-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Turkijos ambasadorius išvyko iš Prancūzijos, kilus ginčui dėl armėnų genocido neigimo

Turkijos ambasadorius Prancūzijoje penktadienį grįžo konsultacijų į Ankarą po to, kai Prancūzijos parlamentas priėmė įstatymą, draudžiantį neigti armėnų genocidą Pirmojo pasaulinio karo metais, pranešė ambasados atstovas.
Turkijos vėliava
Turkijos vėliava / Photos.com

Ambasadorius Tahsinas Burcuoglu išskrido iš Charles’io de Gaulle'o oro uosto su savo žmona 7 val. 40 min. vietos (8 val. 40 min. Lietuvos) laiku ir turėtų po pietų atvykti į Turkijos sostinę, ambasados atstovas Enginas Solakoglu sakė naujienų agentūrai AFP.

Pasak jo, išvykus ambasadoriui, Turkijos ambasada dirbs kaip įprasta.

Ambasadoriaus atšaukimas yra diplomatinis protestas, nelaikomas visišku diplomatinių santykių nutraukimu.

Ketvirtadienį T.Burcuoglu sakė per spaudos konferenciją, kad Turkija neišsiųs Prancūzijos ambasadoriaus iš šalies, nors Prancūzijos pareigūnai nurodė, kad jis bet kokiu atvejus grįš į tėvynę iš anksto suplanuotų atostogų.

„Mums išties labai liūdna. Prancūzijos ir Turkijos santykiai to nenusipelnė, – pareiškė T.Burcuoglu, dėl šio skandalo kaltindamas Paryžių. – Kai atsiranda problema, ji visada kyla iš Prancūzijos pusės.“

Ketvirtadienį įvykęs Nacionalinio Susirinkimo balsavimas buvo pirmasis žingsnis priimant įstatymą, numatantį vienerių metų laisvės atėmimą ir 45 tūkst. eurų (155 tūkst. litų baudą) Prancūzijoje viešai neigiantiems, kad 1915 metais Osmanų imperijos vykdytos masinės armėnų žudynės buvo genocidas.

Turkų pajėgos Pirmojo pasaulinio karo metais išžudė šimtus tūkstančių armėnų. Armėnija teigia, kad šis genocidas nusinešė 1,5 mln. gyvybių, o Turkija tvirtina, kad apie 500 tūkst. armėnų žuvo kovodami, kai jie palaikė Rusijos invaziją.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Alainas Juppe paragino Turkiją „per smarkiai nereaguoti“ į naująjį teisės aktą, kuris, pasak jo, buvo inicijuotas parlamento, o ne prezidento Nicolas Sarkozy vyriausybės.

„Žala jau padaryta, – atkirto T.Burcuoglu. – Mes kaltinami genocidu! Kaip galima nereaguoti per smarkiai? Turkija niekada nepripažins šios istorijos apie armėnų genocidą.“

„Esama kai kurių ribų. Su tokia šalimi kaip Turkija negali būti šitaip elgiamasi. Mes nesame 2001 arba 2006 metų Turkija“, – pareiškė ambasadorius.

Prancūzijoje gyvena apie 500 tūkst. armėniškas šaknis turinčių žmonių, daugelio kurių protėviai pabėgo iš savo tėvynės, gelbėdamiesi nuo prieš šimtmetį vykusių žudynių. Prancūzijos politikai uoliai siekia šios rinkėjų grupės palankumo kas penkerius metus – prieš kiekvienus rinkimus.

Turkija ir daugelis N.Sarkozy priešininkų Prancūzijoje kaltina prezidentą rizikuojant pakenkti ryšiams su svarbia NATO sąjungininke ir prekybos partnere, kad pritrauktų armėnų balsų.

„Dramatiškas pokytis įvyko po jo vizito Armėnijoje“, – teigė Turkijos pasiuntinys, turėdamas omenyje spalį vykusį N.Sarkozy vizitą Jerevane, kur jis viešai paragino Turkiją pripažinti armėnų žudynes genocidu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius