Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 liepos 30d. 10:38

„Klaipėdos vanduo“ investuoja į kvapų mažinimą: „Į kanalizaciją pilama vis daugiau to, ko ten neturėtų būti“

Brndrovės „Klaipėdos vanduo“ nuotekų valymo įrenginiai
A.Jašinskienės/15min.lt nuotr. / Brndrovės „Klaipėdos vanduo“ nuotekų valymo įrenginiai
AB „Klaipėdos vanduo“ nemaloniems kvapams mažinti jau skyrė 245 tūkst. eurų. Metų pradžioje patvirtintoje kvapų mažinimo programoje buvo numatyta įgyvendinti 8 priemones. Didžioji dalis darbų, mažinančių nemalonius kvapus, jau įgyvendinta, pranešė bendrovė.

„Modernizuodami Dumpių nuotekų valyklą siekiame mažinti nemalonių kvapų sklaidą. Tačiau pastebėjome, kad per dešimtmetį išryškėjo nemaloni tendencija – Dumpių nuotekų valykloje iš atitekančio nuotekų srauto surenkamų atliekų kiekis išaugo daugiau negu dvigubai. Tai rodo, kad vartotojai į kanalizaciją pila vis daugiau to, ko ten neturėtų būti, – puvimą skatinančių atliekų. Jei į kanalizaciją pilamos maisto ar kitos organinės atliekos, puvimo procesas gali prasidėti jau namo vamzdyne, o to mes jau, deja, negalime kontroliuoti“, – sako AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

AB „Klaipėdos vanduo“ remdamasi užsienio praktika ir bendrovės atliktų eksperimentinių tyrimų rezultatais nuo gegužės mėnesio į miesto nuotekų vamzdyną pila nemalonius kvapus neutralizuojantį preparatą. Jis nepertraukiamai lašinamas į nuotekų srautą pagrindinėje miesto nuotekų siurblinėje Senosios Smiltelės gatvėje, o nuotekoms tekant vamzdynu vyksta cheminė reakcija – preparatas neutralizuoja supuvusio kiaušinio kvapą primenantį sieros vandenilį. Siekiant mažinti kvapus, specialus preparatas įterptas ir į Dumpių nuotekų valyklos dumblo susimaišymo talpą.

„Pastebėjome, kad įgyvendinus šias kvapų mažinimo priemones sieros vandenilio dujų koncentracija įtekėjime į Dumpių nuotekų valyklą sumažėjo 3 kartus – nuo 120 ppm iki vidutiniškai 40 ppm. Siekiant kuo efektyviau spręsti kvapų mažinimo klausimą planuojama automatizuoti kvapus mažinančio preparato padavimą į nuotekas priklausomai nuo išmatuoto sieros vandenilio koncentracijos“, – sako AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Mažina dumblo kiekį

Šių metų pradžioje AB „Klaipėdos vanduo“ taip pat priėmė sprendimą skirti dar daugiau lėšų Dumpių nuotekų valyklos dumblo aikštelėse sukaupto dumblo kiekiui mažinti. Per šių metų pusmetį dumblo išvežta maždaug už 70 tūkst. eurų. Planuojama, šio mėnesio pabaigoje pasirašius naują vienų metų dumblo tvarkymo sutartį išvežti virš 6000 tonų dumblo maždaug už 200 tūkst. eurų.

Iki 2009 metų AB „Klaipėdos vanduo“ atviroje aikštelėje sandėliuojamas pūvantis dumblas buvo didžiausias smarvės šaltinis. Tačiau, bendrovei pasistačius ir pradėjus dumblą pūdyti uždaruose rezervuaruose, jo nemalonus kvapas į aplinką beveik nebesklinda. Taip pat nuspręsta mažinti Dumpių nuotekų valyklos dumblo saugojimo aikštelėse sukaupto dumblo kiekį. Planuojama, pasirašius naują vienų metų dumblo tvarkymo sutartį išvežti virš 6000 tonų dumblo.

„Pirmieji darbai kvapų mažinimui pradėti jau kovo mėnesį. Dumpiuose esančioje nuotekų valykloje pradėjo veikti dar viena kvapų mažinimo priemonė – uždengti trys gravitaciniai dumblo tankintuvai. Juose diskomfortą keliantis kvapas buvo intensyviausias. Dabar gravitacinius tankintuvus uždengus, nemalonaus kvapo oras yra surenkamas, ozonuojamas ir uždara ortakių sistema nukreipiamas į nuotekų valyklos biofiltrą“, – sako AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Dumpių nuotekų valyklą netrukus pasieks ir dar viena kvapus mažinanti priemonė – mobilios patrankos, kurios pūs kvapą mažinantį preparatą, sumaišytą su vandeniu, taip sudarant kliūtį kvapo sklidimui nuotekų valymo pirminio proceso mechaninio valymo grandyje, ties pirminiais nusodintuvais ir smėliagaude. Taip pat ketinama uždengti atvirą taršos šaltinį – nuotekų lataką, einantį iš smėliagaudžių iki pirminių nusodintuvų.

Šiems, kvapus mažinantiems darbams, ketinama skirti dar 85 tūkst. eurų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min