Dabar populiaru
Publikuota: 2015 spalio 14d. 13:49

Klaipėda netrukus sulauks pirmųjų pabėgėlių – kur ir iš ko jie gyvens?

Migrantai pasiekia Vokietiją
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Į Europą plūstantys pabėgėliai į Lietuvą neskuba, tačiau per trejus metus mūsų šalis įsipareigojo priimti apie 1 000 svetimšalių.

Klaipėdoje jau šį rudenį turėtų apsigyventi pirmieji pabėgėliai. Atsakingi institucijų darbuotojai jiems jau pradėjo dairytis galimo būsto, o klaipėdiečius ramina – atvykėliai tikrai neužims socialinių butų, o jų atžalos – vietų darželiuose.

Uostamiesčio taryba dar šį mėnesį turėtų svarstyti, ar patenkinti Pabėgėlių priėmimo centro prašymą Klaipėdai priimti 20 asmenų. Tai tik pirmieji skaičiai, mat Lietuvai įsipareigojus per trejus metus priimti apie tūkstantį pabėgėlių, ilgainiui šie skaičiai išaugs.

Jau kelerius metus Klaipėdoje pabėgėlių priėmimo kvota buvo nustatyta nulinė. Beveik neabejojama, kad Europoje susiklosčius įtemptai situacijai dėl plūstančių pabėgėlių iš Azijos ir Afrikos, Klaipėdos politikai prašymą patenkins ir pirmieji atvykėliai uostamiestį pasieks jau netrukus.

Į Klaipėdą atvyktų 20 asmenų, šiuo metu gyvenančių Ruklos Pabėgėlių priėmimo centre. Jame įkurdinti įvairių tautybių pabėgėliai – ukrainiečiai, čečėnai, sirai, vietnamiečiai, afganai.

VIDEO: Kuo Lietuva vilios pabėgėlius?

Jau apsižiūrėjo Klaipėdoje

„Prieš porą mėnesių viena ukrainiečių šeima su lietuviškom šaknim buvo atvažiavusi į Klaipėdą. Žvalgytuvės įvyko. Vyriškis gimęs ir augęs iki penkerių metų Lietuvoje, mama Lietuvos pilietė, gimusi netoli Rietavo, du nepilnamečiai vaikai, aštuonerių ir penkiolikos metų.

Uostamiestis pabėgėlius priima nuo 1997 metų. Per šį laiką integracijos procesą praėjo apie 90 atvykėlių, pusė iš jų vaikai.

Šeima gyveno Donecko srityje, bėgo dėl karo veiksmų. Klaipėdoje apsigyventų ir to vyriškio mama bei uošvienė. Visus dokumentus dar nagrinėja Vidaus reikalų ministerija“, – antradienį spaudos konferencijoje pasakojo Klaipėdos miesto Socialinės paramos centro direktorė Diana Stankaitienė.

Sutuoktiniai iš Ukrainos abu yra su aukštuoju išsilavinimu, moteris darbuotojams pasakojo norinti dirbti su augalais, apželdinimo srityje.

„Vyriškis sakė mokantis daug dalykų, ir suvirinti, ir pakrovėją vairuoti, bet neturi dokumentų. Jei tik norės, jam padės profesinis centras“, – sakė direktorė. 

Ši šeima, kaip ir kiti pabėgėliai, Klaipėdoje kursis padedami šio centro socialinių darbuotojų. Parama, priklausomai nuo šeimos narių skaičiaus, trunka nuo vienerių iki penkerių metų.

Padės visapusiškai

Uostamiestis pabėgėlius priima nuo 1997 metų. Per šį laiką integracijos procesą praėjo apie 90 atvykėlių, pusė iš jų vaikai.

„Kas yra socialinė pagalba pabėgėliams, iš ko ji susideda? Su šeima yra pokalbis, kokio buto norėtų. Darbuotojai padėdavo surasti rinkoje nuomojamą būstą.

„15min“ nuotr./Anot D.Stankaitienės, dažniausiai negalią turinčius klaipėdiečius apgauna  artimieji.
„15min“ nuotr./Diana Stankaitienė.

Iki šiol būdavo pasirašomos trišalės sutartys su butų savininkais, centras sumokėdavo už nuomą, padėdavo susirasti darželius, mokyklas vaikams. Neretai šitos šeimos, kurios buvo integracijoje, buvo su mažamečiais vaikais, būdavo du, tuoj trečias, ketvirtas, penktas, darželių daug nereikėjo, mamos prižiūrėjo.

Vaikai lankė mokyklas, dažniausiai rusakalbes. Suaugę asmenys dirbdavo – laivų remonto įmonėse, parduotuvėse, buvo ir moterų dirbančių, ir virėjomis, ir valytojomis, profesijų spektras nebuvo platus“, – pasakojo D.Stankaitienė.

Darbas su pabėgėliais panašiai vyks ir dabar. Socialiniai darbuotojai suteiks informaciją, konsultuos, atstovaus ir tarpininkaus.

Valstybės biudžeto lėšomis jiems bus skirta vienkartinė pašalpa, už kurią jie galėtų įsigyti šaldytuvą ar kitos buitinės technikos, vieną kitą baldą. Anot D.Stankaitienės, Rukloje pabėgėliai būna sukaupę tik rūbų.

„Girdime kalbas, kad pabėgėliams bus mokama apie 600 eurų, – gandus paneigė D.Stankaitienė. – Jei žmogus yra vienišas, jam per mėnesį skiriami 249 eurai, esant daugiau asmenų ši suma matematiškai nedauginama. Trims asmenims skiriama 329 eurai“.

Jei žmogus yra vienišas, jam per mėnesį skiriami 249 eurai, esant daugiau asmenų ši suma matematiškai nedauginama. Trims asmenims skiriama 329 eurai.

Socialinio paramos centro darbuotojai jau dairėsi galimų būstų, tačiau kainos suglumino. Vien nuomos mokestis, pavyzdžiui, didelei ukrainiečių šeimai siektų apie 270 eurų.

Klaipėdoje įsikūrę svetimšaliai bus mokomi lietuvių kalbos, jai pramokti bus skirta šimtas valandų. Pavykus gauti papildomą paramą, kursai bus pratęsiami.

„Jei man tektų bėgti ir įsikurti, pavyzdžiui, arabiškai kalbančiose šalyse, aš per šimtą valandų kalbos neišmokčiau. Švedijoje labai rimtai dirbama, žmonės mokosi kalbą metus“, – pasakojo D.Stankaitienė.

Renkasi tarp didmiesčių

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, pabėgėliai iš Ruklos gali rinktis tarp trijų didžiausių Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos. Nors kiti miestai taip pat pareiškė norą priimti svetimšalius, to padaryti kol kas negali dėl spragų įstatymuose.

Kelerius metus Klaipėdoje buvo nulinė pabėgėlių priėmimo kvota, nes seniau atvykę asmenys integracijos procesą jau buvo užbaigę.

Tiesa, kiek iš maždaug 90 integracijos procesą užbaigusių asmenų yra likusių Lietuvoje, neaišku. D.Stankaitienė tikino gerai žinanti tik vieną asmenį, čečėną, gyvenantį Vilniuje. Dauguma šeimų pasirinko labiau klestinčias šalis. Pirmoji Klaipėdoje 1997 metais apgyventinta irakiečių šeima vėliau išvyko pas gimines į Švediją.

Priims jau pasiekusius Lietuvą

Anot vicemerės Juditos Simonavičiūtės, Lietuvos valdžios vyrai jau pradėjo keliones po Europą ir akivaizdu, kad pabėgėliams mūsų šalis nėra tokia patraukli. Tačiau atvykėlių mūsų šalyje yra nuola – Rukloje. Pabėgėlių centras, besiruošdamas svečių pagausėjimui, paprašė didžiųjų miestų pirmuosius asmenis priimti jau dabar.

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./J.Simonavičiūtė - naujoji Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorė.
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Judita Simonavičiūtė.

„Aš kaip politikė galiu pasakyti, kad apie imigracinius procesus kalbama per mažai. Emigracija yra didelė, nepriklausomybės metais išvyko apie pusė milijono, tačiau imigraciniais klausimais nelabai norime diskutuoti. Tačiau situacija, susiklosčiusi Europoje, privers diskutuoti. Matau tų pabėgėlių vyrų, moterų veidus tose stovyklose, tai jauni, darbingo amžiaus žmonės. Pas mus yra kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas, kad ir suvirintojų. Klaipėdoje ir šiandien būtų priimami gebantys suvirinti laivus“, – kalbėjo J.Simonavičiūtė.

Vicemerė linkėjo klaipėdiečiams tolerancijos. „Namuose daug žiūriu vokiškų kanalų, šios šalies laukia milžiniškas iššūkis. Tačiau matyti, kad požiūris demokratinėje ir kitoje Vokietijos dalyje stipriai skiriasi. Nenoriu, kad būtume kaip iš socialistinių šalių. Kai matau, kaip Vokietijoje, netoli Hamburgo, prie milijonierių namų yra palapinių miestelis pabėgėliams, jas šildo, savanoriškas darbas yra toks organizuotas, tokie masteliai atrodo protu nesuvokiami, čia yra iššūkiai“, – kalbėjo vicemerė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Prezidento posto sieksiantis S.Skvernelis apie G.Nausėdą ir I.Šimonytę: paskirti prezidentės įpėdiniai

Tiesiogiai Gazas

Iš Dakaro traukiasi Balys Bardauskas: motociklininkas išgabentas į ligoninę

Aktualu

I.Šimonytė apie S.Skvernelio sprendimą: „Buvo galima lažintis užstatant viską“

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Paskutinis Dakaro etapas: lietuviai kirto starto liniją

Aktualu

R.Masiulis A.Vaitkų nušalino nuo visų sprendimų, susijusių su LVŽS parėmusiais verslininkais

Aktualu

Anekdotas: A.Kupčinskas sutaršė „Metropolio“ fasado pokyčius, kurie palaiminti jo meravimo laikais

Gazas

Keliai virto čiuožyklomis: nusičiaudėjęs gali atsidurti pakelės griovyje

24sek

Eurolyga skurdžiuosius ruošiasi gelbėti ir „Žalgirio“ sąskaita: nukirps penktadalį milijono?

24sek

Ispano įspūdžiai Kaune: apėmusi neviltis dėl Barselonos ir Šaro manija

Mokslas.IT

„Linkomanija“ neveikia net ir neblokuojama: atsirado kitų kibernetinių priešų

Vardai

Rima Antonovienė nustebino fotosesija lovoje: „Jaučiausi kaip karalienė“

Aktualu

Kuršių nerijos kopas audros ardo, o Palangos – ne: kodėl?

Verslas

Europos Parlamentas pritarė siūlymui trečdaliu didinti IAE finansavimą

Vardai

Indrei Burlinskaitei sužadėtinis patarė atsisakyti priauginamų plaukų: „Tai buvo kvailystė“

24sek

Įdomaus įvertinimo sulaukusio 18-mečio talento neblaško NBA svečių dėmesys

Verslas

Tyrimas dėl „Snoro“ baigtas, tačiau R.Baranauską Maskvoje saugo pabėgėlio statusas

Pasaulis kišenėje

Nemokamas keliones po Europą laimėjo 76 aštuoniolikmečiai iš Lietuvos

Pasaulis kišenėje

Romos valdžia atims iš „Carito“ Trevi fontano monetas

Mokslas.IT

„Facebook“ ištrynė šimtus paskyrų, kurias slapta kontroliavo „Sputnik“ darbuotojai

Gyvenimas

Lady Gagos vizažo meistrė – apie tai, kas atlikėjai padeda išlaikyti spindinčią odą

Aktualu

Dramatiškas rytas Rumšiškių seniūnijoje: žuvo ir šuo, ir jo šeimininkas

Vardai

Nėščią Meghan Markle sutikusi moteris pavadino ją stora: hercogienės reakciją užfiksavo kameros

Aktualu

Ukraina pritarė nuosavybės įstatymui, galinčiam paveikti 12 tūkst. bažnyčių

Aktualu

Alytaus kriminalistų taikiklyje – Vytautas Avižinis: tiriamas sunkus nusikaltimas

Aktualu

Netoli Vilniaus centro užsidegė gyvenamasis namas, nukentėjo žmogus

Naujienos

Aktualu

Prezidento posto sieksiantis S.Skvernelis apie G.Nausėdą ir I.Šimonytę: paskirti prezidentės įpėdiniai

Aktualu

Politologai: sprendimas kandidatuoti rodo dideles Sauliaus Skvernelio ambicijas

Tiesiogiai Gazas

A.Gelažninkas pasiekė Dakaro finišą, B.Bardauskui maratonas baigėsi ligoninėje

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Paskutinis Dakaro etapas: lietuviai kirto starto liniją

Aktualu

I.Šimonytė apie S.Skvernelio sprendimą: „Buvo galima lažintis užstatant viską“

Aktualu

R.Masiulis A.Vaitkų nušalino nuo visų sprendimų, susijusių su LVŽS parėmusiais verslininkais

Gazas

Keliai virto čiuožyklomis: nusičiaudėjęs gali atsidurti pakelės griovyje

24sek

Eurolyga skurdžiuosius ruošiasi gelbėti ir „Žalgirio“ sąskaita: nukirps penktadalį milijono?

Aktualu

Anekdotas: A.Kupčinskas sutaršė „Metropolio“ fasado pokyčius, kurie palaiminti jo meravimo laikais

24sek

Ispano įspūdžiai Kaune: apėmusi neviltis dėl Barselonos ir Šaro manija

Mokslas.IT

„Linkomanija“ neveikia net ir neblokuojama: atsirado kitų kibernetinių priešų

Vardai

Rima Antonovienė nustebino fotosesija lovoje: „Jaučiausi kaip karalienė“

Aktualu

Kuršių nerijos kopas audros ardo, o Palangos – ne: kodėl?

Verslas

Europos Parlamentas pritarė siūlymui trečdaliu didinti IAE finansavimą

Vardai

Indrei Burlinskaitei sužadėtinis patarė atsisakyti priauginamų plaukų: „Tai buvo kvailystė“

24sek

Įdomaus įvertinimo sulaukusio 18-mečio talento neblaško NBA svečių dėmesys

Verslas

Tyrimas dėl „Snoro“ baigtas, tačiau R.Baranauską Maskvoje saugo pabėgėlio statusas

Pasaulis kišenėje

Nemokamas keliones po Europą laimėjo 76 aštuoniolikmečiai iš Lietuvos

Pasaulis kišenėje

Romos valdžia atims iš „Carito“ Trevi fontano monetas

Mokslas.IT

„Facebook“ ištrynė šimtus paskyrų, kurias slapta kontroliavo „Sputnik“ darbuotojai

Gyvenimas

Lady Gagos vizažo meistrė – apie tai, kas atlikėjai padeda išlaikyti spindinčią odą

Vardai

Nėščią Meghan Markle sutikusi moteris pavadino ją stora: hercogienės reakciją užfiksavo kameros

Deuce

„Australian Open“: Alexanderis Zverevas po atkaklios kovos ištraukė pergalę

Aktualu

Dramatiškas rytas Rumšiškių seniūnijoje: žuvo ir šuo, ir jo šeimininkas

Aktualu

Ukraina pritarė nuosavybės įstatymui, galinčiam paveikti 12 tūkst. bažnyčių

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:18
01:16
29:04

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min