TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Tyrimas atskleidė – paplūdimius labiausiai teršia servetėlės ir nuorūkos

Jau trečius metus iš eilės analizuojama, kokių atliekų paplūdimiuose daugiausia – tai atskleidžia poilsiautojų įpročius.
Žali.lt nuotr. / Jau trečius metus iš eilės analizuojama, kokių atliekų paplūdimiuose daugiausia – tai atskleidžia poilsiautojų įpročius.
Šaltinis: 15min
0
A A

Jau trečius metus susivienijimo Žali.LT ir „EKO redakcijos“ savanoriai vertino, kokias šiukšles poilsiautojai išmeta bendruosiuose, vyrų ir moterų bei nudistų Smiltynės paplūdimiuose.

Kaip ir kasmet rasta intriguojančių šiukšlių – prezervatyvų pakuočių ar vyriškų trumpikių, tačiau didžiausią nerimą kelia įspūdingi servetėlių ir nuorūkų kiekiai.

„Būtina pripažinti, kad lyginant su 2012 metais, poilsiaujantys pajūryje vis mažiau teršia aplinką ryškiai matomomis šiukšlėmis. Tačiau daugelis jų greičiausiai net nepagalvoja, kad vienkartinė drėgna servetėlė ar nuorūka gali padaryti žymiai daugiau žalos aplinkai, ypač Baltijos jūrai“, – sako susivienijimo Žali.LT narys Martynas Norbutas.

Pasak M. Norbuto, paliekamos šiukšlės iš esmės parodo pliažuose besilankančiųjų elgesio bei mitybos įpročius. Pavyzdžiui, vyrų paplūdimy rasta alaus butelių ir saldumynų pakuočių, tiesa saldainių ir šokolado batonėlių pakuočių nemažai išmesta ir moterų paplūdimyje.

„Būtina pažymėti, kad moterų paplūdimiai vieni švariausių, nors juose, kaip ir kitur, gausu vienkartinių servetėlių. Čia beveik nėra nuorūkų; tiesa būtent šiame paplūdimyje rasta ir prezervatyvų pakuočių. Visiškai kitaip atrodo bendrosios erdvės, kur mėtosi alaus, sidro buteliai, šokolado, bulvių traškučių, sausainių, ledų pakuotės“, – sako susivienijimo Žali.LT narys.

Bendruose paplūdimiuose beveik prie kiekvieno krūmo galima rasti vienkartinių servetėlių, tiek popierinių, tiek drėgnų. Tai leidžia daryti išvadą, kad šie krūmai tampa tualetu vaikams ir greičiausiai kai kuriems suaugusiesiems.

„Greičiausiai daugelis poilsiautojų mano, kad lietus sunaikins vienkartines servetėles, o smėlis užpustys nuorūkas. Iš dalies tai tiesa, kai kalbama apie popierines servetėles, nors jos irgi irdamos veikia aplinką. Tačiau drėgnosios servetėlės irdamos išskiria chemines medžiagas, o patekusios į vandenį tampa pavojingos žuvims“, – sako Martynas Norbutas.

Ne mažesnė problema – cigarečių nuorūkos. Šimtus jų galima rasti bendrajame paplūdimyje, kiek mažiau vyrų ir nudistų paplūdimiuose. „Cigarečių nuorūkos aplinkoje gali išbūti nesuirusios ilgą laiką. Jose gausu toksinių medžiagų, o patekusios į vandenį šios medžiagos išsiskiria į aplinką ir naikina viską kas gyva“, – primena M. Norbutas.

Susivienijimo Žali.LT nariai pažymi, kad nuorūkų klausimas kasmet darosi vis aktualesnis, tačiau jo niekas nesprendžia. Iki šiol nėra vykdomos jokios viešinimo akcijos, kuriomis būtų parodoma kokį poveikį nuorūkos daro aplinkai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min