Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 22d. 18:04

A.Juozaičio politinio judėjimo pristatyme – kandidato grūmojimai neoliberalizmui

Sambūrio „Lietuva yra čia“ pristatymas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Sambūrio „Lietuva yra čia“ pristatymas: Valerijus Makūnas (kairėje) ir Arvydas Juozaitis

Apie kandidatavimą į prezidento postą Biržų pilyje paskelbęs filosofas Arvydas Juozaitis subūrė naują politinį judėjimą „Lietuva yra čia“. Šio piliečių sambūriu pavadinto politinio judėjimo deklaracija paskelbta ir būsimas veiksmų planas svarstytas Raudondvario pilyje.

Į Raudondvario pilį savo bendraminčius A.Juozaitis pasikvietė Lietuvos Sąjūdžio Steigiamojo suvažiavimo 30–mečio proga. Konferencijos anonse buvo paskelbta, kad „sambūris remsis programinėmis gairėmis, kurias šių metų birželio 14 dieną paskelbė Sąjūdžio pirmeivis filosofas Arvydas Juozaitis".

Mažojoje salėje vykęs renginys, kuriame tikėtasi kiek daugiau nei šimto žmonių, sulaukė didesnio žiūrovų skaičiaus. Dalis norinčiųjų dalyvauti „Lietuva yra čia“ pristatyme stoviniavo ir žvilgčiojo pro atvertas salės duris.

Naujo politinio judėjimo įšventinime dalyvavo ne tik pats A.Juozaitis, bet ir buvęs tautininkų lyderis Gintaras Songaila, kiti rinkimų štabo nariai.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Sambūrio „Lietuva yra čia“ pristatymas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Sambūrio „Lietuva yra čia“ pristatymas

Salėje sėdėjo ir buvęs Darbo partijos atstovas Seime Mečislovas Zasčiurinskas, jaunalietuvių lyderis Stanislovas Buškevičius, istorikas Tomas Baranauskas, humoristas Valdas Vižinis. Sveikinimo kalbą rėžė Kauno rajono meras, socialdemokratas Valerijus Makūnas.

„Sveiki, prezidente“, – su A.Juozaičiu iš tolo tiesdamas ranką sveikinosi Biržų rajono meras, respublikonų partijos lyderis Valdemaras Valkiūnas.

Pliekė neoliberalizmą ir globalizmą

Savo kalbą A.Juozaitis pradėjo pasidžiaugdamas, kad kartojasi Sąjūdžio įvykiai.

Jis prisiminė, kaip prieš trisdešimt metų į Lietuvą kreipėsi, atidarydamas Sąjūdžio Steigiamąjį suvažiavimą, poetas Justinas Marcinkevičius.

„Šiandien mes turime pakartoti tą patį šioje salėje, nes istorija kartojasi ir čia yra mažieji Vilniaus sporto rūmai“, – dėstė A.Juozaitis.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Arvydas Juozaitis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Arvydas Juozaitis

Jis pabrėžė, kad Lietuvos esmė paaiškinama trimis žodžiais: Kalba, Tauta, Valstybė. „Tokiu nuoseklumu mes įsitvirtinome“, – tikino jis.

„Iš šios dieviškos triados susikūrė ir iškilo keturių bokštų valstybė: Kalba, Šeima, Švietimas ir Teisingumas. Visa, kas vyksta viduje šios pilies, šių keturių bokštų, visa tai yra viduje. Valstybės kiemas – sveikatos sistema, humanitarinė rūpyba, ugdymas – visa tai sudaro milijonų rūpesčius, gyvenimo prasmę ir turinį. Todėl mūsų valstybė nėra perėjūnų buveinė“, – dėstė filosofas.

A.Juozaitis pabrėžė, kad dabartinę valstybę nulėmė Vasario 16-osios Lietuva. „Visi esame to didžiojo sprendimo paveldėtojai ir sergėtojai“, – pabrėžė jis, pridurdamas, kad šis sprendimas padėjo sukurti modernią nacionalinę valstybę.

Kandidatavimą į prezidento postą paskelbęs A.Juozaitis teigė, kad jam ir salėje susirinkusiems bendraminčiams svarbus Lietuvos gyvybingumas.

„Kas yra šiuolaikinis pasaulis ir kas stovi mūsų akivaizdoje ir nori užgriūti mus?“, – grėsmingai klausė jis.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Arvydas Juozaitis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Arvydas Juozaitis

„Tai yra vis sparčiau besivystantis neoliberalusis pasaulis ir neoliberalioji pasaulio sąranga ir sistema“, – atsakė pats sau filosofas.

„Ši sistema nemato Lietuvos kaip nacionalinės valstybės. Mes sakome šiai sistemai – ne“, – teigė A.Juozaitis.

„Lietuvai šiai sistemai reikalinga tik kaip žaliava ir vieta gamybai“, – pabrėžė jis, ragindamas tarti „ne“ ir daugybinės pilietybės idėjai.

„Šis neoliberalizmas jau primena kažką gerai girdėta... Šis aidas ne tik iš XVIII amžiaus pabaigos, bet ir iš neseniai žlugusios komunizmo imperijos“, – sakė jis.

A.Juozaitis aiškino, kad „neoliberalizmas bando užmigdyti rodydamas labai didelį kapitalą ir jį aptarnaujančias politines partijas“.

„Neoliberalizmas yra keista pakeistinė komunizmo forma“, – darė išvadą jis. „Jam reikia žmonių be savybių. Bet žmogaus be savybių būti negali. Kaip ir be religijos“, – pridūrė A.Juozaitis.

Kalbos pabaigoje A.Juozaitis pareiškė, kad jo ir jo bendraminčių pažiūros galiausiai nugalės, sukeldamas audringus plojimus.

„Pilies šeimininku“ pristatytas Kauno rajono meras: „Aš tik svečias“

Renginyje sveikinimo kalbą sakęs Kauno rajono meras, socialdemokratas Valerijus Makūnas džiugiai spaudė ranką A.Juozaičiui prieš renginio pradžią, tačiau paklaustas, ar palaiko naująjį politinį judėjimą, sutriko ir gynėsi dalyvaujantis „tik Sąjūdžio minėjimo proga“.

„Apsilankiau dėl to, kad pirmiausia tai Sąjūdžio trisdešimtmetis“, – teigė V.Makūnas. „Pakaunės kraštas, kaip ir visa Lietuva, suvaidino didžiulį vaidmenį, siekiant pagrindinio tikslo – nepriklausomybės“, – pažymėjo jis.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Valerijus Makūnas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Valerijus Makūnas

Paklaustas, ar išreikš palaikymą A.Juozaičiui prezidento rinkimų kampanijos metu, Kauno rajono meras papurtė galvą ir pareiškė, kad jo atstovaujama socialdemokratų partija dar nepaskelbė savo kandidato, bet jis ketina remti partijos atstovą.

„Aš nebendrauju... Žinau kaip žmogų, kaip Sąjūdžio atstovą. Šitas renginys yra Sąjūdžio trisdešimtmečiui skirtas renginys, ir tiek“, – tikino Kauno rajono meras, nematydamas jokios politinės renginio pusės.

„Matomai. Aš tikrai nebūsiu šitoje dalyje. Aš tik svečias. Pasveikinu ir viskas“, – paklaustas, ar žino, kad čia vyksta naujo politinio judėjimo „Lietuva yra čia“ deklaracijos paskelbimas, muistėsi V.Makūnas.

Tiesa, pristatymo metu V.Makūnas buvo pakviestas tarti žodį kaip „Raudondvario pilies šeimininkas“. Savo kalboje jis negailėjo griežtų žodžių „centrinei valdžiai“ ir ragino mažiau reikalauti iš savivaldos, bet tuo pat metu suteikti jai daugiau galių.

„Labai svarbu, kad iškovotos laisvės vaisiais galėtų naudotis visi, o ne tik išrinktieji“, – skelbė Kauno rajono meras.

„Deja, bet praėjus trims dešimtims metų nuo nepriklausomybės atgavimo esame priversti kalbėti apie didžiulę socialinę atskirtį, vieną didžiausių Europoje pajamų nelygybę, neregėto masto emigraciją, švietimo sistemos krizę. Liūdna, kad šių problemų sprendimą centrinė valdžia mėgina permesti ant savivaldos pečių, tuo pat metu apkarpydama geriau dirbančių savivaldybių finansinius resursus“, – skundėsi V.Makūnas.

Jo pareiškimas, kad Kauno kraštas ekonomiškai klesti, o rajone neseniai gimė jau tūkstantasis vaikas, sukėlė garsius aplodismentus salėje.

„Jei didžiojoje dalyje Lietuvos tuštėja, tai mūsų rajone kuriasi jaunos šeimos, ateina verslas“, – gyrėsi socialdemokratas.

Kalbos pabaigoje jis įteikė trispalvį šaliką A.Juozaičiui, pagirdamas jo keturių valstybės bokštų idėją. „Šiandien svarbu prisiminti praeitį, bet dar svarbiau – kalbėti apie tai, ką galima daryti. Kad Lietuva būtų teisinga visiems, kad mūsų tauta ir valstybė gyvuotų dar ne vieną šimtmetį“, – kalbėjo V.Makūnas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Valerijus Makūnas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Valerijus Makūnas

Skelbiama, kad sambūrio veikla bus plečiama ir po Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų, nepaisant to, kaip jie baigtųsi kandidatuojančiam A.Juozaičiui..

Sambūrio iniciatoriai kelia tikslą, kad „bendradarbiaujant su kitomis Lietuvos pilietinėmis ir politinėmis jėgomis pavyks pakeisti Lietuvos likimą, pertvarkant politinę sistemą, sugrąžinant piliečių pasitikėjimą savo valstybe ir pasididžiavimą savo šalimi, kuriant tokią gyvenimo aplinką, kuri skatintų į Lietuvą sugrįžti ir tuos, kurie iš jos išvyko“.

Komentarai: 22

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Tiesiogiai Sportas

Penktas bandymas Tautų lygoje: Rumunija – Lietuva

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

Tiesiogiai Sportas

Bušido kovų ringe – akibrokštas, kokio nėra buvę: perpykęs ant teisėjo, turkas atsisakė tęsti kovą

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Aktualu

JAV žurnalistė: iš nuskurusio sovietinio miesto Vilnius tapo normaliu europiniu miestu

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Verslas

Kripto-pagirios kirto technologijų gigantei „Nvidia“ – neapsimoka kasti valiutų

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Aktualu

Kauno valdžia paaiškino, kodėl mirštančiųjų norus pildančiai įstaigai neskiria patalpų

Sportas

Istorinio kelio pabaiga: „Vytis“ pakuteno nervus Čempionų lygos laimėtojams

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: vandens paukščių dabar lesinti jokiu būdu negalima

Naujienos

15min iš Berlyno Kultūra

Ką būtinai norėjo papasakoti Florianas Illiesas apie 1913-uosius

Aktualu

Maskva sako esanti pasirengusi bendradarbiauti su JAV dėl branduolinės sutarties

Gazas

Pristatė ateities technologiją – papildytos realybės projekcinį ekraną

Vardai

Dominyko Vaitiekūno mama: „Reikia užkirsti kelią viduramžius primenančių homoseksualių vaikų „gydymui“

Verslas

Paskutinė laida: „Small Planet Airlines“ sustabdė pilotų-kadetų mokymo programą

Aktualu

VMVT pareikalavo „Maisto banko“ nedalinti iš „Pontem“ pirktų vištienos konservų

Aktualu

Gausios ugniagesių pajėgos Kaune gesino buvusio Radijo fabriko sandėlį

Sportas

„Skrieja kamuolys“: stadiono miražas, A ir I lygos, J.Mourinho, Milano derbis ir arogancija Miunchene

Gazas

„Porsche Panamera“ šeimą papildė du GTS atletai

Aktualu

Britanijos premjerė Th.May pranešė parlamentui, kad suderinta 95 proc. „Brexit“ susitarimo

Aktualu

Už triukšmingą vakarėlį Telšių politikus nubaudusi policija: „Įstatymai galioja visiems“

24sek

Lauktas sugrįžimas – Chrisas Krameris padės „Rytui“ Europos taurėje

Aktualu

Ugniagesiai gelbėtojai perspėja: pajūryje vėjo gūsiai gali siekti 24 metrus per sekundę

Deuce

WTA finalai: „US Open“ čempionių dvikovą laimėjo Sloane Stephens

Aktualu

Namo nepatekusi kaunietė šaukėsi gelbėtojų: bute – apsvaigę ir sąmonės netekę 17-mečiai

Gazas

Įvertino Kauno pėsčiųjų perėjas: „rombais“ pažymėtose vietose – nė vienos nelaimės

Aktualu

Turkų policija Stambule rado „paliktą Saudo Arabijos konsulato automobilį“

Aktualu

Politologas: opozicijos pergalė didžiuosiuose Lenkijos miestuose – rimtas signalas

Gazas

Ateitis jau čia pat. Kada išauš autonominių automobilių era?

Gazas

Greitosios pagalbos automobiliuose sumontuota įranga kelia pavojų pacientams?

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min