė rūmus ir išplėtė aplinkinę teritoriją.

Teritorija už Vilnios vagos šalia Neries nuo XV a. pabaigos priklausė Radviloms.

Reprezentacinių rūmų fasadai galėjo būti manierizmo stiliaus, o netoliese stovėjo antri, senesni, kryžminio plano rūmai, arklidės, svirnas, bravoras, kiti ūkiniai pastatai, buvo užveistas didelis itališko tipo sodas su gėlynais apsuptais keturiais tvenkiniais.

Radvilų rūmai stipriai nukentėjo 1655 metais per karą su Maskva, bet Boguslavo Radvilos ir jo dukters Liudvikos Karolinos Radvilaitės buvo atstatyti. Matyt, rūmai atrodė gana gerai, nes 1694 m. rugpjūčio 19 d. LDK pakancleris Karolis Stanislovas Radvila juos jėga užgrobė. Šiaurės karo metais rūmai vėl buvo apleisti, o apie 1829 metus parduoti statybinėms medžiagoms ir išardyti. Nuo 1939 iki 2013 metų šioje teritorijoje veikė Raudonojo Kryžiaus ligoninė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius