Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 19d. 07:10

A.Brazauskas: linkiu iš visos širdies

Algirdas Brazauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Algirdas Brazauskas

Prezidentas Algirdas Brazauskas neabejoja, kad būsimai valstybės vadovei Daliai Grybauskaitei užteks ryžto iš Vyriausybės pareikalauti darbo rezultatų. „Tai tokia, žinokite, ryžtinga moteris“, – tvirtina jis.

„Duok Dieve, kad Daliai Grybauskaitei pradėjus eiti pareigas Lietuva kiltų iš duobės, kurioje atsidūrė. Noriu jai to palinkėti iš visos širdies“, – Baltijos televizijos ir „Lietuvos žinių“ laidoje „Svarbus pokalbis“ sakė kadenciją baigęs šalies vadovas A.Brazauskas.

Rinko lyg premjerą

 – Daugelis politikų, net prezidentas Valdas Adamkus, rinkimų dieną prognozavo, kad juose gali prireikti antrojo turo. Jūs sakėte, kad D.Grybauskaitė gali būti išrinkta iš karto. Bet gal antrasis turas būtų palankus socialdemokratams – į jį galėjo patekti partijos kandidatas Algirdas Butkevičius?

– Labai abejoju, kad jis galėjo patekti. Labai abejoju. Nieko panašaus negalėjo būti.

– Ar, planuodami šiuos rinkimus, politikai nepergudravo patys savęs, taip susiaurinę agitacijos galimybes, kad daugelis žmonių kandidatų tiesiog nepastebėjo?

– Rinkimų kampanija – vienas mėnuo – yra per trumpa. Ji turėtų vykti bent tris mėnesius. Per dabar numatytą laiką, mano supratimu, žmonės nelabai gerai susipažįsta su kandidatu.

Antras dalykas, per rinkimų kampaniją žiniasklaida, kaip susidariau įspūdį, rinko premjerą. Visos kalbos sukosi apie premjero ir Vyriausybės kompetencijas. Nei šis, nei tas!

Reikia kalbėti apie prezidento galias, o kai visą laiką rinkimų kampanijos metu kalbama apie Vyriausybės darbus, žmonės paskui prezidentui ir užduoda klausimus: kodėl pensijos nedidėja, kodėl reikia sumažinti atlyginimus?

Prezidentui sunku į juos atsakyti. Mūsų Konstitucija labai aiškiai apibrėžia prezidento įgaliojimus. Prezidentas valstybės ūkinėje veikloje praktiškai nedalyvauja.

– Žmonės iš tiesų su būsimąja prezidente D.Grybauskaite sieja didžiules viltis. Ar po kelių mėnesių parama jai nesumažės, paaiškėjus, kad prezidentas negali priimti jo kompetencijai nepriklausančių sprendimų?

– Nelinkėčiau, kad populiarumas smuktų. Tai priklausys nuo naujos prezidentės veiksmų. Jeigu ji sugebės ryžtingai veikti, ypač Vyriausybės atžvilgiu, žinoma, ir susikalbėti, populiarumas nekris.

Tokia ryžtinga moteris

– Dar konservatorių premjero Gedimino Vagnoriaus laikais į apyvartą buvo paleistas posakis: „Prezidentas ir prezidentūrėlės“, turint omenyje galimą aplinkos įtaką šalies vadovui. Ar D.Grybauskaitė atsispirs įtakoms?

– Manau, ji turės tokios stiprybės ir galės padaryti nemažai.

– Tačiau jau dabar akivaizdu, kad kai kurie politikai ir net partijos bando savintis būsimąją prezidentę.

– Natūralu, kad visuomet atsiranda žmonių, kurie nori būti arčiau „viršininko“ – nebūtinai prezidento, ir einant kitas pareigas yra panašiai. Bet ta kategorija žmonių vargu ar gali įgyti pasitikėjimo. D.Grybauskaitė jau turi didelę patirtį. Ji vadovavo Finansų ministerijai, vadovavo žmonėms. Veltui neprabėgo metai, kuriuos ji praleido Briuselyje. Be jokių abejonių, ji įgijo patirties ne tik specifinėje finansų srityje, kurią gerai išmano, bet ir politinėje veikloje.

Duok Dieve, kad Daliai Grybauskaitei pradėjus eiti pareigas Lietuva kiltų iš duobės, kurioje atsidūrė. Noriu jai to palinkėti iš visos širdies. Sakė kadenciją baigęs šalies vadovas A.Brazauskas.

Kalbant apie jos galimybes – sunku kalbėti apie kitą žmogų, bet, kiek ją pažįstu, kaip ji pasirodė mums kartu dirbant, suprantu, kad ryžto pakakdavo ir pakanka. Tai tokia, žinote, labai ryžtinga moteris.

 Prezidentui buvo sunku

– Dabar D.Grybauskaitei teks dirbti ne tik su savo komanda, bet ir su visu Seimu. Jūs pats esate patyręs, kaip nelengva dirbti su prezidento nepalaikančia Seimo dauguma. Galbūt gerai, kad Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai deklaruoja remiantys būsimąją prezidentę?

– Galbūt ir gerai. Arba blogai. Negaliu pasakyti iš anksto. Teko dirbti su konservatoriais nuo 1996 iki 1998 metų, einant prezidento pareigas. Man buvo sunku.

Gal pirmą kartą apie tai kalbu taip viešai. Gal aš jiems buvau nepatikimas asmuo. Visą laiką konservatoriai ir jų vadovybė apie mane turėjo savo nuomonę. Ir dabar turi. Todėl santykiai būdavo labai sunkūs. Kita vertus, konservatorių Vyriausybėje per ketverius metus pasikeitė keturi premjerai. Toks nepastovumas prezidentui taip pat sudarė keblumų. Dabar, tikėsimės, taip nebus.

– D.Grybauskaitė jau sakė svarstanti tam tikras permainas Vyriausybėje. Premjeras Andrius Kubilius kelis kartus pakartojo pasitikintis savo komanda. Ar dėl to nekils trinties?

– Visko gali būti. Žinoma, nepranašaukime dabar paties blogiausio. O gal bus panaudoti kitokie metodai – įtikinimo, mokymo? Nors ministro postas nėra mokslams skirta vieta. Mokytis reikia dešimt-penkiolika metų prieš tai, o jau paskui būti ministru.

Gali būti visokių variantų. Tai yra šansas D.Grybauskaitei paveikti parlamentinę daugumą ir suformuoti Vyriausybę iš koalicijos partnerių. Žinoma, kai yra koalicija, visuomet sunku sudėlioti pareigybes, nes kai kada kompetencijos klausimai lieka nuošalyje, niekas nekreipia į juos dėmesio, kalbama tik politine tema: iš vienos partijos – du, iš kitos – vienas. Tada turime, atsiprašau, turgų, o ne Vyriausybę. Šiurpas ima.

Visos partijos turėtų suprasti, kad reikia bendromis pastangomis gelbėti Lietuvą. Tūkstančių žmonių mažinimai, atlyginimų braukymai nuskurdins valstybę. Tai yra baisus dalykas. Reikėtų suformuoti Vyriausybę iš tikrai kvalifikuotų žmonių, visiškai nežiūrint jų partinės priklausomybės.

Vyriausybė – vykdymui

– Idėją rinktis ne partinę, bet specialistų komandą siūlėte jau ne kartą. Ar dabar tai būtų įmanoma?

– Tokia buvo mūsų pirmoji po Nepriklausomybės atkūrimo Vyriausybė. Taip buvo ir mano vadovautoje 12-oje Vyriausybėje, kur dirbo D.Grybauskaitė, nepriklausiusi jokiai partijai, kur dirbo ir daugiau tokių ministrų. Buvau jais labai patenkintas. Vyriausybė buvo kvalifikuota, žmonės darė tai, ką suprato – tai rodo ir rezultatai.

– Ar tai, kad po prezidento rinkimų Vyriausybėje gali būti pakeistas vienas kitas ministras, tikrai atneš laukiamų permainų?

– Žiūrint, ką keis, kurie ministrai dabar yra atsidūrę pavojuje. D.Grybauskaitė kai kurias pavardes jau paminėjo. Dabar sunkoka pasakyti.

Kalbant apie programas, visą laiką tik ir sakoma: programos, programos, planai... Visa tai – tik popieriuje. Tokia yra ir dabartinės Vyriausybės bėda: reikia mokėti vykdyti tai, ką patys pasirašo ant popieriaus. Prirašyti galima visko - ir storiausią Vyriausybės priemonių planą, ir kitus dalykus. Bet kas tai vykdo? Ar užtenka kompetencijos? Organizuotumo, subordinacijos, koordinacijos tarp atskirų žinybų? Štai kur pagrindinis dalykas. Vyriausybė skirta ne planams rašyti, o vykdyti.

– Ar D.Grybauskaitė galės prispausti Vyriausybę, kad ši vykdytų įsipareigojimus?

– Kad gerokai prispausti galės – aš neabejoju! O kaip bus su rezultatais, dabar tikrai nežinau...

– Ar prezidentas apskritai turi galių koreguoti ekonominius Vyriausybės sprendimus?

– „Ant popieriaus“ prezidentas tokių galių neturi. Bet galimybės atsiranda arba kategoriškai reikalaujant, arba draugiškai susitariant. Jeigu Vyriausybė arba dalis Vyriausybės vis dėlto supras prezidento norus, jeigu supras Seimas, nes daugelis Vyriausybės labai svarbių įstatymų, kaip žinau iš praktikos, taip ir guli jų stalčiuose, galimybių atsiras.

D.Grybauskaitė – ne A.Kubiliaus

– D.Grybauskaitei apsisprendus kandidatuoti į prezidento postą, iš pradžių buvote vadinamas jos politiniu krikštatėviu. Premjeras A.Kubilius neužtruko pareikšti, kad D.Grybauskaitė – jo žmogus. Ar socialdemokratai ir konservatoriai pasidalys prezidente?

– Ką tai reiškia, kad D.Grybauskaitė – A.Brazausko? Na, kad ne A.Kubiliaus, tai jau tikrai! A.Kubilius su D.Grybauskaite iki šiol turėjo labai mažai reikalų. Dabar, kadangi jis tapo premjeru, tai turės, be jokių abejonių.

Man su D.Grybauskaite teko daug dirbti dar būnant prezidentu. Tekdavo duoti pavedimų, ji labai gerai juos vykdė – turiu omenyje darbą prie Europos sutarties, kitus dalykus.

– Ar, jūsų manymu, D.Grybauskaitei pradėjus eiti pareigas Lietuva pakils iš duobės?

– Duok Dieve, kad kiltų! Noriu jai to palinkėti iš visos širdies.

Lietuva gali kilti, ji turi tam potencialą. Bet vien per partines ambicijas, visiškai kai kada užmirštant bendrą valstybės interesą, atsidūrėme tokioje situacijoje, kurioje esame dabar. Viską reikia matyti visiškai kitomis akimis – net ir tiems partiniams veikėjams, kurie šiandien eina atsakingas pareigas.

„Lietuvos žinios“
Temos: 1 Rinkimai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:03
02:14
18:06

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min