Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Įtampa prieš referendumo karnavalą Kryme: mušami žurnalistai, bėgantys iš Krymo ukrainiečiai

Ankščiau šį mėnesį Rusijos kariai įsitaisė televizijos transliavimo centre Simferopolyje. Jų atvykimas pažymi Rusijos pastangas nuslopinti pasipriešinimą Kremliui, kuris stengiasi, kad Krymo okupacija ir aneksija būtų kuo sklandesnė.
Rusiška karinė technika keliauja per Krymą
Rusiška karinė technika keliauja per Krymą / Unian.net nuotr.

Po kelių dienų Rusijos kariai pozicijas užleido prorusiškai milicijai. Kai kurie vyrai su savimi turėjo botagus. Technikai žengė kitą žingsnį – sustabdytas visų Ukrainos televizijų transliavimas, o jų vietoje į eterį paleisti Maskvos kanalai, rašo „New York Times“.

Tokios žiniasklaidos permainos buvo pasveikintos vėliavėlėmis ir plakatais. Jauna moteris paragino žurnalistus sėstis prorusiškos spaudos konferencijos metu. Spaudos konferencija vyko vietoje, kurią moteris vadina atviru žiniasklaidos centru, nepaisydama to, kad ką tik buvo išjungti kelių televizijų signalai.

Tokie televizijos pokyčiai pažymėjo vieną besikeičiančio Krymo žmonių gyvenimo momentą. Kryme pasipriešinimas buvo užgesintas paprasčiausiais grasinimais panaudoti jėgą. Kremliui vos per kelias dienas pavyko sukurti tokią atmosferą, kuri tvyro Rusijoje.

Krymas itin greitai buvo įstumtas į Rusijos glėbį – bauginimais, ekstensyvia Rusijos karine okupacija ir rinkimų karnavalais, kuriuos sovietiniame pasaulyje lydėdavo suklastoti rezultatai.

Krymas itin greitai buvo įstumtas į Rusijos glėbį – bauginimais, ekstensyvia Rusijos karine okupacija ir rinkimų karnavalais, kuriuos sovietiniame pasaulyje lydėdavo suklastoti rezultatai.

Krymas į Rusijos glėbį įpuolė dar nė neįvykus referendumui. „New York Times“ teigimu, Krymo valdžia, vadovaujama veikėjo, banditiška pravarde Goblinas, po sekmadienio referendumo praneš, kad Krymo žmonės nori atsiskirti nuo Ukrainos ir prisijungti prie Rusijos.

Kad būtų užtikrintas sklandus teritorijų pertvarkymas, Krymo atsiskyrimo organizatoriai pasitiki jėgos metodais, kuriuos jau pažįsta Vladimiro Putino oponentai.

Krymo atskyrimui besipriešinančių mitingų organizatoriai sulaukė grasinimų, keli žmonės dingo. Ginkluoti vyrai su kaukėmis budi strategiškai svarbiose teritorijose.

Krymo žurnalistams liepta neaprašinėti Rusijos karių ir nevartoti žodžio „okupacija“. Tiek vietos, tiek užsienio žurnalistai yra mušami, jų daiktai konfiskuojami.

Uždaryta oro erdvė – Krymo gyventojai negali skristi į Kijevą ir atvirkščiai. „Berkut“, Ukrainos riaušių policija, išformuota vasarį dėl žiauraus elgesio Ukrainoje, dabar dirba Kryme, kur vykdo naujos valdžios valią.

Ukrainos valdžios pastatai yra blokuojami Rusjos kareivių ir vyrų, besivadinančių rėmėjais.  Visą Krymą užplūdo plakatai „Kartu su Rusija“, raginančių gyventojus referendume balsuoti už atsiskyrimą nuo Ukrainos.

Galima pagalvoti, kad socialinis ir politinis spaudimas dar yra būtinas.

Krymas, kažkada Rusijos dalis, turi stiprius istorinius ir lingvistinius ryšius su rusiškuoju kaimynu. Daug gyventojų save laiko rusais ir pritaria prisijungimui prie Rusijos. Bet Kremlius rizikuoti nenori. Rusija pasirūpino, kad bet kas, išreiškęs viešą nepritarimą, būtų marginalizuotas ir atgrasintas nuo pasipriešinimo.

Pirmadienį apie 30 uniformuotų vyrų, nešinų lazdomis, įsiveržė į Simferopolio karinę ligoninę, vaikščiojo jos koridoriais ir liepė Ukrainos kariuomenės pareigūnams pasitraukti.

Pirmadienį apie 30 uniformuotų vyrų, nešinų lazdomis, įsiveržė į Simferopolio karinę ligoninę, vaikščiojo jos koridoriais ir liepė Ukrainos kariuomenės pareigūnams pasitraukti.

Vyrai prie ligoninės įėjimo stovėjo valandas, tikrindami visų atvykusiųjų dokumentus.

Ligoninės direktorius. Jevhenijus A. Pivovaras, Ukrainos kariuomenės chirurgas, sakė, kad jis buvo išvarytas iš savo darbo vietos: „Jie man sakė, kad aš čia daugiau nebedirbu“.

Nors įsibrovėliai negrasino, jiems to ir nereikėjo daryti: „Jų buvimas čia buvo suprastas.“ Po kelių valandų vyrai paliko ligoninę, tačiau nežinia, kas nutiks po sekmadienio referendumo. Ukrainos kariuomenės bazės ir pastatai, tokie kaip ligoninės, taps Krymo nuosavybe.

J.Pivovaro žmona yra iš Krymo, pora turi jauną dukterį. Jis tikisi išvykti iš Krymo į Ukrainą. Tuo metu jo šeima ketina likti: „Aš nežinau, kas nutiks po kovo 16-osios.“

Bauginimo kampanija Kryme jau veikia. Už Ukrainą pasisakantys gyventojai palieka Krymą, išsigandę besikaupiančios agresijos atmosferos ir daugėjančių ženklų, kad vietos milicija jų nebesaugos.

35 vyras Krymą paliko antradienį, po to, kai jo pavardė ir adresas buvo garsiai perskaityti prorusiško susirinkimo metu ir minios žmonių pakviestos šturmuoti jo namus.

„Saugos tarnybos perbėgo į banditų pusę“, – sakė Sergejus Makreniukas, Euromaidano grupės Krymo šakos organizatorius. 35 vyras Krymą paliko antradienį, po to, kai jo pavardė ir adresas buvo garsiai perskaityti prorusiško susirinkimo metu ir minios žmonių pakviestos šturmuoti jo namus.

Pasak jo, daugiau nei tuzinas proeuropietiškų žmonių jau paliko Krymą šią savaitę. „Kiekvienas supranta, kad mes negrįšime“, – telefonu sakė jis pakeliui į Kijevą su savo žmona ir vaikais.

Jo sprendimą iš dalies lėmė praėjusio sekmadienio įvykiai, kai už Ukrainą pasisakantys Andrejus Ščekunas ir Anatolijus Kovalskis buvo sulaikyti prorusiškos milicijos Simferopolio traukinių stotyje.

S.Kovalskis, A.Kovalskio sūnus, sakė, kad vyrus sulaikė „Rusijos vienybės“, partijos, kuriai vadovauja prorusiškas Krymo premjeras Sergejus Aksionovas, atstovai.

Pirmadienį S.Aksionovas sakė, kad Krymo saugumo pajėgos sulaikė A.Kovalskį dėl to, kad jis laikė daug provokacijų medžiagos. Jis bus kalinamas ir referendumo metu, o tuomet galbūt paleistas į laisvę.

Krymo premjeras paminėjo Krymo saugumo pajėgas, o ne savigynos miliciją, o tai reiškia vis nykstančią ribą tarp buvusių teisėsaugos organų ir už Krymo atsiskyrimą pasisakančių ginkluotų pajėgų, suburtų šį mėnesį.

Per pastarąsias dvi savaites teritorijas, kurios anksčiau buvo pavaldžios Ukrainai, užplūdo grupės, tiesiogiai atsakingos S. Aksionovui. Jos akivaizdžiai bendradarbiauja su Rusijos kariuomene. Išaugus šių grupių įtakai, vietos milicijos įtaka tapo popierine.

Simferopolio gatvėse kelių policiją lydi kaukėti vyrai, laikantys rankose kalašnikovus. Autobusai atveža kazokus, kad blokuotų vyriausybinius pastatus.

Iš Maskvos žurnalistus pasiekė nurodymas nevadinti ginkluotų pareigūnų Rusijos kariais ir nevartoti žodžio „okupacija“.

Kai ką bandoma daryti ir subtiliau.  Rusijos laikraščio „Argument Nedeli“ Krymo leidimo korespondentė Anna  Andrievskaja sakė pasitraukusi iš darbo kartu su redaktoriumi tą dieną, kai buvo išjungti Ukrainos televizijos kanalai.

Žurnalistės pasitraukimas pasirodė neišvengiamas, kai iš Maskvos žurnalistus pasiekė nurodymas nevadinti ginkluotų pareigūnų Rusijos kariais ir nevartoti žodžio „okupacija“.

„Krymas dar nėra Rusijos dalis. Bent jau neoficialiai. Bet laisvė – jau tikrai apribota“, – sakė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius