-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Karolis Jachimavičius: Nelaukinis 2051-ųjų internetas

Pro antivakserių akis praslydo, kad šiemet Elono Musko kompanija „Neuralink“ sukūrė beždžionei smegenų implantą, su kuriuo ji protu galėjo valdyti paprastą žaidimą ekrane.
Karolis Jachimavičius
Karolis Jachimavičius / Asmeninio albumo nuotr.

Visiškai tikras čipas, plika akimi matomas, liko tik apgręžti procesą, išmokyti čipą apsimesti smegenų dalimi, ir būtų galima pakelti beždžionės ranką ir tvoti kitai beždžionei. Tačiau Billas Gatesas pasaulinėje antivakserių siaubojautoje populiaresnis.

Bioninės rankos, bioninės ausys, bioninės akys, dabar ir smegenų implantas, neišvengiamai artinantis mus prie žmogaus ir technologijos susijungimo. Kas nenorėtų egzamino metu savo vaizdo lauke vartyt mokslų medžiagą ar nenukreipdamas akių nuo pašnekovo naršyt jo feisbukinę biografiją? Koks diktatorius nenorėtų nuhakinti akių vaizdo ir vietoj duobės lavonų į smegenis sugeneruoti žydinčią pievą?

Labai distopiška, tačiau prieš 30 metų nebuvo ir plačiai paplitusių vizijų, kad užaugęs turėsite verslą kažkokiam tinkle, kurį valdysit per mažą spalvotą televizorių lietimui jautriu ekranu, o šitą jūsų verslą sabotuos Kinijos užkampy sėdintys blogavaliai ir užgrobę prašys išpirkos už klientų duombazę. JAV ir ES, Kinija ir Rusija jau dabar pliekiasi kompiuteriais, lygiai taip pat plieksis dėl prieigų prie žmonių kūnų.

Aišku, mokyklose ir universitetuose mokiniams būtų privaloma atskleisti, kokiom prieigom smegenyse jie naudojasi, daug neprinusirašinėsi. Jeigu mokyklos išvis bus reikalingos. Daug mokslininkų dabar pluša imituodami smegenis, kurdami dirbtinius neuronų tinklus. Jeigu kažkas gali atkast, kaip tiksliai informacija sandėliuojama smegenyse, gali informaciją ir įrašyt. Nebereikėtų trint suolų, būtų galima susiinstaliuot hindi kalbą per milisekundes.

Ir diktatorius būtų patenkintas – ištrynė informaciją, kad kažkada kažkokį lainerį su naikintuvu vaikėsi ir ramu. Viskas dėl mūsų gero. Kuo mažiau žinosim, tuo mažiau galva skaudės. Dar uždėjo varnelę, kad į smegenis įrašyta informacija būtų susieta su asmeniniais išgyvenimais ir tas prisiminimas, kaip Šveicarijos „Hamas“ Atėnuose kapstėsi po „Ryanair“ lėktuvą, staiga visiškai tikras! Tikriausiai dirbtinaintelektininkai nusikamuos aiškindamiesi, kodėl vieną batų modelį jūs geriau atsimenat negu kitą, ir jaučiat jam palankumą. „Ta instaliuota hindi kalba tiesiog jaučias kitaip!“

Gal ir menininkų ateityje neliks… Algoritmai pagal smulkiausią jūsų skonį generuos į kūną muziką, vaizdus, netgi skonio ir taktilines haliucinacijas. Visi pasaulio potyriai netgi be mygtuko paspaudimo. Kaip dabar bendrovės reklamuojasi sugeneruosiančios jums logotipą, netgi reklaminį šūkį. Mūsų algoritmas jūsų smegenų čipui sustimuliuos jums tokį seksą, kad tampysitės pusvalandį neatsigaudamas!

Tačiau kol kas mes tame etape, kai internete gimsta NTF. Tie unikalūs dokumentai, prisegami prie elektroninio kūrinio originalo, įrodantys, kad jūs esat vienintelis savininkas, pavyzdžiui, šitos profilio nuotraukos.

Tai kodėl aš turiu leist kitiems nemokamai turėt šio daikto kopijas? Man neapsimoka. Būtent taip elgiasi parduoto video „Charlie’s įkando man į pirštą“ (Charlie bit my finger) autoriai. Gavę 760,999 USD, jie iškelia vaizdą iš „Youtube“. Jeigu nori pamatyti tą kūrinį, užeik į mano smegenų muziejų.

Pagal dabartines beveik laukinio interneto sąlygas atrodo kvaila mokėti už kūrinius, kuriuos bet kas susidomėjęs gali pasiekti. Kai internetas daugeliui asocijuojasi su nevaržomu informacijos tekėjimu, kur lupama plėšiama, veidus galima keisti kas tris sekundes, jei užblokuoja tavo IP, prisijungti per proxy, jeigu neleidžia išsaugoti nuotraukos, įlįsti į kodus, galiausiai nufotografuoti ekraną.

Bet kodėl aš turiu dirbti nemokamai ir tik dėl ekspozicijos? Jeigu aš galiu kaip kino teatras už savo nuotraukos peržiūras rinkti centus ar eurus, ar krūvas eurų? Panaikinkit anoniminį prisijungimą prie interneto, įveskit visuotinį elektroninių daiktų registrą ir aš iš savo NFT, į kurį investavau pusę milijono, pasidarysiu 50 milijonų.

Tai logiškas ekonomikos kelias. Youtuberis nebuvo profesija prieš 10 metų, dabar jau yra vaikų, kurie nori tokios karjeros. Pasiekti televiziją nebereikia tikėtis sėkmės, gali tiesiog komentuoti, ką matai aplinkui, ir iš to uždirbti tūkstančius, dešimtis tūkstančių. Tai kodėl šimtai pasaulio žiniasklaidos priemonių turi pelnytis iš mano juokingo katės video, jeigu aš galiu ant jo uždėt antspaudą ir iš jo šimtamilijoninių peržiūrų nusipirkt namą su dviem baseinais?

Žmogus negali likti anonimu offline, ne internete, tai kodėl leisti tai internete? Tai užkirstų kelią ir kitiems nusikaltimams, ne vien autorinėms vagystėms, bet ir įvairiems sukčiavimams, pedofilijai. Pasaulis per savo patirtį Facebooke mato, kad tikras vardas ir ilgametė istorija rodo patikimumą ir daro internetą saugesniu. Interneto pasas būtų teisių suvaržymas? Taip pat varžoma jūsų teisė neturėti valstybinio paso. Jūsų teisė eiti į kino teatrą be bilieto.

Šiuo metu tokia vizija gali atrodyti visiška fantastika. Tačiau taip pat prieš dešimt metų daugumai neatrodė realu uždirbti iš turinio internete kitaip nei iš reklamos.

Šiuo metu tokia vizija gali atrodyti visiška fantastika. Tačiau taip pat prieš dešimt metų daugumai neatrodė realu uždirbti iš turinio internete kitaip nei iš reklamos. Praeitą savaitę radau pastebėjimą, „kur pasisuksi, visur prenumeratos“. Laukiniais 2005-aisiais „Netflix“, „Spotify“ ir 15min Max atrodė idiotiškai naivus dalykas. „Netflix“ nuėjo iki tiek, kad išgaudo ir proxy serverius, jūs negalit pasiekti JAV auditorijai skirtos naujausios produkcijos. Galbūt ateityje elgetos prašys ne visiems prieinamo maisto, o duoti paklausyti naujausios Shakiros dukros dainos. Nes elgeta turi tik tą informaciją, kurią nemokamai suteikia valstybė – himną, liaudies dainas, penkias versijas arklio atvaizdo, šešis valstybės garantuojamus skonius, na koks čia gyvenimas, ponuli?, vargas.

Alexa, sugeneruok man šunkatę… Jauti, Amanda? Naujoji Alexa gali sugeneruot gyvūnus pagal skonį, net katę, kuri loja ir kvepia persikais. Po poros savaičių bus gatava. Kerta per elektros sąskaitas, bet verta. O vos prieš 60 metų telepatija atrodė kaip pasakoriaus kliedesys.

Ne, Amanda, negalima žudyt ir sugeneruotų gyvūnų. Raminkis, esi juk du kartus sėdėjusi areštinėje už vidinį pasidavimą neapykantos impulsams. O kažkada Lietuvoje net nebuvo sąvokos „heiteris“...

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius