Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 12 07, 13:11

Artėjant sprendimui dėl Baltarusijos tranzito per Lietuvą – svarbi JAV žinutė

Likus dienai iki JAV sankcijų įsigaliojimo Baltarusijos trąšų gamintojai „Belaruskalij“ ir Lietuvoje įkaitus diskusijoms dėl jos tranzito stabdymo, Jungtinių Valstijų pareigūnai paragino Vakarus dėl sankcijų veikti išvien, kad būtų galima paveikti diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos režimo elgesį. „Būtina išlaikyti solidarumą“, – išskirtiniame interviu 15min antradienį sakė JAV specialioji pasiuntinė Baltarusijos klausimais Julie Fisher.
„Belaruskalij“ vagonų sąstatas su trąšų kroviniu Stasylų (Šalčininkų r.) geležinkelio stotyje  Tik prenumeratoriams
„Belaruskalij“ vagonų sąstatas su trąšų kroviniu Stasylų (Šalčininkų r.) geležinkelio stotyje / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

JAV administracija sankcijas „Belaruskalij“ įvedė šių metų rugpjūtį, minint suklastotų prezidento rinkimų metines. Iždo departamentas paskelbė, kad ši įmonė reikšmingai padeda finansuoti režimą, todėl nuo gruodžio 8 dienos turi būti nutraukti visi sandoriai su ja.

Praėjusią savaitę sankcijos buvo išplėstos „Belaruskalij“ produkcijos eksportuotojai „Belaruskaja kalijnaja kompanija“, tačiau jos įsigalios vėliau.

„Belaruskalij“ iki šiol naudojosi Lietuvos geležinkeliais ir Klaipėdos uostu eksportuoti savo produkciją. Baltarusijos kroviniai sudaro 30 proc. visos Klaipėdos uosto krovos apyvartos. „Belaruskalij“ taip pat yra investavusi į infrastruktūrą pačiame Klaipėdos uoste.

Likus parai iki amerikiečių sankcijų įsigaliojimo termino, aiškumo dėl „Belaruskalij“ tranzito per Lietuvą dar nebuvo. Premjerė Ingrida Šimonytė žurnalistams antradienio rytą sakė, kad „yra tam tikrų teisinių niuansų, kuriuos reikia įvertinti, nes sankcijos yra pirminės“. „Lietuvos geležinkeliai“ pranešimą spaudai šia tema žada išplatinti vėliau trečiadienį.

JAV sankcijos turėtų įsigalioti trečiadienį 7 val. ryto Lietuvos laiku. Lietuvos muitinės kriminalinės tarnybos atstovas Gediminas Kulikauskas antradienį sakė, kad trečiadienį į Lietuvą turėtų atvykti „Belaruskalij“ trąšų krovinys. „Kad tai būtent paskutinis trąšų krovinys, teigti būtų netikslu – matyt, reiktų įvardinti kaip vieną paskutinių krovinių“, – 15min sakė jis.

J.Fisher interviu 15min pabrėžė, kad didinant spaudimą Baltarusijos režimui ypač svarbus vieningas Vakarų veikimas, nes tik jis gali pakeisti sprendimų priėmimą Minske.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Julie Fisher
Luko Balandžio / 15min nuotr./Julie Fisher

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min