Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 11 15

„Amnesty International“ ragina prokurorus tęsti CŽV kalėjimų tyrimą

Tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“ ragina Lietuvą iki galo ištirti įtarimus, kad Lietuvoje galėjo veikti JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) slaptas sulaikymo centras, ir su tuo susijusius žmogaus teisių pažeidimus.
CŽV logotipas
CŽV logotipas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„2009 metų gruodžio mėnesį paskelbtas pripažinimas, kad slapti kalėjimai buvo parengti naudoti Lietuvos teritorijoje, buvo sveikintinas reiškinys, tačiau tai iškėlė naujų klausimų, ar tose vietose buvo laikomi kaliniai ir kokiomis sąlygomis. Lietuva privalo nustatyti faktus ir pasirūpinti, kad tie, kas yra atsakingas už įvykius, atsakytų už savo veiksmus“, – teigiama šios nevyriausybinės organizacijos pranešime.

„Amnesty International“, priminusi, kad nuo šių metų sausio Generalinė prokuratūra atlieka tyrimą dėl galimo buvusių Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnų piktnaudžiavimo savo įgaliojimais, kreipėsi į generalinį prokurorą Darių Valį, prašydama itin kruopščiai tirti pranešimus apie slaptas sulaikymo vietas.

„Kad būtų nustatyta, ar ten buvo laikomi kaliniai ir jei buvo, tai kada, kaip jie buvo transportuoti į Lietuvą ir iš jos, duomenis apie tai, kaip su jais buvo elgiamasi slapto sulaikymo metu, ir kurie Lietuvos valstybės pareigūnai yra atsakingi tiesiogiai dalyvaujant arba bendrininkaujant vykdant žmogaus teisių pažeidimus, kurie galėjo vykti šių operacijų metu. Lietuvos Vyriausybė turi visiškai bendradarbiauti su atliekamu tyrimu“, – savo klausimus iškėlė „Amnesty International“.

Organizacijos pranešime pabrėžta, kad Lietuvos valdžia turi ir toliau elgtis skaidriai ir leisti Europos komitetui prieš kankinimus paskelbti ataskaitą apie apsilankymą Lietuvoje, kai ši ataskaita bus baigta.

Pernai Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas nustatė, kad Lietuvoje buvo įrengtos dvi patalpos slaptiems sulaikymo centrams, bet nepavyko nustatyti, ar juose laikyti įtariamieji terorizmu.

Taip pat nustatyta, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002–2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę, buvo nusileidę mūsų šalies teritorijoje.

Tačiau tyrimą atlikęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pranešė nenustatęs, ar per Lietuvos teritoriją buvo pervežami, ar į jos teritoriją buvo atvežti (iš jos išvežti) CŽV sulaikyti asmenys, tačiau sąlygos tokiam pervežimui buvo.

Šių metų rugsėjį Londone įsikūrusi kalinių teisių gynimo organizacija „Reprieve“ pranešė, kad Lietuvoje galėjo būti laikomas ir kankinamas palestinietis Abu Zubaydah.

Pirmadienį paskelbtoje savo ataskaitoje „Amnesty International“ taip pat paragino kitas Europos vyriausybes – Vokietijos, Italijos, Makedonijos, Lenkijos, Rumunijos, Švedijos ir Didžiosios Britanijos bei Jungtinių Amerikos Valstijų – užtikrinti teisingumą CŽV nelegalaus išvežimo ir slapto sulaikymo programų aukoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius