Dabar populiaru
Publikuota: 2016 balandžio 11d. 14:19

Laimingiausias žmogus pasaulyje: trijų „Oskarų“ laimėtojas Ch.Newmanas Vilniuje

„Oskaro“ laureatas Chris Newman
„Oskaro“ laureatas Chris Newman

„Krikštatėvis“, „Egzorcistas“, „Avinėlių tylėjimas“ – tai tik keli iš kultinių filmų, prie kurių dirbo garso inžinierius Chrisas Newmanas. 76-erių metų kino profesionalas pirmą kartą atvyko į Lietuvą – ne tik tam, kad pasidalintų patirtimi, bet ir susipažintų su šalimi, kurioje gimė jo mama.

Būdama visai maža Ch. Newmano mama su šeima paliko Lietuvą, kaip ir daugelis Lietuvos žydų. Apie šalį jis žinojo tik iš pasakojimų ir nuotraukų. Šiomis dienomis Ch. Newmanas pirmą kartą mato Lietuvą savo akimis.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kvietimu į Vilnių atvykęs garso inžinierius ves užsiėmimus studentams, o antradienį, balandžio 12 d. jis kalbės festivalio „Kino pavasaris“ kino konferencijoje „Meeting Point – Vilnius“.

8 „Oskarų“ nominacijos, 3 statulėlės

Filmų sąrašas, prie kurių dirbo Ch. Newmanas yra fantastiškas. Jis gavo tris „Oskarus“ kaip garso suvedėjas (angl. sound mixer) už filmus „Egzorcistas“ (The Exorcist, 1973), „Amadėjus“ (Amadeus, 1984), „Anglas ligonis“ (The English Patient, 1996).

Dar penkis kartus buvo „Oskarui“ nominuotas: už filmus „Prancūzų ryšininkas“ (The French Connection, 1971), „Krikštatėvis“ (The Godfather, 1972), „Šlovė“ (Fame, 1980), „Choras“ (A Chorus Line, 1985) ir „Avinėlių tylėjimas“ (The Silence of the Lambs, 1991).

Be klaidų filmų kūryba neįmanoma.

Ch. Newmanas tiesiogiai patyrė tai, kaip per beveik 50 jo karjeros metų keitėsi kino garso technologija ir pats kinas.

„Bet nesumaišykite: aš nerašau muzikos. Aš rūpinuosi filmo garsais, dialogais. Tai yra nematoma profesija“, – paaiškina Ch. Newmanas su juo susitikus. „Jau 8 metai kaip nebedirbu su filmais. Nustojau tai daryti ir pradėjau dėstyti studentams.“

Šiuo metu jis dėsto Niujorko menų mokykloje (School of Visual Arts in New York City).

Sunkus darbas

Viena pagrindinių žinučių, kurią Ch. Newmanas nori perduoti savo studentams – kad nereikia bijoti nesėkmių.

„Kino mokyklos šiandien yra tapusios didžiuliu verslu. Studentai moka po 40 tūkst. dolerių, kad išmoktų kurti filmus. Viena vertus, tai nuostabu – kita vertus, jiems kyla baimė daryti klaidas. Bet be klaidų filmų kūryba neįmanoma. Kai pradėjau dirbti su filmais, padariau visas klaidas, kokias tik galėjau padaryti. Bet tik taip ir išmokau dirbti“, – sako Ch. Newmanas.

Jis taip pat pažymi, kad darbas kine yra sudėtingesnis ir sunkesnis, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

„Jei nori iš tikro suprasti, kaip kurti filmus – ateik į darbą 6 ryte, 5-6 dienas per savaitę ir tęsk tai 10-12 savaičių, o gal mėnesių, priklausomai nuo projekto. Nesvarbu ką darei praėjusią naktį, kitą rytą tu turi ateiti ir dirbti. Turi išmokti dirbti, kai sergi, kai tave palieka vaikinas ar mergina su kuriuo buvai kartu 20 metų. Ne visiems studentams toks mąstymas yra priimtinas“, – sako garso inžinierius.

Ch. Newmano istorija patvirtina šiuos žodžius. 8-ajame dešimtmetyje jis per 10 metų dirbo prie 32 filmų. „Užbaigėme „Prancūzų ryšininką“ penktadienį ir „Krikštatėvį“ pradėjome pirmadienį“, – prisimena jis. Iš viso Ch. Newmanas yra prisidėjęs prie daugiau nei 90-ies filmų kūrybos.

Kartais svarbiausias faktorius – sėkmės

Šiandien Ch. Newmanas laikomas vienu autoritetingiausių balsų kino pasaulyje, filmų garso srityje. Bet jis išlieka santūrus ir akcentuoja vieną dalyką – kad, nepaisant sunkaus jo paties darbo, jam ir be galo pasisekė.

Nesvarbu ką darei praėjusią naktį, kitą rytą tu turi ateiti ir dirbti.

„Dažnai žmonės galvoja, kad jeigu dirbai prie filmo, kuris buvo sėkmingas, reiškia, kad tu ir pats esi geras savo srityje. Bet juk taip galvoti nelogiška. Juk aš nerežisavau tų filmų. Kartais padėjau tai padaryti, pridėjau savo indėlį – bet ne aš tuos filmus sukūriau.

Greta kiekvieno žmogaus su tokiais pasiekimais kaip mano, yra daugybė žmonių, kurie dirba fantastiškai – turbūt geriau, negu dirbu aš. Bet jūs iš jų neimate interviu, o imate iš manęs. Kartais viską lemia tiesiog sėkmė. Man tiesiog pasisekė galėti prisidėti prie būtent tokių filmų projektų. Laikau save laimingiausiu kada nors gyvenusiu žmogumi.“

Susitikimas su Chrisu Newmanu „Meeting Point – Vilnius“ kino konferencijoje įvyks balandžio 12 d., 16 val. Vilniuje, viešbutyje „Kempinski“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min