Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 08 19

Baigsis dzūkų skundai: sinoptikų žadamas lietus turėtų būti palankus grybų derliui

Nors Dzūkija nuo seno garsėja grybais ir uogomis, šiuo metu bent jau grybų gausa pasigirti tikrai negali: varėniškiai skundžiasi, kad grybų beveik nėra. Ir ne tik varėniškiai. Tačiau tai gali pasikeisti – sinoptikai artimiausiomis dienomis prognozuoja lietų, o savaitgalį – saulę. Tokios sąlygos palankios grybams augti.
Tikrasis raudonviršis
Tikrasis raudonviršis / Shutterstock nuotr.
Temos: 1 Grybai

Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Mikologijos laboratorijos vadovė Jurga Motiejūnaitė į klausimą, kodėl pastaruoju metu grybautojai grįžta pustuštėmis pintinėmis, atsakė paprastai: grybams netinka klimatinės sąlygos, todėl jie neauga.

„Prieš tris keturias savaites Varėnoj buvo daug grybų, paskui jie dingo – tai normalu. Juk pagrindinis „grybinis“ laikotarpis – rugpjūčio galas–rugsėjo pradžia. Ir tai, jei palankios sąlygos“, – pasakojo mikologė.

J.Motiejūnaitės teigimu, nors grybams reikalinga tinkama temperatūra ir drėgmė, neįmanoma tiksliai pasakyti, kokia ji, nes diapazonas gali būti labai įvairus ir priklausyti nuo daugelio sąlygų.

Atsimenate posakį „grybinis lietus“? Tai nereiškia liūties. Tai lengvas, nešaltas, ilgiau trunkantis lietus.

Vis tik sinoptikų dabar žadami orai turėtų būti palankūs grybams augti, tik svarbu nepamiršti, kad skirtingose šalies vietose orai gali labai skirtis, tad grybai augs tik ten, kur sąlygos jiems patiks.

„Visi, kam kyla klausimų, tegu atidžiai pažiūri į orų prognozes – kokios šiaurinėje Lietuvos dalyje, kokios vakarinėje ir t. t. Juk temperatūra labai nevienoda, kartais keliais laipsniais skiriasi, o ir lyja ne visur, ne tuo pačiu metu ir ne tokiais pat kiekiais. Taip kad vienoj vietoj pagrybavę žmonės gali girtis radę šimtą baravykų, o kitoj vietoj gali ir nieko nerasti. Atstumas tarp tų vietų gali būti vos 100–150 km.“

Tai, kokia terpė palanki augti grybams, priklauso ir nuo grybų rūšies. Tarkime, voveraitės mėgsta sausas vietas, šilumą, todėl jų daugiausia būna vasarą. Baravykai – priešingai, pradeda rodytis, kai būna drėgniau, vėsiau. Dauguma kitų grybų taip pat mėgsta vėsesnį, „šlapesnį“ orą. O štai žaliuokėms reikia visai žemos temperatūros, dėl to jų vasarą nerandama.

Mikologė J.Motiejūnaitė priminė, kad per daug lietaus grybai taip pat nemėgsta: „Atsimenate posakį „grybinis lietus“? Tai nereiškia liūties. Tai lengvas, nešaltas, ilgiau trunkantis lietus. Geriausia – kai dieną ar dvi lyja, o kada lyja – nėra svarbu.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius