Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atsakas prezidentui – „mėginimai diktuoti Seimui neleistini“

Valdas Adamkus
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Prezidentas Valdas Adamkus su palyda
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Po prezidento Valdo Adamkaus kreipimosi į Konstitucinį Teismą (KT), kuriuo prašoma išaiškinti, ar Seimo nariai gali balsuoti prieš teisėjų atleidimą pasibaigus kadencijai, Seime įregistruotas nutarimo projektas „Dėl parlamentinės demokratijos Lietuvoje“.

„Seimas (...) nutaria ir iškilmingai pažymi, kad jokia valstybės institucija neturi teisės ir galios nurodyti Seimo nariams ir visam Seimui, kaip jie privalo balsuoti priimdami vieną ar kitą sprendimą. Mėginimai diktuoti Seimui neleistini“, – rašoma konservatoriaus Ryto Kupčinsko teikiamame nutarimo projekte.

Pasak nutarimo aiškinamojo rašto, jį „paskatino ir iššaukė kai kurių valdžios struktūrų pastarojo meto siekis iškelti save aukščiau Seimo ir jam, balsavimo procedūromis vykdančiam konstitucinius įgaliojimus, imperatyviai nurodinėti“.

Seimui delsiant prezidento V.Adamkaus teikimu atleisti kadenciją baigusį Lietuvos aukščiausiojo teismo (LAT) pirmininką Vytautą Greičių pasibaigus kadencijai, šis kreipėsi į Konstitucinį Teismą.

Prezidentas pasirašė dekretą, kuriuo kreipiasi į KT prašydamas išaiškinti Konstitucinio Teismo 2006 metų gegužės 9 dienos nutarimo nuostatas dėl LAT pirmininko ir skyrių pirmininkų atleidimo, pasibaigus jų įgaliojimų laikui, pranešė prezidento spaudos tarnyba.

Kaip BNS patvirtino KT atstovė spaudai Ramunė Sakalauskaitė, prašymai dėl išaiškinimo, remiantis susiklosčiusia praktika, nagrinėjami ne eilės tvarka.

Prezidentas prašo KT išaiškinti, ar 2006 metų gegužės 9 dienos nutarimo motyvuojamosios nuostatos turėtų būti suprantamos taip, jog Seimo nario laisvas mandatas reiškia ir tai, kad Seimo narys gali balsuoti taip, kad Seimo atleidžiami teismų pirmininkų ir teismo skyriaus pirmininkų pareigas einantys teisėjai – LAT pirmininkas ir skyrių pirmininkai – pasibaigus jų įgaliojimų laikui nebūtų atleidžiami iš pareigų, nors ir pripažįstama faktinė aplinkybė, kad jų

paskyrimo į šias pareigas terminas, t.y. įgaliojimų laikas, yra pasibaigęs.

„Jei neginčijama faktinė aplinkybė, kad nurodytų pareigūnų paskyrimo į šias pareigas terminas yra pasibaigęs, ar esama kokių nors konstituciškai pateisinamų aplinkybių, kurioms esant Seimo nario balsavimas prieš minėtų pareigūnų atleidimą iš pareigų, pasibaigus jų įgaliojimų laikui, būtų suderinamas su iš Seimo nario priesaikos jam kylančia pareiga gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai vykdyti Tautos atstovo pareigas taip, kaip jį įpareigoja Konstitucija“, – kelia klausimą valstybės vadovas.

Prezidentas dekrete teigia, kad Seimo nariai, gavę prezidento teikimą dėl LAT pirmininko ir skyriaus pirmininkų atleidimo, privalo įsitikinti, kad šių pareigūnų paskyrimo į pareigas terminas yra tikrai pasibaigęs, ir pripažinus, kad ši faktinė aplinkybė yra tikrai įvykusi, – juos atleisti.

Tačiau nuo 2008 metų liepos mėnesio Seime besitęsiantis LAT pirmininko atleidimo procesas atskleidžia, kad esama abejonių dėl tokios konstitucinės doktrinos sampratos, rašoma pranešime.

Tuo tarpu valdantieji užsimena, kad LAT pirmininko klausimas gali būti sprendžiamas jau su naujuoju prezidentu.

Seimas po pateikimo yra pritaręs nutarimui, kuriuo iš LAT pirmininko pareigų atleidžiamas dar praėjusią vasarą kadenciją baigęs V.Greičius. Tačiau svarstymo stadijai nutarimo projektas į parlamento salę negrįžta.

Kaip BNS sakė valdančiosios Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma, tikėtina, jog prie LAT pirmininko klausimo bus grįžta jau po prezidento rinkimų.

„Gali būti, kad šį klausimą spręsime su nauju prezidentu. Jei visiems užteks kantrybės laukti“, – paklaustas, ar neplanuojama į darbotvarkę įtraukti nutarimo dėl V.Greičiaus atleidimo iš LAT pirmininko pareigų svarstymo, BNS ketvirtadienį sakė J.Razma.

Praėjusios kadencijos Seimas jau du kartus balsavo ir du kartus atmetė prezidento dekretą dėl V.Greičiaus atleidimo iš LAT vadovo pareigų. Prezidentas yra pasirašęs trečiąjį dekretą dėl LAT pirmininko atleidimo, jam po pateikimo pritarta, liko svarstymo ir priėmimo stadijos.

Seime ketvirtadienį prisiekus LAT teisėju paskirtam Egidijui Baranauskui, bus sukomplektuotas visas LAT teisėjų korpusas. Pagal Konstituciją tik paskyrus visus LAT teisėjus galima skirti jo pirmininką.

LAT pirmininką 5 metams skiria ir atleidžia Seimas prezidento teikimu.

 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos Seimas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min