Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 vasario 6d. 12:49 , atnaujinta: 2018 vasario 8d. 11:35

Kauno tarybos posėdyje – aršios diskusijos dėl Šv. Mato gimnazijos likimo: sulaukta dviejų protestų

Piketas prie Kauno savivaldybės
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Piketas prie Kauno savivaldybės

Vasario 6 d. Kauno miesto savivaldybės tarybos posėdyje svarstytas privačios Šv. Mato gimnazijos veiklos tęstinumo Kauno Vaidoto g. klausimas. Kauno valdžia užsimojo nutraukti patalpų panaudos sutartį ir įkurdinti tame pačiame pastate valdišką KTU Inžinerijos licėjų. Prie savivaldybės įvyko gimnazijos bendruomenės protestas, o posėdžio metu jau protestavo ir dalis tarybos narių.

Prieš 4,5 metų Kaune savo veiklą pradėjusi privati Šv. Mato gimnazija iš savivaldybės gavo teisę nemokamai naudotis patalpomis Vaidoto g. Sutarties, pasirašytos su gimnazijos steigėja – Vilkaviškio vyskupija, galiojimo laikas baigsis šių metų liepos 23 d. Kauno valdžia nusprendė jos nepratęsti – patalpose ruošiamasi įkurdinti naują švietimo įstaigą, nes dabartinės rezultatai nedžiugina.

Norint įgyvendinti šį sumanymą, vasario 6 d. Kauno miesto savivaldybės tarybai reikėjo priimti sprendimą – Kauno miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016–2020 metų bendrajame plane įgyvendinti pakeitimą: nurodyti, kad KTU inžinerijos licėjus nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. ugdymo procesą vykdys patalpose S.Lozoraičio g. 13 ir Vaidoto g. 11. Tai reikštų, jog privati Šv. Mato gimnazija privalo išsikraustyti, nors kitų patalpų ji vykdyti savo veiklai neturi.

Piketavo prie savivaldybės

Antradienį, prieš pat tarybos posėdį, apie pusšimtis Šv. Mato gimnazijos bendruomenės narių surengė taikų protestą. Laisvės al. prie savivaldybės pastato išsirikiavę žmonės laikė plakatus, šoko. Gimnazijos pilnamečiai moksleiviai atliko paruoštą pasirodymą.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Piketas prie Kauno savivaldybės
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Piketas prie Kauno savivaldybės

Antradienį, prieš pat tarybos posėdį, apie pusšimtis Šv. Mato gimnazijos bendruomenės narių surengė taikų protestą. Laisvės al. prie savivaldybės pastato išsirikiavę žmonės laikė plakatus, šoko, dainavo.

„Mere, nesivalyk batų į Šv. Matą“, – skelbė vienas užrašų.

„Užkūrė valdžia mums klumpakojį. Tai ir šokame. Duok, Dieve, visiems tokią mokyklą“, – teigė buvusi Šv. Mato gimnazijos mokytoja.

Piketuojantys teigė, jog visų Kauno mokyklų mokinius savivaldybė nemokamai veža į baseiną, tačiau kilus nesutarimams dėl Šv. Mato gimnazijos ateities, šios švietimo įstaigos moksleivius staiga atsisakyta vežioti nemokamai. Jau mėnesį Šv. Mato gimnazijos mokiniai už nuvežimą į baseiną moka 3 eurus.

Kiti gimnazijos bendruomenės nariai 15min papasakojo, jog buvo parengtas projektas aptverti gimnazijos teritoriją, tačiau jam nepritarė savivaldybė. Vis garsiau kalbama ir apie tariamus slaptus valdančiųjų projektus Vaidoto g. 11 sklype. Kai kurie Panemunės gyventojai įsitikinę, kad niekas jokios mokyklos ten neperkels – jog ims ir pastatys kokį privatų namų kvartalą.

„Šv. Mato gimnazija nėra savivaldybės biudžetinė įstaiga, todėl už jos auklėtinių pamokas ir užsiėmimus savivaldybė negali mokėti. Tai yra elementarus finansinės drausmės klausimas. Tas pats galioja visoms privačioms mokymo įstaigoms. Tad ne vien paskutinį mėnesį, bet apskritai visada nemokamų paslaugų šiai gimnazijai negalėjo būti teikiama. Nebent ji pati, dalyvaudama kokiame nors projekte ar radusi kitą finansavimo šaltinį, galėjo savo auklėtiniams užtikrinti nemokamas keliones į baseiną, tačiau to reikėtų klausti pačios gimnazijos administracijos“, – vieną iš tėvų mestų kaltinimų sklaidė Kauno miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Ona Visockienė.

Pikete dalyvavo ir keletas žmonių, kurie aršiai kovojo prieš medžių kirtimą Kaune.

Prie įėjimo kunkuliavusios aistros vėliau persikėlė ir į posėdžių salę. Prieš balsavimą dėl Kauno miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016–2020 m. bendrojo plano patvirtinimo pakeitimo, pasisakė ne vienas tarybos narys bei visuomenės atstovas. O mokyklos išsaugojimą aktyviai remiantys opozicinės Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos atstovai pasiūlė iš viso išimti šį klausimą iš darbotvarkės, kol jis nebus išdiskutuotas su bendruomenėmis. Tačiau šiam siūlymui nebuvo pritarta.

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos atstovai Seime netgi kreipėsi į Vyriausybės atstovą, ragindami stabdyti sprendimus dėl patalpų, kuriuose veikia Šv. Mato gimnazija. Posėdžio metu pasisakęs tarybos narys Vygantas Gudėnas patikino, kad sprendimo projektas pasiekė net ne visus komitetus.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rasa Šnapštienė ir Visvaldas Matijošaitis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rasa Šnapštienė ir Visvaldas Matijošaitis

Nėra prastesnės gimnazijos?

„Nebuvo precedento Lietuvoje, kad naikintų katalikišką mokyklą“, – stebėjosi tarybos narė Loreta Kudarienė.

Pasigirdo ironiškų kalbų ir apie tai, kad tokiu veiksmu – uždarydama katalikišką mokyklą, Kauno valdžia nusprendė „pagerbti“ šiemet į Lietuvą vizitui atvykstantį popiežių.

„Šv. Mato gimnazija – tai drąsi mokykla, nes priima visus, stengiasi išmokslinti visus. Apie tai jau niekas dabar negalvoja. Kaip jai nepralaimėti konkurencinėje kovoje, jei akcentuoja krikščioniškas vertybes?“, – klausė tarybos narys Liudas Mikalauskas.

Pasigirdo ironiškų kalbų ir apie tai, kad tokiu veiksmu – uždarydama katalikišką mokyklą, Kauno valdžia nusprendė „pagerbti“ šiemet į Lietuvą vizitui atvykstantį popiežių.

„Visi vaikai, besimokantys Šv. Mato mokykloje, galės, jeigu norės, lankyti ir būti licėjuje“, – jam atsakydama posėdyje pabrėžė Kauno vicemerė Rasa Šnapštienė.

Nors savivaldybė pabrėžia, kad visi dabar besimokantys vaikai galės ir toliau mokytis šioje mokykloje, jos atstovai pripažįsta, kad veiklą Šv. Mato gimnazijos patalpose pradėsiantis KTU Inžinerijos licėjus turi teisę organizuoti stojamuosius egzaminus.

Nepritariantys pertvarkai kėlė klausimus ir dėl to, kodėl toje pačioje Vaidoto g. anksčiau buvo uždaryta valstybinė mokykla, ar licėjui buvo ieškoma kito pastato, arčiau dabartinių jo patalpų.

Atsakydamas į klausimus, Kauno miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Virginijus Mažeika dar kartą pabrėžė Šv. Mato gimnazijos prastus rezultatus: „Šiame Kauno mikrorajone reikia stiprios mokymo įstaigos. To reikia siekiant gerinti švietimo kokybę. Šv. Mato gimnazija turi tik vieną dešimtą klasę, nepatenka net į gimnazijų reitingo šimtuką.

Remiamės trečiųjų asmenų surinktais duomenimis apie gimnazijas. 2017 m. paskelbtas nesirenkančių mokinių gimnazijų reitingas. Jame Šv. Mato gimnazija yra 339. Prieš tai buvo 192, 117. Skaičiuojant balą buvo atsižvelgta į stojimų į aukštąsias mokyklas pirmu pasirinkimu, stojimų į užsienio aukštąsias mokyklas, 9 klasėje mokslą pradėjusių mokinių bei kitus rodiklius. Nė vienos Kauno gimnazijos žemiau nėra 2017 m. pagal šitą lentelę“.

„Melas, melas“, – ėmė šaukti Šv. Mato gimnazijos atstovai.

Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pateiktais duomenimis, gimnazijoje šiuo metu mokosi 454 vaikai, iš jų 80 – ikimokyklinio ugdymo klasėse. Iki perduodant gimnaziją arkivyskupijai, mokinių, pasak jo, buvo dvigubai daugiau.

Kai kurie laukia pokyčių

Į posėdį išsakyti savo nuomonės susirinko tiek miestiečiai, palaikantys mokyklos išsaugojimą, tiek norintys pokyčių Panemunės gyventojai.

„Laukiame pokyčių – norime vaikus vežti mokytis ten, kur gyvename. O dabar turime vežioti juos kitur, nes nėra valdiškos mokyklos rajone. Panemunės gyventojams reikia pokyčių. Daug aplinkinių norėtų leisti vaikus į Vaidoto 11 – į valstybinę mokyklą“, – kalbėjo kaunietis Egidijus Bukelis.

Siūlymui nepritarti panaudos sutarties pratęsimui pritarė ir Vaišvydavos bendruomenės atstovas, patikinęs, kad jam gėda dėl kai kurių tarybos narių pasisakymų – vaikų ateities sąskaita neva tai jie bando susikrauti sau politinius dividendus. Buvo ir kitokių nuomonių.

„Šioje mokymo įstaigoje, kurioje nėra perdėtos pompastikos, daug dėmesio skiriama bendražmogiškoms vertybėms, kultūrai. Mūsų vaikai su noru eina į mokyklą, iš kurios grįžta kupini gerų įspūdžių. Nėra jokios psichologinės naštos būtinai gauti gerą pažymį. Piktinamės dėl savižudybių, bet patys spaudžiame vaikus būti tik lyderiais. Tačiau jais gimstama, o ne tampama. 95 proc. Panemunės rajono gyventojų lanko Šv. Mato gimnaziją. Norime stabilumo“, – jam oponavo tėvų komiteto vardu kalbėjęs Rolandas Židonis.

Išsaugoti gimnaziją prašė ir pasisveikinimu „Garbė, Jėzau Kristau“ į visus besikreipusi Šv. Mato gimnazijos mokinių prezidentė Monika Milašauskaitė, kuri pabrėžė, kad mokykloje stengiamasi užtikrinti gerą mikroklimatą.

„Kai kuriais aspektais mūsų gimnazija lenkia ar niekuo nenusileidžia KTU Inžinerijos licėjui. Švietimo ir mokslo ministerija tris kartus rekomendavo Kauno valdžiai susėsti ir pabendrauti su gimnazijos bendruomene, tačiau to nebuvo daroma“, – teigė Šv. Mato gimnazijos direktorius Rytis Baltrušaitis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rytis Baltrušaitis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rytis Baltrušaitis

Sugrąžinę nusišalinusius, sprendimą priėmė

Šv. Mato gimnazijai siūlyta keltis į patalpas kitame mikrorajone – į Žiburio pagrindinę mokyklą, anksčiau svarstyta, kad savivaldybė galėtų būti šios įstaigos dalininke. Tačiau nė viena iš šių alternatyvų katališkos mokyklos netenka – ji negali veikti ne savos Vyskupijos teritorijoje, o ir dviejų steigėjų teisiškai būti negali. Be to, tai anksčiau, 2013 metais, jau nepasiteisino. Bent jau taip aiškino Šv. Mato gimnazijos direktorius.

Galiausiai nutarta balsuoti dėl sprendimo priėmimo. Tačiau opozicinės Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos nariai nusprendė demonstratyviai palikti salę.

Galiausiai nutarta balsuoti dėl sprendimo priėmimo. Tačiau opozicinės Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos nariai nusprendė demonstratyviai palikti salę. Iš 34 dalyvaujančių posėdyje liko vos 19. Kilo sąmyšis. Salę palikus daliai tarybos narių, paskelbta trumpa pertrauka.

Valdantieji tarėsi su teisininkais – kilo grėsmė balsavimui neįvykti dėl reikalingo kvorumo neišlaikymo. Siekiant jį išlaikyti, paskelbtas balsavimas dėl nepritarimo anksčiau paskelbtiems „Vieningo Kauno“ atstovų nusišalinimams. Jie nusišalino, siekdami galimo interesų konflikto. Nusišalinimams nepritarti buvo pritarta. Prieš tai nusišalinę tarybos nariai sugrįžo į posėdžių salę.

Galiausiai Kauno savivaldybės taryba pritarė siūlymui dėl mokyklų pertvarkos, taip pat ir dėl inžinerinės krypties mokyklos steigimo patalpose, kuriose šiuo metu veikia katalikiška Šv. Mato gimnazija. Sprendimą palaikė 19 tarybos narių, 2 – susilaikė.

Šv. Mato gimnazijos direktorius žurnalistams teigė, kad sprendimas perimti patalpas faktiškai reiškia gimnazijos veiklos pabaigą, tačiau tikino, kad bus imamasi priemonių tokį sprendimą pakeisti.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rytis Baltrušaitis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rytis Baltrušaitis

„Kauno miesto savivaldybės taryba yra cirkas. Mūsų gimnazijos klausimas buvo pakištas tik po gatvės pavadinimu ir skaičiuku bendrame projekte. Kai atėjo metas balsuoti, išsakius daugybę šį sprendimą nepalaikančių argumentuotų žodžių, „Vieningo Kauno“ chebra ėmė blaškytis, bėgioti po salę ir šnabždėtis į ausis vienas kitam. Ir kai matė, kad nebus kvorumo, paskelbė pertrauką, tada telefonu atsivarė pora saviškių ir gėdingu balsavimu net Povilui Mačiuliui leido balsuoti.

Žmogui, kuris turi dalį „Erudito“ licėjaus akcijų ir pats sakėsi nusišalinantis nuo visų su švietimu susijusių klausimų. Gėda, kad balsavo. GĖDA.

Ir TS-KD frakcijai palikus salę buvo gėdingai nubalsuota už projekto priėmimą, nors dar dvi mokyklų bendruomenės tam prieštaravo. Tikiu, kad lietuviai, mąstydami apie 2019 metus, mato, kas kokiomis vertybėmis savo gyvenimą grindžia. Labai liūdna, kad Lietuvos šimtmetį ruošiantis švęsti, Popiežiaus vizitui besiruošiant, į gatvę išmetama katalikiška ugdymo įstaiga. Ir ne kur kitur – Kaune“, – nuomonę po posėdžio savo „Facebook“ paskyroje išsakė R.Baltrušaitis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

LT 100 Aktualu

Emigracija tarpukariu: nemokamų kelionių į Pietų Ameriką suvilioti lietuviai ne visada rasdavo rojų

Gyvenimas

Kauniečio garaže – įspūdinga 300 mėsmalių kolekcija: „Kažkas ją pavadino vegetarų siaubo kambariu“

Pasaulis kišenėje

Kitoks maršrutas pajūryje: kaip čia atsirado „purtimangas“ ir „alius“

15min iš Belgrado 24sek

Po auksinio triumfo – susimąstyti verčianti žinutė „Žalgirio“ gerbėjams

Vardai

Meghan Markle princesės Dianos atminimą pagerbė pasipuošusi įspūdingu jos žiedu

24sek

Geriausi Europoje – „Lietuvos rytas“ triumfavo Eurolygos jaunimo turnyre

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 14 d.-20 d.)

Aktualu

Neteisėtų skiepų byloje prokuratūra prašo griežtinti bausmę

Vardai

Jaunavedžių Harry ir Meghan poelgis sujaudino iki širdies gelmių: ar tuščia vieta bažnyčioje – Dianai?

Tik Kaune: didžiausias miesto ąžuolynas ir vieni seniausių funikulierių Europoje

Aktualu

Kaunas švenčia gimtadienį: 43 faktai, kurių galbūt nežinote apie laikinąją sostinę

Aktualu

Prognozės nedžiugina: sulauksime ir perkūnijos, ir gūsingo vėjo

Aktualu

Teksase nušautos mokinės mama: jis kvietė dukrą į pasimatymą ir buvo atstumtas

15min iš Belgrado 24sek

Kaunas jau laukia „Žalgirio“: iš dviejų scenarijų liko vienas sutikimo planas

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: desertų studijos „Tie kepėjai“ medaus tortas su apelsinais

Sportas

Tiesioginė A lygos transliacija: „Trakai“ – „Jonava“

Vardai

Kodėl princo Harry lūpos sukandimas taip sujaudino internetą?

Sportas

Spyriu į galvą UFC legendos bendraklubį patiesęs P.Žitinevičius už pergalę dėkingas Dievui: „Esu kunigas“

Aktualu

JAV policija aiškinasi šaudynių Teksase motyvą

Naujienos

LT 100 Aktualu

Emigracija tarpukariu: nemokamų kelionių į Pietų Ameriką suvilioti lietuviai ne visada rasdavo rojų

Gyvenimas

Kauniečio garaže – įspūdinga 300 mėsmalių kolekcija: „Kažkas ją pavadino vegetarų siaubo kambariu“

Pasaulis kišenėje

Kelionė po Mažąją Lietuvą: kaip čia atsirado „purtimangas“ ir „alius“

Aktualu

Bendrovė, kurios išnuomotas lėktuvas nukrito Kuboje, ne kartą sulaukė skundų dėl saugumo

15min iš Belgrado 24sek

Po auksinio triumfo – susimąstyti verčianti žinutė „Žalgirio“ gerbėjams

Vardai

Meghan Markle princesės Dianos atminimą pagerbė pasipuošusi įspūdingu jos žiedu

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 14 d.-20 d.)

24sek

Geriausi Europoje – „Lietuvos rytas“ triumfavo Eurolygos jaunimo turnyre

Aktualu

Neteisėtų skiepų byloje prokuratūra prašo griežtinti bausmę

Tik Kaune: didžiausias miesto ąžuolynas ir vieni seniausių funikulierių Europoje

Vardai

Aktorius Giedrius Savickas: „Eiti pas merginas naktį – pasaka“

Aktualu

Kaunas švenčia gimtadienį: 43 faktai, kurių galbūt nežinote apie laikinąją sostinę

Aktualu

Prognozės nedžiugina: sulauksime ir perkūnijos, ir gūsingo vėjo

15min iš Belgrado 24sek

Kaunas jau laukia „Žalgirio“: iš dviejų scenarijų liko vienas sutikimo planas

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: desertų studijos „Tie kepėjai“ medaus tortas su apelsinais

Sportas

A lyga: „Trakų“ trenerio debiutas buvo pergalingas – nugalėjo „Jonavą“

Aktualu

Venesueloje prasideda opozicijos boikotuojami prezidento rinkimai

Aktualu

Girtutėlis vyras Kaune peiliu sužalojo išgertuvių draugą

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min