-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Palmira Martinkienė: Konstitucijos supratimas pagal Konstitucinį Teismą

Ne vienas iš mūsų esame ne kartą skaniai kikenę, žiūrėdami populiarią TV laidą „Klausimėlis“ ir girdėdami pačius fantastiškiausius atsakymus į laidos vedėjo praeiviams pateiktus elementarius klausimus. Tačiau jei šiomis dienomis minimos laidos vedėjas, apsilankęs kokioje Ariogaloje, Lietuvos piliečio paklaustų, kokios yra Konstitucinio Teismo funkcijos, ir išgirstų atsakymą, jog Konstitucinis Teismas yra aukščiausia ir vienintelė neklystanti mūsų šalies valdžia, jis dėl to neturėtų nė kiek nustebti.
Palmira Martinkienė
Palmira Martinkienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Ir mes, TV žiūrovai, vargu ar turėtume teisę kikenti, nes būtent taip, susipažinę su viešojoje erdvėje skelbta informacija, gali pamanyti ne tik kai kurie Konstitucijos niekada neskaitę ir jos net akyse nematę Lietuvos piliečiai, bet net ir Seimo nariai. 

Neįtikėtina, tačiau jie tik dabar sužinojo tokią banalią tiesą, kad Lietuvos teisėjai gauna nepagrįstai dideles valstybines pensijas, tarsi jas jiems būtų paskyrę kokie nors ateiviai iš kosmoso, o ne jie patys, mūsų visų išrinktieji! 

Seimas, prieš gerą dešimtmetį priėmęs Teisėjų valstybinių pensijų bei Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymus, mūsų šalyje įteisino iki šiol egzistuojančią socialinę nelygybę, kasmet didinančią bendruomenės narių socialinę atskirtį, kai išskyrė dalį visuomenės, suteikdamas jai teisę gauti ne vieną senatvės pensiją, kurią gauna didžioji visuomenės dalis, bet dvi pensijas: senatvės ir valstybinę.

Pastaroji privilegijuotiesiems bendruomenės nariams mokama iš vargano mūsų valstybės biudžeto ir apie tai 15 min.lt išsamiai rašė dar praėjusių metų lapkričio mėnesį.

Tačiau Seimo nariai, regis, apie tai sužinojo tik dabar, kai neseniai patys Konstitucinio Teismo teisėjai, nevyniodami žodžių į vatą, pareiškė: niekas Lietuvoje neturi teisės mažinti jų socialinių garantijų, t.y. jiems paskirtų valstybinių pensijų, siekiančių nuo 690 iki 1723 eurų, nes tai būtų Konstitucijos pažeidimas. O kad būtų įtikinamiau, pridėjo: jei vis dėlto Seimas sugalvotų jiems tas pensijas kažkokiu būdu sumažinti, tada jie, būdami itin jautrūs ir socialiai pažeidžiami, pradėtų imti kyšius!

Va čia jau neišlaikė net ir kai kurių Seimo narių nervai. Ypač jautriai sureagavo du Seimo nariai – ne tik P.Gražulis, bet ir konservatorius K.Masiulis, internetinėse platybėse apkaltinęs teisėjus godumu, tarsi jis pats būtų ne profesorius ir ne įstatymus priiminėjantis Seimo narys, o koks nors vargšas nuskriaustas kaimo Jurgis, gaunantis apgailėtiną 200 erų pensiją ir neturintis jokių galių situacijai pakeisti. 

Tačiau eilinis pilietis, ne Seimo narys ir ne profesorius, net kelis kartus atidžiai perskaitęs Lietuvos Konstituciją, nesupranta, nors tu kuolu jam per galvą tašyk, kurioje vietoj yra paslėptas tas teisėjų (bei kitų pareigūnų) neliečiamųjų valstybinių pensijų dalykas, jei Pagrindiniame šalies įstatyme nė žodeliu apie jokias valstybines pensijas net neužsimenama! 

Kurioje vietoj yra paslėptas tas teisėjų (bei kitų pareigūnų) neliečiamųjų valstybinių pensijų dalykas, jei Pagrindiniame šalies įstatyme nė žodeliu apie jokias valstybines pensijas net neužsimenama! 

Konstitucijoje, skaito tas nesusipratėlis pilietis, pasakyta, kad „Lietuvos valstybę kuria Tauta“  ir kad „Aukščiausiąją suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus“.

Todėl, mąsto nesusipratėlis lietuvis, sąžiningai dalyvaujantis visuose rinkimuose ir balsuojantis už jam atstovaujančius Seimo narius, gal vis dėlto įmanoma, kad Seimas, kažkada priėmęs minėtuosius valstybinių pensijų įstatymus, lygiai taip pat gali juos (ar kai kuriuos iš jų) ir atšaukti, priimdamas kitokius, šiandienos realijas atspindinčius ir socialinės įtampos visuomenėje nedidinančius įstatymus?

Nebent, mąsto toliau pilietis, per naktį Lietuvoje būtų įvykęs koks referendumas, aukščiausiąją suverenią galią Lietuvoje suteikęs vieninteliam neklystančiam Konstituciniam Teismui, kuris Pagrindiniu šalies įstatymu jau spėjo paskelbti ne Konstituciją, o tik jos komentarus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius