-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 05 12 /13:32

A.Veryga: prievolė dėvėti kaukes lauke gali tapti rekomendacija, bet viduje – privaloma

Nuo koronaviruso antradienį mirė trys žmonės – vienas Vilniaus klinikinės ligoninės Vidaus ligų skyriaus pacientas ir du Antavilių pensionato gyventojai. Tuo tarpu Vyriausybė trečiadienį ketina vėl svarstyti naujas karantino švelninimo priemones. Bus diskutuojama, ar jau leisti klientus patalpose aptarnauti kavinėms ir restoranams, o vaikus grąžinti į mokyklas. Ministras tikino, kad jau galvojama ir prievolę dėvėti kaukes lauke pakeisti rekomendacija.
Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Spaudos konferencijoje trečiadienį dalyvauja sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė.

Spaudos konferenciją žiūrėkite čia:

VIDEO: 2020-05-12 Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos spaudos konferencija

Ministras tikino, kad Vyriausybė trečiadienį spręs, ar galima rengti šventes ir kokiomis sąlygomis. A.Veryga išvakarėse pats paskelbė rekomendaciją vengti tokių švenčių.

Ministras ragino šventes atidėti, ypač, jei į jas suvažiuos žmonės iš skirtingų vietovių, vyresnio amžiaus.

„Deja, mes turime Lietuvoje pavyzdžių Šiaulių rajone, kur šventės baigėsi labai liūdnai“, – teigė A.Veryga.

Pasak jo, Vyriausybė trečiadienį tiksliau apibrėš susibūrimus lauke.

Jei šventės visgi būtų rengiamos patalpose, jose bus privaloma dėvėti kaukes.

„Grįžtant prie kaukių temos, siūlymai palikti rekomendaciją jas dėvėti tik lauke, bus. Kaip Vyriausybė apsispręs, taip ir bus. Gali būti, kad prievolės dėvėti kaukes viešose vietose lauke neliks, bet uždarose erdvėse, ten, kur žmonės bendrauja, minties atsisakyti kaukių nėra“, – aiškino ministras.

Gali būti, kad prievolės kaukes dėvėti viešose vietose lauke neliks.

Jis tikino, kad sušilus orams kaukės kai kuriems gyventojams tampa kone didesne problema nei virusas, o jei visuomenė atmeta ir nesilaiko nurodymų, jų ir nėra prasmės taikyti.

„Rekomenduoti yra prasmė“, – teigė A.Veryga.

Ministras ragino visuomenę nenusiraminti, kad atvejų Lietuvoje fiksuojama nedaug. Pasak jo, liga prasidėjo nuo vieno atvejo, o dabar tebeserga šimtai žmonių.

„Kai nebefiksuosime užsikrėtimo atvejų, matyt, tada ir galėsime kalbėti apie priemonių atsisakymą“, – teigė ministras.

Svarsto atverti kavines, bet ne naktinius klubus

A.Veryga tikino, kad jau nuo pirmadienio galės pradėti dirbti odontologai, taip pat sušvelninta laidotuvių organizavimo tvarka.

Ministro teigimu, realu, kad jau kitą savaitę bus leista restoranams ir kavinėms aptarnauti klientus patalpose, tačiau jis tikino, kad šis leidimas tikrai negalios naktiniams klubams.

„Pateiktas siūlymas laiką riboti iki 22 val., kad naktiniai klubai tokiu būdu nepradėtų veikti, nes jie turi tą pačią licenciją viešo maitinimo. Kad neatsitiktų taip, kad žmonės, kol blaivūs, viskas tvarkoje, visi elgiamės daugiau mažiau atsakingai, bet suprantame, kad žmonės, kurie ateina, švenčia ir pasiekia tam tikrą būseną, kai ir pačiai įstaigai gali kilti problema susitarti su jais“, – aiškino ministras.

Žmonės, kol blaivūs, viskas tvarkoje, visi elgiamės daugiau mažiau atsakingai.

A.Verygos teigimu, yra siūlymų trečiadienį didinti lauke vykstančių renginių dalyvių skaičių, tačiau pasak jo, svarbu numatyti, kaip bus užtikrinami atstumai.

„Jei tai įmanoma įgyvendinti, tada galima didinti skaičių“, – teigė ministras.

Vaikų sugrįžimas į mokyklas kaip treniruotė prieš rugsėjį

Klausiamas, kokia bus rekomendacija dėl moksleivių grįžimo į mokyklas, A.Veryga ragino suprasti, kad vaikai amžinai namuose nesėdės.

„Nei už, nei prieš“, – į klausimą, ar pats mano, kad vaikams reikia grįžti į mokyklas, atsakė ministras. Anot jo, mokykloms dvi savaitės darbo būtų gera treniruotė prieš rudenį.

Pasak ministro, jau darželių atvėrimas bus repeticija, o tuomet būtų galima atverti ir mokyklas. Esą rudenį vaikai vis tiek turės eiti į ugdymo įstaigas, todėl mokykloms būtų gerai kelias savaites pabandyti dirbti.

„Birželis yra tas laikas, kai jau labai labai nedaug lieka laiko vaikams lankyti mokyklą ir, kiek mes diskutavome, jeigu neblogės situacija, pažiūrėsime, kaip seksis su darželiais, praėjus dviem savaitėms galima būtų apie tai šnekėti ir į tai pasižiūrėti kaip į tam tikrą generalinę repeticiją, nes rudenį vis tiek reikės grįžti į mokyklas“, – teigė A.Veryga.

Taip pat ministras aiškino, kad specialių sąlygų teks laikytis ir grįžtantiems dirbti biuruose – reikės išlaikyti atstumus, dėvėti kaukes, dirbti pamainomis.

Naujas įvežtinis atvejis

Pirmadienį Lietuvoje nustatytas dar vienas įvežtinis koronaviruso atvejis. Žmogus per Londoną ir Taliną grįžo iš kruizinės kelionės į Klaipėdą.

„Asmuo sekmadienį grįžo į Lietuvą. Prieš tai 2-3 mėnesius plaukiojo kruiziniame laive. Asmuo nurodė, kad kruizinis laivas keleivių neturėjo, plaukiojo tik su įgulos nariais, nes nebuvo leidžiama prisišvartuoti uostuose. Gegužės 7 dieną šis asmuo išlipo iš laivo Barbadose ir su įgula užsakytu reisu skrido į Londoną. Iš Londono skrido į Taliną, o iš Talino maršrutiniu taksi į Klaipėdą“, – teigė R.Lingienė.

Šis asmuo simptomų nejaučia, tęsiamas epidemiologinis tyrimas.

Dar vienas ligos atvejis nustatytas Telšių apskrityje, asmuo priklauso rizikos grupei dėl lėtinių ligų. Nustatyti 9 kontaktiniai asmenys.

Kiti pirmadienį nustatyti atvejai yra Vilniaus apskrityje – trys „Pušyno kelyje“ ir vienas šeiminis atvejis.

Reabilitacijos įstaigoje „Pušyno kelias“ antradienį koronavirusas nustatytas vienam darbuotojui.

„Šiuo metu Lietuvoje fiksuoti 303 įvežtiniai koronaviruso atvejai, tai apie 20 proc. visų COVID-19 atvejų. Daugiausia asmenų atvyko iš Didžiosios Britanijos – 105 atvejai“, – teigė NVSC atstovė.

Kauno apskrityje pusė visų atvejų – įvežtiniai, o Šiaulių ir Utenos apskrityse įvežtiniai atvejai sudaro apie 40 proc.

„Kiti 40 proc. atvejų, susiję su protrūkiais ir tik 40 proc. yra vietinio plitimo“, – teigė R.Lingienė.

Pasak jos, todėl atlaisvinant karantino sąlygas keliautojams svarbu ypatingą dėmesį teikti ligos plitimo kontrolei pasienyje.

Antradienį – trys mirtys

Antradienį Lietuvoje mirė trys žmonės – vienas Vilniaus klinikinės ligoninės Vidaus ligų skyriuje gydytas pacientas ir du Antavilių pensionato gyventojai, kurie taip pat buvo hospitalizuoti Vilniaus klinikinėje ligoninėje.

Vilniaus klinikinėje ligoninėje situacija, anot R.Lingienės, itin sudėtinga. – jau nustatytas 21 atvejis, iš jų 9 darbuotojams.

Čia fiksuoti židiniai trijose didelėse palatose, kur žmonės gulėjo po penkis vienoje patalpoje. Todėl R.Lingienė abejojo, ar tikrai nebuvo galima žmonių labiau paskirstyti. NVSC atstovės teigimu, apie pažeidimus anonimiškai praneša patys medikai, todėl kyla abejonių dėl tvarkos laikymosi. Jas patvirtina ir itin greitas viruso plitimas.

„Ten tikrai pakilo gaisras“, – taip užsikrėtimo atvejus Vilniaus klinikinėje ligoninėje apibūdino R.Lingienė.

Dabar, pasak NVSC atstovės, nurodyta pacientus išskirstyti daugiausia po du, nes vietos tai padaryti buvo ir anksčiau. taip pat tiriama, ar tikrai gerai buvo atskirtos personalo komandos.

Antavilių pensionate šiuo metu jau 34 sergantys asmenys. 21 gyventojas ir trylika darbuotojų. Pirmadienį ištirti visi gyventojai, tačiau atsakymai dar negauti.

„Jei infekcija ir toliau plistų, tai pensionate dirbs budintis NVSC epidemiologas“, – teigė R.Lingienė nurodydama, kad tai būtų pirmasis toks atvejis Lietuvoje.

Bendrabutyje Pergalės gatvėje, Naujojoje Vilnioje, jau nustatyti du koronaviruso atvejai. Vienas iš užsikrėtusiųjų lankėsi Žalgirio klinikoje. Svarstoma, ar nevertėtų ištirti visų namo gyventojų.

Įtaria ligos plitimą parduotuvėse

NVSC ieško sąsajų tarp epidemiologinių atvejų ir pakartotinai apklausė Vilniaus klinikinės ligoninės, V.Grybo g. bendrabučio, Antavilių pensionato, Nemenčinės ligonius.

„Kilo įtarimas, kad šie atvejai susiję su Antakalnio ir Žirmūnų rajonuose esančiomis parduotuvėmis. Per daug matosi sąsajų, bet reikia tą kamuolį išvynioti“, – teigė R.Lingienė.

Anot jos, šiuose rajonuose dirbantys prekybininkai ir vaistininkai kviečiami profilaktiškai išsitirti dėl COVID-19.

Lietuvoje per parą patvirtinus šešis naujus koronaviruso atvejus bendras jų skaičius šalyje pasiekė 1491, antradienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Iš nustatytų atvejų tebeserga 587 žmonės, pasveiko – 850.

Izoliacijoje šiuo metu yra 280 asmenys.

Nuo koronaviruso mirė 53 žmonės, dar keturi užsikrėtusieji mirė dėl kitų priežasčių.

Šalies laboratorijose per parą ištirta 5821 ėminių, bendras ištirtų ėminių skaičius siekia 192 tūkst. 386.

Ligoninėse gydomi 105 asmenys, reanimacijoje 12, plaučiai ventiliuojami 5, su deguonies kaukėmis 41 asmuo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius