-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pasaulio supergalybės neskuba atsisakyti branduolinio ginklo

Nors pasaulio branduolinės valstybės deklaruoja tikslą mažinti atominių ginklų arsenalus, branduolinis amžius dar neartėja prie pabaigos, rašo „Foreign Policy“. Nors JAV ir Rusija mažina branduolinių galvučių skaičių, milijardai dolerių skiriama arsenalų modernizavimui.
Branduolinį ginklą galinti transportuoti raketa demonstruojama parade Indijoje
Branduolinį ginklą galinti transportuoti raketa demonstruojama parade Indijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

2009-ųjų balandį ką tik išrinktas JAV prezidentas Barackas Obama Prahoje pasakė savo pirmą svarbią užsienio politikos kalbą. Jis pradėjo stulbinančia deklaracija: „Šiandien aiškiai ir užtikrintai pareiškiu, kad Amerika sieks taikos ir saugumo pasaulyje be branduolinių ginklų. Nesu naivus. Šio tikslo nepavyks pasiekti greitai – galbūt ne per mano gyvenimą.“

Dėl vieno dalyko B.Obama neklydo – šio tikslo jam gyvam esant pasiekti nepavyks. Nauji duomenys, pirmadienį paskelbti Tarptautinio Stokholmo taikos tyrimų instituto (SIPRI), rodo, kad pasaulio supergalybės, taip pat ir JAV, visai neskuba atsisakyti branduolinių ginklų. Nors iš viso pasaulyje dabar yra mažiau branduolinių galvučių nei anksčiau, pasaulio branduolinės šalys modernizuoja savo arsenalus ir išbando technologines naujoves.

Nuo Šaltojo karo pabaigos branduolinių ginklų skaičius pasaulyje nuolatos mažėjo, o ypač per pastaruosius ketverius metus. Vien 2010-2014 metais branduolinių galvučių sumažėjo nuo 22,6 tūkst. iki 16,3 tūkst., t.y., 28 procentais.

Tačiau skelbti pasaulį zona be branduolinio ginklo dar anksti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Branduolinis sprogimas.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Branduolinis sprogimas.

„Šiemet branduolinį ginklą turinčios valstybės vėlgi beveik nieko nepadarė, kad parodytų nuoširdžią valią siekti visiško branduolinio nusiginklavimo“, – komentavo SIPRI tyrėjai Shannon Kile ir Phillipas Pattonas Schellas.

93 procentus visų branduolinių ginklų laiko šalys, kurios ir pradėjo ginklavimosi varžybas, – JAV ir Rusija. Jų arsenalų mažėjimas ir sudaro didžiąją dalį pastarųjų ketverių metų pažangos. Tačiau nors bendras skaičius mažėja, visos penkios pripažintos branduolinės valstybės kuria arba diegia naujas branduolinių ginklų paleidimo sistemas, teigia SIPRI.

Jungtinės Valstijos savo branduolinio arsenalo modernizacijai skiria 350 mlrd. JAV dolerių.

Jungtinės Valstijos savo branduolinio arsenalo modernizacijai skiria 350 mlrd. JAV dolerių. Tarp atnaujinimų – naujos klasės raketos branduoliniams povandeniniams laivams ir sausumos tarpžemyninė raketa. Tuo tarpu Rusija keičia visas SSRS laikų tarpžemynines balistines raketas ir tikisi pabaigti atsinaujinimą per dešimtmetį. Tačiau kartu ji stato naujos klasės povandeninį laivą su balistinėmis raketomis.

Didžiųjų pavyzdžiu seka ir mažesnės žaidėjos. Kinija plečia ir modernizuoja savo arsenalą ir tikisi branduolinėmis galvutėmis apginkluoti savo povandeninius laivus. Indija pernai sėkmingai antrą kartą išbandė savo keliais transportuojamą tarpžemyninę raketą, kuri gali pasiekti taikinius bet kuriame Kinijos taške. Tuo tarpu istorinis Indijos priešas Pakistanas didina savo skylančių medžiagų gaminimo pajėgumus.

Šiaurės Korėja, kuri nėra teisėta branduolinė valstybė, tačiau vis vien savo arsenalui stato mirtinus ginklus. Pernai šalis pradėjo tobulinti plutonio gavybos ir sodrinimo pajėgumus.

Panašu, kad nuo B.Obamos prieš penkerius metus užsibrėžto tikslo tolstame.

Pasaulio branduolinės pajėgos, 2014 m. (SIPRI)
Valstybė Pirmasis branduolinis bandymas Dislokuojamos galvutės Kitos galvutės Iš viso
JAV 1945 1920 5380 7300
Rusija 1949 1600 6400 8000
Didžioji Britanija 1952 160 65 225
Prancūzija 1960 290 10 300
Kinija 1964   250 250
Indija 1974   90-110 90-110
Pakistanas 1998   100-120 100-120
Izraelis 2006   80 80
Šiaurės Korėja     6-8 6-8
Iš viso   3970 12 350 16 300

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius