-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 11 18

Kodėl moterys tiki horoskopais?

Ar kada bandėte rimtu veidu padovanoti savo vyrui būrėjos konsultaciją ir stebėti jo reakciją? JAV atliktos apklausos rodo, jog moterys labiau nei vyrai tiki mokslo neįrodytais faktais ir antgamtiniais reiškiniais. O kaip yra Lietuvoje? Ar iš tiesų vyrai svarbius sprendimus dažniausiai priima patys, o moterys pagalbos ieško žvaigždynuose ir burtuose?
Zodiako ženklai
Zodiako ženklai / Fotolia nuotr.

JAV atlikta apklausa parodė, kad moterys dvigubai dažniau lankosi pas būrėją ir yra labiau religingos. Anot mokslininkų, jos mano mažiau galinčios kontroliuoti savo gyvenimus, o vyrai yra linkę galvoti, kad patys valdo savo likimus. Todėl jie rečiau tiki, kad kažkas iš aukščiau nulems, ar aplankys meilė, atsiras dingęs šuo, ar atkeliaus išsvajotas paaukštinimas darbe.

Horoskopus paprastai randame moterims skirtuose interneto puslapiuose ir žurnaluose, tad atsiranda manančių, jog jie nepelnytai propaguojami vien tik moterų auditorijai. Formuojamas stereotipas, kad tik jos kreipiasi pagalbos į žvaigždes ir antgamtines jėgas. Kokias tendencijas mato Lietuvos astrologai, būrėjos ir psichologai?

Garsus šalies astrologas Naglis Šulija pastebi, jog jo klientės iš tiesų dažniausiai yra moterys. Kaip pagrindinę to priežastį jis įvardija visuomenės standartus: „Nors žmonės to ir nesuvokia sąmoningai, juos vis tiek veikia bendras sutarimas, kad horoskopais moterims tikėti galima, o vyrams – ne. Savaime suprantama, kad vyras turi būti racionalus ir sprendimus priimti savarankiškai, o moteris gali ir pas būrėją, ir pas astrologą nueiti.“

Jis įsitikinęs, jog vis dėlto tai, ar žmogus tikės dangaus kūnų padėties įtaka jo gyvenimui, labiau priklauso nuo to, kokiame vidiniame pasaulyje jis gyvena: „Mano klientai – dažniausiai mąstantys, išsilavinę bei plataus akiračio žmonės, tikintys, kad už materialaus pasaulio slypi ir kažkas daugiau. Tiems, kuriems užtenka paprasto, primityvaus gyvenimo, astrologo paslaugų greičiausiai neprireiks. Kitaip yra su sudėtingesnėmis asmenybėmis.“

Tuo tarpu tarologė, aiškiaregė Gerda Red įsitikinusi: „Kiek yra Didžiųjų Arkanų Taro kortų kaladėje, tiek yra ir ateinančių klientų tipų.“ Anot būrėjos, moterys patarimo į ją kreipiasi drąsiau nei vyrai galbūt dėl to, kad turi geriau išvystytą intuiciją, nori pačios išmokti būrimo amato, jas labiau traukia visą burtų procesą gaubianti romantika.

O ką apie tai, kad moterys lengviau patiki antgamtinių jėgų bei žvaigždynų padėties įtaka savo gyvenimui, mano specialistai? Psichologas, psichoanalitikas Robertas Balčiūnas įsitikinęs, kad vyrai apskritai yra mažiau linkę ieškoti pagalbos, jei jų gyvenime kas nors yra ne taip. „Moterys daug greičiau ir dažniau imasi priemonių, kurios joms padėtų. Galbūt šis bruožas gali būti susijęs ir su dažnesniu kai kurių moterų poreikiu konsultuotis su astrologu ar būrėja, nors galėtų tiesiog kreiptis į psichikos sveikatos ar kitus specialistus.“

Vis dėlto psichologas abejoja, kad moterys domisi parapsichologija ir pseudomokslu labiau nei vyrai: „Mitai, jog moterys mokslu nepatvirtintais dalykais tiki dažniau, ateina iš vertinimų, jog jos yra iracionalesnės, mažiau vadovaujasi logika ir dėl to yra labiau paveikios. Manau, jog tai, ar tikėsime panašiais dalykais, labiau priklauso nuo kiekvieno mūsų psichikos funkcionavimo nei nuo lyties.“

Kas iš tiesų lemia mūsų tikėjimą horoskopais?

Anot psichologo R. Balčiūno, žmogaus realybės suvokimą labai lemia jo paties norai bei poreikiai: „Mūsų psichika nuolatos mus apgaudinėja ir verčia tikėti tuo, kuo norime tikėti, o ne tuo, kas egzistuoja iš tiesų. Įtaiga remiasi ne logika, o emocijomis, kuriomis galima lengvai manipuliuoti. Tad jeigu atsiranda žmogus, kuris pažada mūsų trokštamus dalykus, pradedame labiau juo tikėti ir taip jam suteikiame daugiau galios mumis pasinaudoti.“ Neretai gali būti sunku atsispirti kai kurių asmenybių charizmai. Be to, kiti žmonės patenka į pinkles iš baimės: „Pavyzdžiui, mūsų visuomenėje romų tautybės moteris vis dar gaubia stigma, o kai asmuo jaučiasi galintis būti apgautas ir negalintis pasipriešinti, daryti įtaigą jam tampa daug paprasčiau.“

Kita vertus, turėti tam tikrų iliuzijų gali būti sveika, nes tikint gyventi šiame pasaulyje tampa lengviau. Pasak R. Balčiūno, mūsų psichika yra linkusi siekti dalykų, kurie leistų pakelti sunkią realybę, todėl ji kuria fikcijas, kurios kartais išsivysto į tam tikrus pseudomokslus arba paramokslus, bet kartais iš jų gali gimti ir tikrieji mokslai. „Galbūt dar neturime pakankamai priemonių atskleisti tai, kas sėkmingai galės būti patvirtinta ateityje. Mokslas tobulėja ir kinta, pradedami įrodyti tokie dalykai, kurie anksčiau būtų buvę pavadinti šarlatanizmu. Juk mums įprasti mobilieji telefonai prieš šimtą metų irgi neatrodė įmanomi.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius