Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 08 05

Apgaulė apgaulėje: nuotrauka iš Italijos išgalvoto sąmokslo įrodymu naudojama antrąkart

Feisbuke dalinamasi nuotraukų koliažu iš Italijos, neva įrodančiu, kad koronaviruso protrūkis tėra apgaulė. Ta pati nuotrauka ketvirtas mėnuo keliauja po pasaulį, klaidindama atsakymų ieškančius žmones.
Nuotraukoje rodomi Lampedūzos oro uosto angare išdėlioti karstai su 2013 m. jūroje nuskendusių migrantų iš Šiaurės Afrikos palaikais
Nuotraukoje rodomi Lampedūzos oro uosto angare išdėlioti karstai su 2013 m. jūroje nuskendusių migrantų iš Šiaurės Afrikos palaikais / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Prasom, tikrosios aferos irodymas‼️kaip jie apsizioplino“, – teigiama viename nuotraukų junginį skelbiančiame įraše grupėje „Unfollow Seimas“. Šią savaitę paskelbtu įrašu pasidalinta daugiau nei 3,5 tūkst. kartų.

15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle

Įraše siekiama įrodyti, neva žiniasklaida 2020 m. skelbė nuotrauką iš šiaurės Italijos Bergamo miesto, nors iš tikro akimirka buvo užfiksuota 2013 m. Lampedūzoje.

Krislas tiesos įraše yra. Vaizdas su eilėmis išrikiuotais karstais išties neturi nieko bendro su koronavirusu ir naujienų agentūros AFP žurnalistų buvo užfiksuotas 2013 m., kuomet nuskendo iš Libijos į Lampedūzą plaukęs nelegalių migrantų laivas. Tragedija pareikalavo beveik 300 gyvybių.

Tačiau nuotrauką kaip COVID-19 protrūkio įrodymą skelbė ne žiniasklaida, o socialinių tinklų vartotojai. Apie tai 15min rašė kovo 22 d. Tuomet feisbuko puslapis „Koronavirusas LT“ skelbė, esą vaizdas su eilėmis išrikiuotais karstais užfiksuotas Italijos Bergamo mieste.

15min nuotr./Kovo 22 d. feisbuke skelbitas melagingas įrašas, kuriame 2013 m. padaryta nuotrauka buvo pateikiama COVID-19 įrodymu
15min nuotr./Kovo 22 d. feisbuke skelbitas melagingas įrašas, kuriame 2013 m. padaryta nuotrauka buvo pateikiama COVID-19 įrodymu

Tai reiškia, kad 2013 m. nuotrauka pirmiausia buvo pateikiama kaip COVID-19 protrūkio Šiaurės Italijoje įrodymas. Faktų tikrintojams pateikus argumentus, kad nuotrauka neturi nieko bendro su COVID-19, nuotraukų koliažas socialiniuose tinkluose pradėtas naudoti kaip įrodymas, esą žiniasklaida meluoja.

Apskriejo pasaulį

Lietuvoje skelbiamą koliažą pastebėjo Sakartvelo, Belgijos, Italijos ir Čekijos faktų tikrintojai. Visais atvejais, taip pat ir Lietuvoje, nuotraukos viršuje galima matyti užrašą italų kalba „Qualcosa non quadra“, reiškiantį „kažkas čia ne taip“.

Italijos faktų tikrintojai atsekė, kad vienas pirmųjų nuotraukų koliažu balandį pasidalino Italijos nacionalistų partijos „Fratelli d'Italia“ (liet. Italijos broliai) narys Paolo Pace'as.

15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?
15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?

Pastebėjęs melą atskleidusią publikaciją politikas įrašą pašalino, tačiau apkaltino žurnalistus kišantis į jo politinę veiklą. Vyras taip pat aiškino, kad pasidalintas turinys yra privatus, nors įrašą skelbė matomus ne tik savo feisbuko draugams, bet visiems socialinio tinklo vartotojams.

Nei vienos nuotrauką tikrinusios valstybės faktų tikrintojams nepavyko nustatyti nei vieno atvejo, kuomet tradicinės žiniasklaidos priemonės būtų naudojusios Lampedūzoje padarytą atvaizdą, siekiant parodyti ar išpūsti koronaviruso aukų skaičių. Tokio atveji neteko pastebėti ir Lietuvoje.

15min vertinimu, skelbiamas koliažas – klaidinantis. Nors nuotrauka tikra, tačiau įrodymų, kad kur nors ji būtų naudota siekiant pateikti COVID-19, kaip aferą – nėra.

Priešingai, tie patys socialinių tinklų vartotojai prieš kelis mėnesius manipuliavo tuo pačiu paveikslėliu, siekiant suklaidinti dėl tikros padėties Italijoje.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius