Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 12 20, 15:08

Atstatomos Šv. Jono bažnyčios knyga kelią į bendruomenes pradeda nuo Klaipėdos universiteto

Pirmadienį KU rektoriui prof. dr. Artūrui Razbadauskui perduota Šv. Jono užrašų knyga. Knygos, kurios puslapius vienas po kito pildys klaipėdiečiai, misija – nešti visuomenei žinią apie atstatomą Šv. Jono bažnyčią, skatinti aukoti šiam projektui ir burti bendraminčius į „Jono bičiulių ratą“.
Šv. Jono bažnyčios pamatų atodanga. R. Nabažaitės archeologiniai tyrimai, 2021
Šv. Jono bažnyčios pamatų atodanga. R. Nabažaitės archeologiniai tyrimai, 2021 / Klaipėdos universiteto nuotr.

Knyga kviečia miestiečius telktis

Anot Šv. Jono užrašų knygos kelio į bendruomenę sumanytojos, archeologės dr. Raimondos Nabažaitės, ši idėja sklandė vykdant archeologinius tyrimus Šv. Jono bažnyčios vietoje. Kasinėjimai, kurie yra dalis statybų proceso, suaktualino nepatogius klausimus, kam priklauso finansinė bažnyčios atstatymo našta ir kas šią problemą turi spręsti. Suprasdama, kad nedidelė evangelikų liuteronų bendruomenė nėra pajėgi viena susidoroti su šiuo iššūkiu, miesto valdžia taip pat padeda ieškoti galimų išeičių.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus nuotr./Bažnyčios griuvėsiai po Antrojo pasaulinio karo. Apie 1945 m. Nežinomo autoriaus nuotrauka. Gauta iš Jono Narmonto.
Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus nuotr./Bažnyčios griuvėsiai po Antrojo pasaulinio karo. Apie 1945 m. Nežinomo autoriaus nuotrauka. Gauta iš Jono Narmonto.

Tačiau miestiečių įsitraukimas į šį procesą vis dar lieka vangus, nes dalis dar netiki prasidėjusio proceso sėkme. Kiti sureikšmina religinį aspektą, palikdami statybas liuteronams. Tačiau didžioji dalis prie bažnyčios pamatų pakalbintų miestiečių, praeivių yra pozityviai nusiteikę, tereikia tik buriančios iniciatyvos.

„Ši knyga kaip tik to ir siekia – pakviesti Klaipėdos gyventojus prisidėti prie miesto bažnyčios statybos gerais darbais, paslaugomis, ryšiais, lėšomis. Knyga gimė ruošiantis Meno kūrinių aukcionui, realizuoti šią idėją padėjo bendraminčiai Agnė Bukartaitė ir Marius Tumšys“,- pasakoja dr. Raimonda Nabažaitė.

Keliaus iš rankų į rankas

Ši knyga nėra statiška. Ji bus keliaujanti iš rankų į rankas, iš bendruomenės į kitą bendruomenę, iš šeimos į šeimą, iš žmogaus pas žmogų (pa)tikėjimo keliu.

Gavus knygą, joje reikia parašyti, kaip miestietis (-ė) prisidėjo ar dar prisidės prie Šv. Jono bažnyčios atstatymo: konkrečiais darbais, kompetencijomis, iniciatyvomis, paslaugomis, finansine parama (pervesdamas į oficialią fondo sąskaitą). Iniciatorė kviečia palikti pozityvų įrašą, paaukoti ir perduoti knygą kitam. Kažkuriam iš miestiečių grąžinti knygą reikės tą dieną, kuri pažymėta ant skirtuko. Vienoje bendruomenėje knyga keliaus iki 2 mėnesių ir bus perduota kitai.

Klaipėdos universiteto nuotr./Šv. Jono bažnyčios knyga kelią į KU bendruomenę pradeda nuo Klaipėdos universiteto rektoriaus prof. dr. Artūro Razbadausko.
Klaipėdos universiteto nuotr./Šv. Jono bažnyčios knyga kelią į KU bendruomenę pradeda nuo Klaipėdos universiteto rektoriaus prof. dr. Artūro Razbadausko.

Kviečia nusifotografuoti ir dalintis žinia

Svarbu, kad knygos kelionė būtų smagi ir prasminga. Knygos autorė kviečia nusifotografuoti su Šv. Jono užrašų knyga, paskleisti žinią savo socialinėse medijoje, atsiųsti FB puslapiui Šv. Jono bažnyčios atstatymas- archeologija ir taip kurti „Jono bičiulių ratą“. Tikimasi, kasmet daryti šventinius bičiulių susitikimus. Anot, Raimondos Nabažaitės, įrašas knygoje ir prisidėjimas gali būti labai kūrybiškas, bet realus ir atsakingas. Pavyzdžiui, konditeris gali pasisiūlyti būsimam renginiui iškepti sausainių, kavos studija – paaukoti 10 procentų nuo kiekvieno kavos puodelio pelno, gauto per dieną ar savaitę.

Atstatomos Garnizono bažnyčios Potsdame pavyzdys

Kaip miestiečiai įsitraukia į atstatomų bažnyčių procesą, pavyzdžių yra įvairių. Vokietijoje atstatomos Potsdamo Garnizono bažnyčios organizatoriai kviečia paremti statybą ir taip įsiamžinti bažnyčios bokšto laiptuose. Iki bokšto kupolo suprojektuoti 365 laipteliai – po vieną kiekvienai metų dienai. Kiekviena pakopa turės lentelę, kurią puoš data ir personalizuota graviūra. Oficialus kvietimas skelbia, jog tai ideali dovana metinėms, vestuvėms ar gimtadieniams prisiminti. Taip pat siūloma įsigyti plytą, kurioje įrašoma rėmėjo pavardė. Klaipėdos Šv. Jono užrašų knyga, yra unikali tuo – ji keliaujanti. Ateityje, atstačius bažnyčią, ji bus eksponuojama kaip miestiečių susitelkimo pavyzdys.

Nežinomo autoriaus nuotrauka/Iš Šv. Jono bažnyčios bokšto. Apie 1923–1939 m.
Nežinomo autoriaus nuotrauka/Iš Šv. Jono bažnyčios bokšto. Apie 1923–1939 m.

Pradėti nuo savęs

KU bendruomenėje Šv. Jono užrašų knyga svečiuosis iki kovo 1-osios. Ją priėmęs rektorius prof. dr. A. Razbadauskas neabejojo, jog atstatomos Šv. Jono bažnyčios idėja čia ras nemažą rėmėjų būrį, juolab kad KU istorikai ir archeologai daug prisidėjo, kad viena didžiausių miesto netekčių – Šv. Jono bažnyčia visu savo grožiu ir didybe prisikeltų iš užmaršties.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min