Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 22d. 18:04

A.Juozaičio politinio judėjimo pristatyme – kandidato grūmojimai neoliberalizmui

Sambūrio „Lietuva yra čia“ pristatymas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Sambūrio „Lietuva yra čia“ pristatymas: Valerijus Makūnas (kairėje) ir Arvydas Juozaitis

Apie kandidatavimą į prezidento postą Biržų pilyje paskelbęs filosofas Arvydas Juozaitis subūrė naują politinį judėjimą „Lietuva yra čia“. Šio piliečių sambūriu pavadinto politinio judėjimo deklaracija paskelbta ir būsimas veiksmų planas svarstytas Raudondvario pilyje.

Į Raudondvario pilį savo bendraminčius A.Juozaitis pasikvietė Lietuvos Sąjūdžio Steigiamojo suvažiavimo 30–mečio proga. Konferencijos anonse buvo paskelbta, kad „sambūris remsis programinėmis gairėmis, kurias šių metų birželio 14 dieną paskelbė Sąjūdžio pirmeivis filosofas Arvydas Juozaitis".

Mažojoje salėje vykęs renginys, kuriame tikėtasi kiek daugiau nei šimto žmonių, sulaukė didesnio žiūrovų skaičiaus. Dalis norinčiųjų dalyvauti „Lietuva yra čia“ pristatyme stoviniavo ir žvilgčiojo pro atvertas salės duris.

Naujo politinio judėjimo įšventinime dalyvavo ne tik pats A.Juozaitis, bet ir buvęs tautininkų lyderis Gintaras Songaila, kiti rinkimų štabo nariai.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Sambūrio „Lietuva yra čia“ pristatymas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Sambūrio „Lietuva yra čia“ pristatymas

Salėje sėdėjo ir buvęs Darbo partijos atstovas Seime Mečislovas Zasčiurinskas, jaunalietuvių lyderis Stanislovas Buškevičius, istorikas Tomas Baranauskas, humoristas Valdas Vižinis. Sveikinimo kalbą rėžė Kauno rajono meras, socialdemokratas Valerijus Makūnas.

„Sveiki, prezidente“, – su A.Juozaičiu iš tolo tiesdamas ranką sveikinosi Biržų rajono meras, respublikonų partijos lyderis Valdemaras Valkiūnas.

Pliekė neoliberalizmą ir globalizmą

Savo kalbą A.Juozaitis pradėjo pasidžiaugdamas, kad kartojasi Sąjūdžio įvykiai.

Jis prisiminė, kaip prieš trisdešimt metų į Lietuvą kreipėsi, atidarydamas Sąjūdžio Steigiamąjį suvažiavimą, poetas Justinas Marcinkevičius.

„Šiandien mes turime pakartoti tą patį šioje salėje, nes istorija kartojasi ir čia yra mažieji Vilniaus sporto rūmai“, – dėstė A.Juozaitis.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Arvydas Juozaitis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Arvydas Juozaitis

Jis pabrėžė, kad Lietuvos esmė paaiškinama trimis žodžiais: Kalba, Tauta, Valstybė. „Tokiu nuoseklumu mes įsitvirtinome“, – tikino jis.

„Iš šios dieviškos triados susikūrė ir iškilo keturių bokštų valstybė: Kalba, Šeima, Švietimas ir Teisingumas. Visa, kas vyksta viduje šios pilies, šių keturių bokštų, visa tai yra viduje. Valstybės kiemas – sveikatos sistema, humanitarinė rūpyba, ugdymas – visa tai sudaro milijonų rūpesčius, gyvenimo prasmę ir turinį. Todėl mūsų valstybė nėra perėjūnų buveinė“, – dėstė filosofas.

A.Juozaitis pabrėžė, kad dabartinę valstybę nulėmė Vasario 16-osios Lietuva. „Visi esame to didžiojo sprendimo paveldėtojai ir sergėtojai“, – pabrėžė jis, pridurdamas, kad šis sprendimas padėjo sukurti modernią nacionalinę valstybę.

Kandidatavimą į prezidento postą paskelbęs A.Juozaitis teigė, kad jam ir salėje susirinkusiems bendraminčiams svarbus Lietuvos gyvybingumas.

„Kas yra šiuolaikinis pasaulis ir kas stovi mūsų akivaizdoje ir nori užgriūti mus?“, – grėsmingai klausė jis.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Arvydas Juozaitis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Arvydas Juozaitis

„Tai yra vis sparčiau besivystantis neoliberalusis pasaulis ir neoliberalioji pasaulio sąranga ir sistema“, – atsakė pats sau filosofas.

„Ši sistema nemato Lietuvos kaip nacionalinės valstybės. Mes sakome šiai sistemai – ne“, – teigė A.Juozaitis.

„Lietuvai šiai sistemai reikalinga tik kaip žaliava ir vieta gamybai“, – pabrėžė jis, ragindamas tarti „ne“ ir daugybinės pilietybės idėjai.

„Šis neoliberalizmas jau primena kažką gerai girdėta... Šis aidas ne tik iš XVIII amžiaus pabaigos, bet ir iš neseniai žlugusios komunizmo imperijos“, – sakė jis.

A.Juozaitis aiškino, kad „neoliberalizmas bando užmigdyti rodydamas labai didelį kapitalą ir jį aptarnaujančias politines partijas“.

„Neoliberalizmas yra keista pakeistinė komunizmo forma“, – darė išvadą jis. „Jam reikia žmonių be savybių. Bet žmogaus be savybių būti negali. Kaip ir be religijos“, – pridūrė A.Juozaitis.

Kalbos pabaigoje A.Juozaitis pareiškė, kad jo ir jo bendraminčių pažiūros galiausiai nugalės, sukeldamas audringus plojimus.

„Pilies šeimininku“ pristatytas Kauno rajono meras: „Aš tik svečias“

Renginyje sveikinimo kalbą sakęs Kauno rajono meras, socialdemokratas Valerijus Makūnas džiugiai spaudė ranką A.Juozaičiui prieš renginio pradžią, tačiau paklaustas, ar palaiko naująjį politinį judėjimą, sutriko ir gynėsi dalyvaujantis „tik Sąjūdžio minėjimo proga“.

„Apsilankiau dėl to, kad pirmiausia tai Sąjūdžio trisdešimtmetis“, – teigė V.Makūnas. „Pakaunės kraštas, kaip ir visa Lietuva, suvaidino didžiulį vaidmenį, siekiant pagrindinio tikslo – nepriklausomybės“, – pažymėjo jis.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Valerijus Makūnas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Valerijus Makūnas

Paklaustas, ar išreikš palaikymą A.Juozaičiui prezidento rinkimų kampanijos metu, Kauno rajono meras papurtė galvą ir pareiškė, kad jo atstovaujama socialdemokratų partija dar nepaskelbė savo kandidato, bet jis ketina remti partijos atstovą.

„Aš nebendrauju... Žinau kaip žmogų, kaip Sąjūdžio atstovą. Šitas renginys yra Sąjūdžio trisdešimtmečiui skirtas renginys, ir tiek“, – tikino Kauno rajono meras, nematydamas jokios politinės renginio pusės.

„Matomai. Aš tikrai nebūsiu šitoje dalyje. Aš tik svečias. Pasveikinu ir viskas“, – paklaustas, ar žino, kad čia vyksta naujo politinio judėjimo „Lietuva yra čia“ deklaracijos paskelbimas, muistėsi V.Makūnas.

Tiesa, pristatymo metu V.Makūnas buvo pakviestas tarti žodį kaip „Raudondvario pilies šeimininkas“. Savo kalboje jis negailėjo griežtų žodžių „centrinei valdžiai“ ir ragino mažiau reikalauti iš savivaldos, bet tuo pat metu suteikti jai daugiau galių.

„Labai svarbu, kad iškovotos laisvės vaisiais galėtų naudotis visi, o ne tik išrinktieji“, – skelbė Kauno rajono meras.

„Deja, bet praėjus trims dešimtims metų nuo nepriklausomybės atgavimo esame priversti kalbėti apie didžiulę socialinę atskirtį, vieną didžiausių Europoje pajamų nelygybę, neregėto masto emigraciją, švietimo sistemos krizę. Liūdna, kad šių problemų sprendimą centrinė valdžia mėgina permesti ant savivaldos pečių, tuo pat metu apkarpydama geriau dirbančių savivaldybių finansinius resursus“, – skundėsi V.Makūnas.

Jo pareiškimas, kad Kauno kraštas ekonomiškai klesti, o rajone neseniai gimė jau tūkstantasis vaikas, sukėlė garsius aplodismentus salėje.

„Jei didžiojoje dalyje Lietuvos tuštėja, tai mūsų rajone kuriasi jaunos šeimos, ateina verslas“, – gyrėsi socialdemokratas.

Kalbos pabaigoje jis įteikė trispalvį šaliką A.Juozaičiui, pagirdamas jo keturių valstybės bokštų idėją. „Šiandien svarbu prisiminti praeitį, bet dar svarbiau – kalbėti apie tai, ką galima daryti. Kad Lietuva būtų teisinga visiems, kad mūsų tauta ir valstybė gyvuotų dar ne vieną šimtmetį“, – kalbėjo V.Makūnas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Valerijus Makūnas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Valerijus Makūnas

Skelbiama, kad sambūrio veikla bus plečiama ir po Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų, nepaisant to, kaip jie baigtųsi kandidatuojančiam A.Juozaičiui..

Sambūrio iniciatoriai kelia tikslą, kad „bendradarbiaujant su kitomis Lietuvos pilietinėmis ir politinėmis jėgomis pavyks pakeisti Lietuvos likimą, pertvarkant politinę sistemą, sugrąžinant piliečių pasitikėjimą savo valstybe ir pasididžiavimą savo šalimi, kuriant tokią gyvenimo aplinką, kuri skatintų į Lietuvą sugrįžti ir tuos, kurie iš jos išvyko“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Gdansko merui Pawelui Adamowicziui tariamas paskutinis sudie: nuskambėjo jaudinančios žmonos ir dukters kalbos

Aktualu

Buvusio Aleksandro Stulginskio universiteto studentas sunerimo: „VDU uzurpavo ASU turtą“

Vardai

Žvaigždės pasidavė 10 metų iššūkio manijai: vieni iš pokyčių pasijuokė, kiti nė kiek nepasikeitė

24sek

Graikų žiniasklaida: lietuviai išmokę ištverti visas 40 minučių, o „Žalgiris“ – tikra komanda 

Verslas

Įvertino: moterys Lietuvoje uždirba mažiau, bet dėl to kaltos ir pačios

Kultūra

2018 m. Nacionalinės viktorinos prizininkai: svarbiausia ne laimėti, o dalyvauti

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

Gazas

Kelionė tvarkomu Palemono keliu – kraupus nuotykis gyventojai

24sek

Už „skubantį“ L.Lekavičių iškalbingesnis buvęs R.Pitino gyrė ir sirgalius, ir žurnalistą

Aktualu

Meksikoje per pažeisto naftotiekio sprogimą žuvusių žmonių skaičius išaugo iki 66

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: jaučio liežuvis su grybais

Sportas

Futbolo tinklaraščiai priėmė „10 metų iššūkį“: apibendrino liūdną padėtį šalyje

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Aktualu

Dvi avarijos toje pačioje Vilniaus vietoje: dėl slidžios dangos susidūrė keturios mašinos

Gazas

Iš Dakaro – į kalėjimą

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

24sek

Gražiausių Eurolygos epizodų 10-uke – blokų karuselė, A.Gudaitis ir karaliaujantis A.White'as

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Kultūra

Rašytojų sąjunga gina M.Ivaškevičių – kūrybos laisvė yra pamatinė

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Naujienos

15min iš Berlyno Kultūra

Ką būtinai norėjo papasakoti Florianas Illiesas apie 1913-uosius

Aktualu

Maskva sako esanti pasirengusi bendradarbiauti su JAV dėl branduolinės sutarties

Gazas

Pristatė ateities technologiją – papildytos realybės projekcinį ekraną

Vardai

Dominyko Vaitiekūno mama: „Reikia užkirsti kelią viduramžius primenančių homoseksualių vaikų „gydymui“

Verslas

Paskutinė laida: „Small Planet Airlines“ sustabdė pilotų-kadetų mokymo programą

Aktualu

VMVT pareikalavo „Maisto banko“ nedalinti iš „Pontem“ pirktų vištienos konservų

Aktualu

Gausios ugniagesių pajėgos Kaune gesino buvusio Radijo fabriko sandėlį

Sportas

„Skrieja kamuolys“: stadiono miražas, A ir I lygos, J.Mourinho, Milano derbis ir arogancija Miunchene

Gazas

„Porsche Panamera“ šeimą papildė du GTS atletai

Aktualu

Britanijos premjerė Th.May pranešė parlamentui, kad suderinta 95 proc. „Brexit“ susitarimo

Aktualu

Už triukšmingą vakarėlį Telšių politikus nubaudusi policija: „Įstatymai galioja visiems“

24sek

Lauktas sugrįžimas – Chrisas Krameris padės „Rytui“ Europos taurėje

Aktualu

Ugniagesiai gelbėtojai perspėja: pajūryje vėjo gūsiai gali siekti 24 metrus per sekundę

Deuce

WTA finalai: „US Open“ čempionių dvikovą laimėjo Sloane Stephens

Aktualu

Namo nepatekusi kaunietė šaukėsi gelbėtojų: bute – apsvaigę ir sąmonės netekę 17-mečiai

Gazas

Įvertino Kauno pėsčiųjų perėjas: „rombais“ pažymėtose vietose – nė vienos nelaimės

Aktualu

Turkų policija Stambule rado „paliktą Saudo Arabijos konsulato automobilį“

Aktualu

Politologas: opozicijos pergalė didžiuosiuose Lenkijos miestuose – rimtas signalas

Gazas

Ateitis jau čia pat. Kada išauš autonominių automobilių era?

Gazas

Greitosios pagalbos automobiliuose sumontuota įranga kelia pavojų pacientams?

Vardai

Deivis Norvilas su šeima, tėvais ir draugais atostogavo Turkijoje: „Lietuvoje už tokią sumą nepailsėsi“

Aktualu

„Novaja Gazeta“ bomba: „Putino virėjas“ J.Prigožinas užsakė užpuolimų ir nužudymą

Aktualu

NATO: Afganistane per „saviškio ataką“ žuvo užsienio karys

Verslas

Santechnikas padirbo padavėju savaitgalį ir už tai greičiausiai bus atleistas

Gazas

Specialistai įvardijo priežastis, kodėl nemontuoti žieminių padangų, kurių protektoriaus gylis – 4 mm

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min