-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2010 04 26

Be JAV pagalbos būtų galima dar ką nors išsiaiškinti apie CŽV kalėjimą Lietuvoje?

Naujasis Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Gediminas Grina nemano, kad Lietuvoje be Jungtinių Valstijų pagalbos būtų galima dar ką nors išsiaiškinti apie netoli Vilniaus galimai veikusį Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimą.
Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose.
Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose. / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

„Man atrodo, vargu. (...) Aš irgi buvau kviečiamas (liudyti Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui – BNS). Tiesą pasakius, nedaug ką galėjau pasakyti, bet manau, kad tie žmonės, kurie buvo kviečiami, turėjo pasakyti viską maksimaliai, ką žinojo“, – sekmadienį paskelbtame interviu Lietuvos televizijai sakė G.Grina.

Jis sakė, jog atsidūręs panašioje situacijoje apie prašymą įsteigti tokį kalėjimą praneštų šalies vadovams.

„Taip, aš tikrai praneščiau tokį dalyką ir paaiškinsiu kodėl. Todėl, kad tai yra susiję su Lietuvos Respublikos teritorijoje veikiančiais įstatymais“, – aiškino VSD vadovas.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atlikto parlamentinio tyrimo išvadose, kurioms pritarė ir Seimas, teigiama, kad Lietuvoje buvo sudarytos sąlygos JAV sulaikymo centrams veikti, taip pat nekliudomai pervežti, įvežti ar išvežti CŽV sulaikytus asmenis, tačiau nenustatyta, ar šiomis sąlygomis pasinaudota.

Tyrėjai nustatė, kad VSD buvo gavęs CŽV prašymą įrengti patalpas, tinkamas sulaikytiems asmenims laikyti, ir tokios patalpos buvo įrengtos, tačiau nenustatyta, ar jose laikyti terorizmu įtariami asmenys.

Komiteto teigimu, buvę VSD vadovai Mečys Laurinkus, Arvydas Pocius ir Dainius Dabašinskas nebuvo pateikę reikiamos informacijos šalies vadovams, todėl jų veiksmus pasiūlyta ištirti Generalinei prokuratūrai dėl galimo tarnybinių įgaliojimų viršijimo.

NSGK atkreipė dėmesį, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002–2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę. Nustatyta, kad jie mūsų šalyje ir buvo nusileidę. Kai kurie orlaiviai išvengė ir muitinės, ir pasienio patikros. Nei keleivių tapatybės, nei krovinių paskirties nebuvo įmanoma nustatyti.

Be to, VSD nekontroliavo, ką užsienio partneriai atveža ir išveža. Tačiau nenustatyta, ar įtariamieji terorizmu šiais orlaiviais buvo skraidinami.

Apie tai, kad netoli Vilniaus 2004–2005 metais veikė slaptas Jungtinių Valstijų CŽV kalėjimas įtariamiems teroristams laikyti, praėjusių metų rugpjūtį pranešė JAV televizija „ABC News“. Jame teigta, jog Lietuvoje kalinti ir galimai kankinti aštuoni terorizmu įtariami asmenys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius