Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 17d. 10:04

„Kino pavasario“ programoje „Baltijos žvilgsnis“ – meistrai ir nauji režisieriai

Filmo „Tylos žvilgsnis“ kadras
Kino pavasario nuotr. / Filmo „Tylos žvilgsnis“ kadras

Šiemet antrą kartą „Kino pavasario“ rengiamoje konkursinėje programoje „Baltijos žvilgsnis“ – 10 filmų. Kovą prasidėsiančio festivalio žiūrovai galės ne tik pamatyti geriausias Baltijos jūros bangų skalaujamų šalių kino naujienas, bet ir susitikti su beveik visais jų autoriais.

Danijos kino meistras ir dviejų Kanų festivalio „Auksinės palmės šakelių“ laureatas Bille Augustas, „Oskarui“ nominuotas ir lietuviškų šaknų turintis dokumentikos kūrėjas Joshua Oppenheimeris, sparčiai populiarėjanti švedų komikė Bianca Kronlöf, Niujorke gyvenanti latvių animatorė Signe Baumane, garbingiausiu Romos kino festivalio Marko Aurelijaus prizu apdovanotas kontroversiškas rusų režisierius Aleksejus Fedorčenko – visus juos bus įmanoma sutikti jubiliejiniame „Kino pavasaryje“, kovo 19–balandžio 2 d.

Programos filmus žiūrės tarptautinė vertinimo komisija, kurios sudėtis bus atskleista per oficialią spaudos konferenciją, o nugalėtojui atiteks solidus festivalio įsteigtas piniginis prizas.

Nuo revoliucijos Rusijoje iki švedės bedarbės Norvegijoje

Šių metų „Baltijos žvilgsnyje“ – ir pripažinti kino meistrai, ir naujai atrasti regiono režisieriai.

Į programą atrinktas danų maestro Bille Augustas su eutanazijos reikalingumo klausimą keliančia jautria drama „Tyli širdis“ („Silent Heart“), kurioje įsimintinai suvaidinusi garsioji danų aktorė Paprika Steen atsiėmė apdovanojimą 2014 m. San Sebastiano kino festivalyje.

VIDEO: Filmo „Rami širdis“ anonsas

2014 m. Romos kino festivalio garbingiausiu prizu už gyvenimo nuopelnus apdovanotas rusas Aleksejus Fedorčenko („Tylūs stebėtojai“, „Dieviškos pievų marių žmonos“) į „Kino pavasarį“ grįš su penktuoju savo filmu „Revoliucijos angelai“ („Angels of Revolution“). Tai dabartinės Rusijos visuomenės itin išradingas ir vizualus atspindys, perteiktas per 1934 m. Sibiro taigoje nutikusius ir laisvai interpretuotus įvykius. 

Festivalyje ypač laukiamas 2014 m. Venecijos kino festivalyje Didžiuoju žiuri prizu apdovanotas, 2015 m. Gioteborgo kino festivalyje geriausio Šiaurės šalių dokumentinio filmo titulo nusipelnęs ir Danijos nacionalinį kino apdovanojimą gavęs lietuvių kilmės amerikietis Joshua Openheimeris (režisieriaus mamos visa giminė yra kilusi iš Lietuvos). 

Jo pirmasis dokumentinis tyrimas apie 1965 m. genocidą Indonezijoje įvykdžiusius, milijoną žmonių nužudžiusius ir savo kaltės nepripažįstančius budelius atnešė jam „Oskaro“ nominaciją. Antruoju savo filmu „Tylos žvilgsnis“ („The Look of Silence“), kurį ir išvys „Kino pavasario“ žiūrovai, bebaimis režisierius grįžo į Indoneziją, tik šįkart filmavo artimuosius praradusių šeimų susitikimus su brutaliais nusikaltimais besididžiuojančiais žudikais. Filmo gamyboje dalyvavę ir režisierių konsultavę indoneziečiai lig šiol jaučiasi tiek išgąsdinti, kad titruose savo vardus ir pavardes paslėpė po užrašu „anonimas“.

VIDEO: Filmo „Tylos žvilgsnis“ anonsas


Lenkų kino provokatorė Malgorzata Szumowska į festivalį atveža susitaikymą su tėvų ir vaikų netektimis analizuojančią juodojo humoro komediją „Kūnas“ („Body“), kurios pasaulinė premjera ką tik įvyko Berlyno kino festivalio konkursinėje programoje ir susilaukė pozityvių reakcijų bei aukštų vertinimų. Filme nuostabiai atsiskleidžia išskirtinai vien tik šios režisierės filmuose vaidinanti populiarioji lenkų teatro aktorė Maja Ostaszewska. Negalime pamiršti, kad būtent Malgorzata Szumowska vertino „European Shooting Stars“ jaunųjų aktorių kandidatūras ir atrinko į finalininkų dešimtuką lietuvaitę Aistę Diržiūtę. 

Brolių Grimų pasakų motyvus vizualiai perkėlęs į šiuolaikinę realybę suomis Jukka Pekka Valkeapaa nustebins keturiais nacionaliniai kino apdovanojimais „Jussi“ vasario pradžioje apdovanotu dinamišku ir smurtiniu trileriu „Jie pabėgo“ („They Have Escaped“), nagrinėjančiu beprotiškai įsimylėjusių jaunų žmonių psichologiją.

VIDEO: Filmo „Jie pabėgo“ anonsas

Charizmatiškoji latvių animatorė Signe Baumane netikėtu, žaismingu ir šmaikščiu tonu prabils apie ją pačią ir jos giminės moteris kamavusias ligas ir neįtikėtinus patyrimus. „Linksmas filmas apie depresiją“ – taip 2014 m. Karlovi Varų kino festivalyje FIPRESCI kino kritikų asociacijos prizu apdovanotą savąjį kūrinį „Akmenys mano kišenėse“ („Rocks in My Pockets“) pristato režisierė. Tai pirmasis nuo 1995-ųjų Niujorke gyvenančios latvių animatorės pilnametražis animacinis filmas.

VIDEO: Filmo „Akmenys mano kišenėse“ anonsas

Tik pernai rudenį debiutavęs švedų režisierius Ronnie Sandahl savo apdovanojimų bagaže jau turi net penkis svarbius įvertinimus, gautus už dramą „Nesava“ (orig. „Underdog“). Šis daugeliui Lietuvos emigrantų artimas filmas pasakoja apie jauną švedų bedarbę, kuri, ieškodama laimės Norvegijoje, sutinka dirbti tuos darbus, kurie patiems norvegams atrodo neverti rankų. Jausmų dilemose pasinėrusios merginos dramatišką vaidmenį sukūrusi aktorė Bianca Kronlöf Švedijoje sparčiai populiarėja komikės talentu ir linksmais spektakliais. 

Kino pavasario nuotr. /Filmo „Nesava“ kadras
Kino pavasario nuotr. /Filmo „Nesava“ kadras

Į „Baltijos žvilgsnį“ taip pat pakviesta 2014 m. San Sebastiano kino festivalyje FIPRESCI kino kritikų asociacijos prizu pažymėta Vokietijos kino žvaigždės Christiano Petzoldo („Barbara“) dvigubos tapatybės intrigas narpliojanti drama „Feniksas“ („Phoenix“) apie mylimo vyro išduotą ir koncentracijos stovyklų siaubą išgyvenusią moterį, kurią fenomenaliai suvaidinusi režisieriaus mūza Nina Hoss šį kartą pasinaudojo galimybe pademonstruoti dainininkės talentą. Pakankamai daug muzikos nuskambės lenkų režisierės Agnieszkos Zwiefkos dokumentiniame filme „Tylos karalaitė“ („The Queen of Silence“) apie neapykantą Vroclavo priemiestyje nelegaliai reziduojančiai romų bendruomenei ir nuo ankstyvos vaikystės nieko negirdinčią, o todėl ir nemokančią kalbėti guvią mergaitę Denisą.

VIDEO: Filmo „Tylos karalaitė“ anonsas

Beveik pusė režisierių – moterys

„Baltijos žvilgsnis“ vilios žiūrovus skirtingų žanrų, stilių, temų ir laikotarpių įvairove. Tarp vaidybinių kūrinių įsimaišė du dokumentiniai filmai ir viena animacinė istorija. Keturių iš dešimties konkursinės programos filmų režisierės yra moterys, o daugelyje juostų, taip pat ir režisuotų vyrų, ryškius ir stiprius pagrindinius vaidmenis taip pat atlieka dailiosios lyties atstovės. 

Tai – svarbus žingsnis į priekį kino pasaulyje, kuriame pastebimiau dominuoja režisieriai vyrai, apie ką daug kalbėta ir paskelbus šių metų „Oskarų“ nominacijas (pavyzdžiui, tarp geriausių režisierių nėra nė vienos moters).

Provokuojantis žvilgsnis į Sovietų Sąjungos laikus

„Kino pavasaris“ filmų atrankoje siekė išlaikyti lygybės kriterijų, o debiutantus, perspektyvius ir mažiau žinomus autorius sustatyti šalia apdovanojimų skonį dažnai ragaujančių meistrų.  Prie konkurso paskutinę minutę prisijungė 2015 m. Berlyno kino festivalio programoje „Panorama“ dalyvaujanti ir geriausio debiutinio vaidybinio filmo apdovanojimui nominuota ironiška ir autentiška drama „Pionieriai herojai“ („Pioneer Heroes“). 

Pirmą kartą režisuojanti rusų aktorė Natalija Kudriašova nostalgiškai, provokuojančiai ir linksmai primena 1987 metus, kai Sovietų Sąjungos ideologijos vaisius išbandė paskutinė pionierių karta, prisižadėjusi komunistų partijos lyderiams atlikti herojiškus žygdarbius. Užaugę ir daug ko anais laikais nesupratę vaikai mėgina vykdyti šiuos pažadus radikaliai pasikeitusioje, jiems svetimoje ir modernioje Rusijoje. 

Nuo pat pirmojo seanso Berlyne „Pionieriai herojai“ sėkmingai susižėrė publikos simpatijas, tad bilietai į kitus penkis rodymus buvo iš karto išgraibstyti. Šis filmas Lietuvai yra aktualus ne vien tik turiniu, bet ir giminystės ryšiais. Režisierės sutuoktinio, epizodinio vaidmens atlikėjo ir gamybos vadovo Vasilijaus Grigaliūno senelis yra grynakraujis lietuvis. Dar daugiau intrigos paskleis netikėtas sutapimas, kad Berlyne „Pionierius herojus“ vertinęs režisierius Joshua Oppenheimeris Vilniuje taps Natalijos Kudriašovos konkurentu dėl „Baltijos žvilgsnio“ prizų.  

„Labai džiaugiuosi, kad išpildėme savo uždavinius. „Baltijos žvilgsnis“ dabar yra toks, kokį siekėme matyti“, – neslepia „Kino pavasario“ programos sudarytojas Edvinas Pukšta. Visas jo pasakojimas apie šiųmetį „Baltijos žvilgsnį“ – vaizdo siužete.

Daugiau apie programos filmus čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Premjero siekius domėtis prekybininkų sutartimis gali atvėsinti konkurencijos prievaizdai

Aktualu

Darbai Ramybės parke ir Kauko alėjoje: savivaldybė pripažįsta kauniečių užfiksuotą broką

Aktualu

Prie Palangos kulkų suvarpyti verslininkai: su milijonais susijusi byla liko neatskleista

Gazas

Seimo BMW ir „Volkswagen“ išpardavimas: su pasibaigusia technine apžiūra ir beveik 400 tūkst. km rida

Gyvenimas

A.Kaluginas: „Buvo laikai – prisižiūrėję serialų apie vampyrus, jaunuoliai bučiuodavosi iki kraujo“

Aktualu

Kauno policija ieško prabangaus alkoholio mėgėjo: už du butelius nesumokėjo 9,4 tūkst. eurų

24sek

Europos čempionatas Kaune: Vengrija – Lietuva

Maistas

Aronijų ir kriaušių pagardas – idealus ir prie sūrio, ir prie mėsos

Aktualu

Tarnybą policijoje iškeitė į gaisrų gesinimą: „Po reformos nebegali užtikrinti darbo kokybės“

Aktualu

„MG Baltic“ byla: kaltinamieji sako nesuprantantys visų kaltinimų, bet teisme kalbės

Mokslas.IT

Sovietų Sąjunga kūrė požeminį „Kurmį“, galintį JAV raketų bazėms suduoti branduolinį smūgį

Vardai

„Kings Of Leon“ lyderis ir „Victoria's Secret“ angelas laukia šeimos pagausėjimo

Kultūra

Marijos Kavtaradzės filmo „Išgyventi vasarą“ premjera įvyks Toronto kino festivalyje

Vardai

Menininkas Donatas Dubauskas su valtorniste Greta į savo vestuves atriedėjo didžiaračiais dviračiais

Vardai

MTV žiūrovai nepatenkinti, kaip Madonna pagerbė mirusią Arethą Franklin: kalbėjo tik apie save

24sek

Juano Carloso Navarro marškinėliai kils į „Palau Blaugrana“ palubes

Vardai

Milijonieriumi vadinęsis Aaronas Perezas už nepilnamečių pornografijos laikymą atsidūrė JAV kalėjime

Gazas

Atnaujinta viena ilgiausių sostinės gatvių – Verkių gatve kasdien važiuoja apie 15 tūkst. vilniečių

Aktualu

Šiupyliuose du girti jaunuoliai supylė „VW Passat“ ir „Audi“ bei nuskynė medį

Verslas

Dauguma britų įsirengtų saulės kolektorius, jei gautų didesnę paramą iš valstybės

Naujienos

Verslas

Premjero siekius domėtis prekybininkų sutartimis gali atvėsinti konkurencijos prievaizdai

Aktualu

Darbai Ramybės parke ir Kauko alėjoje: savivaldybė pripažįsta kauniečių užfiksuotą broką

Aktualu

Prie Palangos kulkų suvarpyti verslininkai: su milijonais susijusi byla liko neatskleista

Gazas

Seimo BMW ir „Volkswagen“ išpardavimas: su pasibaigusia technine apžiūra ir beveik 400 tūkst. km rida

Gyvenimas

A.Kaluginas: „Buvo laikai – prisižiūrėję serialų apie vampyrus, jaunuoliai bučiuodavosi iki kraujo“

Aktualu

Kauno policija ieško prabangaus alkoholio mėgėjo: už du butelius nesumokėjo 9,4 tūkst. eurų

24sek

Europos čempionatas Kaune: Vengrija – Lietuva

Maistas

Aronijų ir kriaušių pagardas – idealus ir prie sūrio, ir prie mėsos

Aktualu

Tarnybą policijoje iškeitė į gaisrų gesinimą: „Po reformos nebegali užtikrinti darbo kokybės“

Aktualu

„MG Baltic“ byla: kaltinamieji sako nesuprantantys visų kaltinimų, bet teisme kalbės

Mokslas.IT

Sovietų Sąjunga kūrė požeminį „Kurmį“, galintį JAV raketų bazėms suduoti branduolinį smūgį

Vardai

„Kings Of Leon“ lyderis ir „Victoria's Secret“ angelas laukia šeimos pagausėjimo

Kultūra

Marijos Kavtaradzės filmo „Išgyventi vasarą“ premjera įvyks Toronto kino festivalyje

Vardai

Menininkas Donatas Dubauskas su valtorniste Greta į savo vestuves atriedėjo didžiaračiais dviračiais

Vardai

MTV žiūrovai nepatenkinti, kaip Madonna pagerbė mirusią Arethą Franklin: kalbėjo tik apie save

24sek

Juano Carloso Navarro marškinėliai kils į „Palau Blaugrana“ palubes

Vardai

Milijonieriumi vadinęsis Aaronas Perezas už nepilnamečių pornografijos laikymą atsidūrė JAV kalėjime

Gazas

Atnaujinta viena ilgiausių sostinės gatvių – Verkių gatve kasdien važiuoja apie 15 tūkst. vilniečių

Aktualu

Šiupyliuose du girti jaunuoliai supylė „VW Passat“ ir „Audi“ bei nuskynė medį

Verslas

Dauguma britų įsirengtų saulės kolektorius, jei gautų didesnę paramą iš valstybės

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min