Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 21d. 23:27

„Kino pavasaryje“ filmą pristatantis Linas Ryškus: „Sigutei gailesčio nejaučiau“ (interviu)

Linas Ryškus
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Linas Ryškus

Maždaug 20 metų – tiek gyvuoja „Kino pavasaris“, tiek kine nerežisavo prodiuseris, režisierius, „Lietuvos ryto“ televizijos vadovas Linas Ryškus. Bet kaip pats sako, tai anaiptol nereiškia, kad jo kine nebuvo. Atsirado įdomus personažas, gimė ir scenarijus dėmesio vertam filmui. Praeityje garsi Lietuvos solistė, tarptautiniuose konkursuose laurus skynusi sopranė Sigutė Trimakaitė keliauja po Lietuvos provincijos vaikų darželius, mokyklas ir senelių namus, rengdama jiems koncertus. Ji ir tapo dokumentinio L. Ryškaus filmo „Sigutė“ pagrindine heroje. Juosta pristatoma jubiliejiniame „Kino pavasaryje“.

Žiūrint šį filmą kilo mintis, kad jūsų herojė kaip ta našlaitė iš stebuklinės lietuvių pasakos „Sigutė“, kurios pradžioje gaila, paskui ji ima žavėti savo oria laikysena ir absoliučiu tikėjimu tuo, ką daro. Kokie buvo jūsų jausmai filmuojant „Sigutę“?

Atsitiktinai nugirdau Sigutės pokalbį telefonu, pasidarė smalsu, ką ji veikia, išsiklausinėjus, kilo mintis sukurti filmą. Nuvažiavęs su Sigute į vieną iš jos kelionių supratau, kokį titanišką darbą ši moteris atlieka. Žinoma, turėtų būti gaila žmogaus, kuris keliasi penktą ryto, lipa į troleibusą, rieda traukiniu koncertuoti į mažus miestelius, kur žmonės greičiausiai nėra girdėję gyvo dainavimo. Tai trunka 12 valandų. Namo ji dažnai grįžta 23 valandą. Ir už tai gauna grašius, nors tikrai galėtų dirbti geriau apmokamą darbą. Man buvo keista, įdomu, kartais juokinga, jautru stebėti vaikus, kuriems ji dainavo, bet gailesčio, kad ji tai daro, nejaučiau.

VIDEO: L.Ryškaus filmo „Sigutė“ anonsas

Kokiam žiūrovui skirtas šis filmas? Gal ne tik dokumentikos gerbėjams?

Būkime atviri, dokumentika nėra tokia populiari, nebent ji yra aktuali, drastiška, kontraversiška. Čia gi filmas apie menininką, dėl tam tikrų aplinkybių anksti baigusį sėkmingą karjerą, bet neišsižadantį savo kelio. Solistė, apdovanota pirmąja Maria Callas vardo konkurso premija Atėnuose, dabar koncertuoja kokio nors Zapyškio darželio pirmai grupei. Ir koncertuoja įdomiai. Ji ne lopšines dainuoja, o atlieka dainas, Šarūno Nako, Herkaus Kunčiaus, Sigito Parulskio tekstais. Pagalvokim, koks racionaliai mąstantis žmogus staiga vaikui ims dainuoti tokią modernią muziką? Ji dainuoja tai, ką mėgsta. Prancūziškai, vokiškai. Tai unikalus, bekompromisis žmogus. Tad ir filmo žiūrovas bus specifinis, kuriam įdomūs keisti dalykai, originalūs žmonės. Ir labai tikiuosi, kad jis supras, ką norėjau pasakyti.

O ką norėjote pasakyti?

Kad yra gražu, jog dar yra tokių žmonių. Jų vis mažiau ir mažiau. Mūsų gyvenimo tempas, klimato sąlygos, dėl kurių tenka nemažai mokėti už šildymą, lemia tai, kad savo profesiją, pašaukimą žmonės išmaino į kitus dalykus. O Sigutė yra žmogus, kuris kitaip tiesiog negali.

Sigutė Trimakaitė. Filmo „Sigutė“ kadras
Sigutė Trimakaitė. Filmo „Sigutė“ kadras

Ar ir jūs dėl tos pačios priežasties, kaip ir kiti, išėjote iš meno pasaulio?

Aš ir dabar negalėčiau pasakyti, kad dėl šito filmuko aš jau grįžau. Nežinau, ar ta priežastis. Nemažai scenarijų esu pridavęs. Bet man paprasčiausiai nepavykdavo įtikinti komisiją. Manau, kad jei parašysiu gerą scenarijų, kurio įgyvendinimui bus skirtas finansavimas, tas ir įvyks. Nes pastaraisiais metais kyla nemažai idėjų, bet jos nepakankamai stiprios. Bus duota, tai bus.

„Sigutės“ atveju atsirado herojus, gimė ir filmas. Ar taip įprastai jie ir atsiranda?

Tai atsitiktinis filmas, nes nesu dokumentininkas. O šiaip man istorijos gimsta iš laikraščių, iš to, kas vyksta mūsų gyvenime. Ir manau, kad mums labai trūksta to aktualaus kino. Kadangi, mano galva, arba esam pamiršę, arba tiesiog neturime scenarijaus rašymo tradicijos. Yra labai sunku konvertuoti gyvenimą į meninį vaidybinį filmą. Dažnai režisieriai, patys parašę scenarijų, nesugeba perduoti minties, kurią jie turi savyje. Scenarijaus rašymas yra atskira ir sudėtinga profesija. Todėl man smagu, kad vis dažniau žmonės pasiima lietuvių rašytojų kūrinius, kur ypač moterys rašo labai stipriai. Be to, gimsta įdomūs bendradarbiavimai, kaip antai Igno Jonyno ir kitų parašytas „Lošėjo“ scenarijus. Taip pat labai talentingai prieš kelis metus su „Kolekcioniere“ pradėjo Kristina Buožytė. Tai viskas vyksta tam Lietuvos kine. Atsiranda ir komercinių filmų, sutraukiančių pilnas sales. Patinka ar nepatinka, nesvarbu, bet tai lietuviškas kinas! Manau, kad tai duoda labai teigiamą impulsą ne tik komerciniams filmams, bet ir nekomercinio kino kūrėjams. Tad kine vyksta dabar žymiai daugiau nei vyko tuo metu, kai aš baigiau režisūrą. Kai pradėjau ir baigiau.

Pradėjote trumpo metražo filmais dar 1994 m. , paskui kino režisūroje padarėte nemažą pertrauką – beveik 20 metų. Nepaisant to, sakote, kad niekada iš kino nebuvote išėjęs.

Nes aš rašiau scenarijus, nesvarbu, kad jų nefinansavo. Aš labai domiuosi kinu, tai mano gyvenimo dalis, daug didesnė nei televizija. Televizijoje aš dirbu administratoriumi ir man tas sekasi. Čia yra tai, iš ko aš gyvenu. Visa kita – mano minčių eiga, mano sumanymai – yra meno sferoje. Aš manau, kad tu miršti vienam ar kitam dalykui ne tada, kada tavęs nėra publikoje,  o kada pas tave patį to nebelieka. Kai tu nebegalvoji apie tai. Tu paprasčiausiai gali neturėti galimybių. Čia ne tapyba ar muzika, čia tau reikia pinigų. Aš labai išgyvenu mūsų režisierių sėkmes ir nesėkmes, mane inspiruoja režisūros sėkmės. Žodžiu, aš save laikau kino žmogumi. Tai mano vidinė būsena. Galbūt jei bučiau kūręs tuos filmus, jie būtų buvę blogi. Galbūt tuo savo nedarymu išgelbėjau masę žmonių nuo beviltiško ėjimo į kino teatrą ir pinigų švaistymo.

Mano mėgstamo režisieriaus „Leviatanas“ yra festivalyje. Nepaisant mano garbaus amžiaus mielai važiuočiau padirbėti Andrejaus Zviagintsevo asistentu. 

Kas jums yra geras kinas?

Nenuobodus. Aš nesu nusistatęs prieš Holivudo produkciją, daug labiau esu prieš pseudo meninį filmą, kurio niekas iš tiesų nežiūri. Man patinka niuansai, kur matai puikius profesinius įgūdžius – kaip su dailininku padirbta, kur geras garsas, montažas, puikios mizanscenos ir t.t. Man šių dalykų etalonas – A. Tarkovskio „Andrėjus Rubliovas“.  Filmai, kurie sugeba tave nustebinti. Paskutinis matytas geras filmas – Irano režisieriaus Majid Majidi darbas „Žvirblio giesmė“. Pažiūrėjau šį filmą ir pagalvojau, kad kažin, ar galėčiau taip padaryti. Tikras meninis filmas. Gražiai ir išmintingai papasakota istorija.

Tai, kad jūsų filmas yra „Kino pavasario“ programoje, jums yra įvertinimas?

Žiūrint objektyviai, tai yra labai geras, didelis festivalis ir, aišku, kad tai man yra įvertinimas. Kokie filmai festivalyje rodomi! Mano mėgstamo režisieriaus „Leviatanas“ yra festivalyje. Nepaisant mano garbaus amžiaus mielai važiuočiau padirbėti Andrejaus Zviagintsevo asistentu. Iš viso rusakalbiai ėmė kurti labai gerus filmus, kurie yra jų visuomenės lakmuso popierėlis, veidrodis. To trūksta mums Lietuvoje. Nes tai artina kino meną su žiūrovu.

„Kino pavasario“ dėka atradau vokiečių režisierių Michaelį Haneke. Pasižiūrėjęs „Baltą kaspiną“, peržiūrėjau visą jo repertuarą ir manau, kad jis yra šių dienų A. Tarkovskis.

Jaudinatės prieš susitikimą su žiūrovu?

Ne, bet norėčiau, kad filmas jiems patiktų. Žiūrovas man yra labai svarbus. Jei filmas nepatiks, vadinasi, padariau klaidą. Vadinasi, mano talento nepakako, kad rasčiau kontaktą su žiūrovu.

Ar pats esate „Kino pavasario“ žiūrovas?

Labai norėčiau būti, bet gyvenu toli, tai man sunku suspėti, bet jei būčiau miestietis, tai aš iš ten neišlysčiau. Nes programa yra įstabi. Kino pavasario dėka atradau vokiečių režisierių Michaelį Haneke. Pasižiūrėjęs „Baltą kaspiną“, peržiūrėjau visą jo repertuarą ir manau, kad jis yra šių dienų A. Tarkovskis.

Kaip pasirenkate filmus?

Juos kruopščiai renkuosi. Per dvi–tris valandas išsirenku kokius dešimt filmų. Peržiūriu trailerius, rekomendacijomis nesiremiu, nes labai jau skirtingi žmonės yra.

Šių metų filmus jau išsirinkote?

Šešis filmus jau turiu sąraše:

„Koza“– įdomu, kaip atrodo Rytų Europos Rokis.

„Pamoka“ – atrodo įdomi aktorė.

„Sangailės vasara“ – lietuviškus filmus žiūrėti būtina.

„Tylos karalaitė“ – organiški vaikai jautrioje istorijoje visuomet įdomu.

„Revoliucijos angelai“ – turėtų būti labai smagiai keistas filmas su intriguojančia netipine, „kreiva“ istorija

„Leviatanas“ – šio režisieriaus filmus reikia žiūrėti. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

JAV sprendimas trauktis iš svarbios sutarties: savalaikis ar dovana Rusijai?

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

Gazas

Naujas degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino?

Gyvenimas

10 mitų apie introvertus: ar tikrai jie uždari ir nekalbūs?

24sek

„Rockets“ tikina, kad muštynes Los Andžele išprovokavo spjūvis į veidą

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

15min recenzija Kultūra

Laurie Anderson pranašystės iš dingusio pasaulio

Tiesiogiai Sportas

Nervų karas A lygoje: „Sūduva“ laimėjo, „Žalgiris“ barstė taškus

24sek

Kauną pasiekęs „Žalgirio“ naujokas tryško pasitikėjimu: „Esu labai arti NBA“

Vardai

Vestuvių parodoje dizainerių modeliais tapo žinomos moterys: demonstravo vestuvines sukneles

Vardai

Alfas Ivanauskas-Fara su žmona Rima ruošiasi dar vienai plastinei operacijai

Aktualu

Maskva: pasitraukimas iš branduolinių ginklų sutarties – „pavojingas žingsnis“ JAV

Pasaulis kišenėje

Naujas gidas po Užupį: kur atrasti kūrybiškumą, kuris keičia pasaulį

Gyvenimas

Plastikos chirurgas R.Vaičiūnas: yra raukšlių, prieš kurias bejėgis net botoksas

Maistas

Renata Ničajienė pristatė naują knygą: pasakiško obuolių torto receptas ir įspūdžiai iš renginio

Vardai

Lotynų Amerikos superžvaigždės Marco Anthony vila Floridoje – kaip iš muilo operos apie turtuolius

Aktualu

Londone Rihannai gaminęs virtuvės šefas laimę rado Šiauliuose

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Aktualu

Taivane nuo bėgių nulėkus ir apsivertus traukiniui žuvo mažiausiai 17 žmonių

Aktualu

Užsėdęs ant merginos ir ją smaugdamas, 19-metis vidury Radviliškio tenkino lytinę aistrą

Naujienos

Aktualu

JAV sprendimas trauktis iš svarbios sutarties: savalaikis ar dovana Rusijai?

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

Gazas

Naujas degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino?

Gyvenimas

10 mitų apie introvertus: ar tikrai jie uždari ir nekalbūs?

24sek

„Rockets“ tikina, kad muštynes Los Andžele išprovokavo spjūvis į veidą

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

15min recenzija Kultūra

Laurie Anderson pranašystės iš dingusio pasaulio

Tiesiogiai Sportas

Nervų karas A lygoje: „Sūduva“ laimėjo, „Žalgiris“ barstė taškus

24sek

Kauną pasiekęs „Žalgirio“ naujokas tryško pasitikėjimu: „Esu labai arti NBA“

Vardai

Vestuvių parodoje dizainerių modeliais tapo žinomos moterys: demonstravo vestuvines sukneles

Vardai

Alfas Ivanauskas-Fara su žmona Rima ruošiasi dar vienai plastinei operacijai

Aktualu

Maskva: pasitraukimas iš branduolinių ginklų sutarties – „pavojingas žingsnis“ JAV

Pasaulis kišenėje

Naujas gidas po Užupį: kur atrasti kūrybiškumą, kuris keičia pasaulį

Gyvenimas

Plastikos chirurgas R.Vaičiūnas: yra raukšlių, prieš kurias bejėgis net botoksas

Maistas

Renata Ničajienė pristatė naują knygą: pasakiško obuolių torto receptas ir įspūdžiai iš renginio

Vardai

Lotynų Amerikos superžvaigždės Marco Anthony vila Floridoje – kaip iš muilo operos apie turtuolius

Aktualu

Londone Rihannai gaminęs virtuvės šefas laimę rado Šiauliuose

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Aktualu

Taivane nuo bėgių nulėkus ir apsivertus traukiniui žuvo mažiausiai 17 žmonių

Aktualu

Užsėdęs ant merginos ir ją smaugdamas, 19-metis vidury Radviliškio tenkino lytinę aistrą

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min