2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

S.Muravjovas: Kaip vertinu teismo nuosprendį „MG Baltic“ byloje?

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas, reaguodamas į Vilniaus apygardos teismo sprendimą politinės korupcijos byloje išteisinti Dariaus Mockaus valdomą „MG grupę“ pabrėžia, kad tai tik pirmosios instancijos teismo nuosprendis. „Manau, mūsų laukia šios istorijos narpliojimo teismuose tęsinys“, – sako jis.
Sergejus Muravjovas
Sergejus Muravjovas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

15min skaitytojams pateikiame S.Muravjovo komentarą.

„Bet kokiu atveju, turime įdomų teismo sprendimą, kuris, neabejoju, turėtų paskatinti diskusijas apie lūkesčius, keliamus tokioms stambioms byloms, teismų formuojamą praktiką bei teisėsaugos darbą.

Akivaizdu, jog daug kas tikėjosi kitokios bylos baigties jau pirmojoje instancijoje. Tai suprantama – juk tai viena skambiausių praėjusio dešimtmečio bylų, kuri atskleidė politikų ir verslininkų bendravimo užkulisius, o nušviesto ryšio tamprumas negalėjo nesukelti klausimų dėl skaidrumo ir nekorumpuotumo.

Man regis, nepaisant jos baigties, ši byla jau paskatino sulaužyti ne vieną antikorupcinį tabu ir vienareikšmiškai prisidėjo prie politikos ir sprendimų priėmimo skaidrumo Lietuvoje. Pavyzdžiui, prieš penkerius metus beveik nieko nežinojome apie tai, su kuo bendrauja politikai, kas gauna leidimus į Seimą. Skiriame žymiai daugiau dėmesio sąsajoms tarp politikų ir verslo nustatyti. Visuomenė vis drąsiau sankcionuoja ir pasisako prieš neskaidrius ir neetiškai besielgiančius politikus.

Dabar turime gerą progą aptarti kelis svarbius klausimus. Pavyzdžiui, iš kolegų nuolat tenka girdėti, kad mūsų teismai korupcijos bylose taiko itin aukštą įrodinėjimo kartelę. Tad galbūt atėjo laikas pagaliau išdiskutuoti, kokie įrodymai galimi ir kokių pakaktų teismui tokiose bylose?

Jei manome, jog tokių bylų nagrinėjimas užtrunka per ilgai, ar įmanoma paspartinti procesą? Jei kelia abejonių teisėsaugos darbas, kaip galime jį pagerinti? Ar teisėsauga turi pakankamai resursų tinkamai atstovauti valstybei tokiose bylose?

Manau, teismų nuosprendžiai tokio stambumo bylose suteikia galimybę pasitikrinti, ar sutariame, ko reikia korupcijai pažaboti ir kas už tai atsakingas. Daug metų buvome pratę deleguoti šią atsakomybę teisėsaugai, o antikorupcinę sėkmę sieti vien su jos veiksmais ir laimėtomis bylomis. Džiaugiuosi, jog tai užmarštin nueinantis leitmotyvas.

Aišku, teisėsauga turi itin svarbų antikorupcinį vaidmenį, tačiau korupcijos pažabojimas ir skaidrumo standartų diegimas visų pirma yra įstaigų vadovų, politikų ir verslininkų atsakomybė. Juk skaidrus, nekorumpuotas elgesys yra tiesiog dar vienas įprotis, kurį turėtume praktikuoti kasdien.

Džiaugiuosi, jog vis daugiau mūsų visuomenės lyderių tai supranta ir yra pasiruošę tapti geraisiais pavyzdžiais, įkvepiančiais kitus.“

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Eligijus Masiulis
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Eligijus Masiulis

Antradienį Vilniaus apygardos teismas paskelbė išteisinantis visus kaltinamuosius vienoje didžiausių ir garsiausių politinės korupcijos bylų, kurioje buvęs tuometinio koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis kaltintas kyšių davimu politikams už koncernui naudingų sprendimų priėmimą.

Kyšius paėmę kaltinti buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis, buvęs Seimo narys liberalas Šarūnas Gustainis ir dabartinis parlamentaras Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys. Eksparlamentaras liberalas Gintaras Steponavičius įtartas piktnaudžiavimu, nesant kyšininkavimo požymių.

Teisėsaugai įtariant, kad „MG grupė“, Liberalų sąjūdis ir Darbo partija gavo naudos iš jų atstovų galbūt neteisėtos veiklos, kaltinimai buvo pateikti ir šiems trims juridiniams asmenimis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min