Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 07 16

Aukštąjį biologo išsilavinimą turintis kiemsargis: vidurvasarį taip krentantys lapai – anomalija!

Kai kuriose sostinės gatvėse ir skveruose galima pasijusti taip, lyg staiga būtų atėjęs ruduo. Priežastis: nuodingos rūgštys verčia medžius mesti lapus.
Lukiškių aikštė atrodo kaip rudenį.
Lukiškių aikštė atrodo kaip rudenį. / Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr.

Vilniaus centre lapus kasdien grėbiančiam kiemsargiui Povilui nuo šio darbo skauda ne tik rankas, bet ir širdį.

Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Kiemsargiai nuolat krentančius lapus vos spėja šluoti.
Romantiškai nusiteikę gali pasijusti lyg rudenį.

Dvigubą aukštąjį išsilavinimą – inžinieriaus ir biologo, turintis 60-metis vilnietis supranta, kad vidurvasarį lyg rudenį krentantys pageltę medžių lapai yra gamtai padarytos žalos padarinys. „Be žmonių veiklos tokie dalykai nevyksta...“ – atsiduso pašnekovas.

15min.lt paprašytas pasidalyti mintimis apie šio reiškinio priežastis, daug metų tremtyje praleidęs, todėl rusakalbis Povilas pareiškė: „Aišku, kad taip neturi būti. Tai – anomalija!“

Mokslinį darbą pagal specialybę dirbęs, todėl gamtos reiškinius išmanantis vilnietis sakė, kad lapų kritimą lemia pirmiausia drėgni pastarojo meto orai.Kai kurie žmonės kaimuose skundžiasi, kad jau dabar visiškai nudžiuvo bulvių stiebai, – Povilas sakė, kad kaime ši problema dar opesnė nei mieste.

Anot žinovo, kai ore daug drėgmės, automobilių išmetamosios dujos reaguoja su vandeniu ir susidaro specifinė rūgštis, nusėdanti ir ant augalų. Nuo tos rūgšties lapai gelsta, džiūva ir krenta (nuotraukų galeriją galite pamatyti čia).

Anot kiemsargio Povilo, medžiai išsigelbėtų, jei orai būtų sausesni – vien mašinų išmetamosios dujos lapams nėra tokios kenksmingos.

Biologijos žinovas sakė, kad, pavyzdžiui, dešiniajame Neries upės krante, sostinės Konstitucijos prospekte, rūgšties poveikis medžių lapams nėra toks stiprus vien dėl to, kad ten laisviau vaikšto oro srautai. Gedimino prospekte, Tauro kalno kalno papėdėje, tarp masyvių sublokuotų pastatų, oro masės juda mažiau.

„Kai kurie žmonės kaimuose skundžiasi, kad jau dabar visiškai nudžiuvo bulvių stiebai“, – ponas Povilas sakė, kad augalus niokojančių rūgščių poveikiu dar labiau nei miestiečiai yra susirūpinę kaimo gyventojai, į kurių laukus rūgštys gali patekti su lietaus vandeniu.

Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Želdinių prižiūrėtojus darbas tiesiog išsekina.
Želdinių prižiūrėtojus darbas tiesiog išsekina.

Kiemsargis dar prasitarė, kad tokiu darbymečiu paprastos šluotos jam neužtenka, tačiau sunkmečiu šiuolaikiško lapų siurblio komunalininkai įsigyti nežada, juolab sutartys su savivaldybe dėl miesto tvarkymo – trumpalaikės.

Beje, 15min.lt neseniai publikavo skaitytojo informaciją apie džiūstančias jaunas Gedimino prospekto liepaites. Pagrindinėje miesto gatvėje jos pasodintos atvežus iš medelyno, todėl sąlygos medžiams ekstremaliai pakito.

Ketvirtadienį po Lukiškių aikštę su karučiu bei įrankiais vaikščiojo vyrų brigada. „Bandome pagerinti liepaitėms gruntą, kad ne taip džiūtų“, – sakė vienas darbininkų, kol kitas per pietų pertrauką snaudė prigulęs po medžiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius