-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 05 23 /12:15

Darbdavių idėja: įdarbins alkoholikus, jei valdžia leis jiems mokėti mažesnę nei minimalią algą

Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas antradienį paskelbė, kad darbdaviai galėtų prisidėti prie alkoholikų užimtumo – duotų jiems darbą, jei valdžia leistų mokėti mažesnę nei minimalią algą. Nors medikai sako, kad žmogus darbingas galėtų tapti jau po mėnesio gydymo, darbdavių atstovo tai neįtikino: jis svarstė, kad mažiau alkoholikams mokėti galima būtų apie metus.
Danas Arlauskas
Danas Arlauskas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Jeigu bus tam tikros socialinės iniciatyvos skatinamos, kad jam nereikės mokėti minimalaus mėnesinio atlyginimo, kadangi iš jo – patys suprantat, koks produktyvumas. Tada jeigu toks paketas bus suformuotas, mes sakome, taip kodėl ne – krovikas, pavyzdžiui, po darbo kažkokias anonimines alkoholikų grupes galima organizuoti kartu su bendruomene. Metodų labai daug, reikia tik pasauline praktika pasinaudoti“, – antradienį surengtoje spaudos konferencijoje svarstė D.Arlauskas.

Mes esame komercinės struktūros.

Paklaustas, kodėl nori nurašyti žmones, turinčius alkoholio problemą, D.Arlauskas sakė, kad jeigu mes nurašysime tokius žmones, jie degraduos. „Aš ir sakau, kad šiandien galima juos ištraukti, kaip tuos tris Seimo narius mes ištraukėm“, – teigė jis ir priminė, kad anksčiau apie alkoholizmą prakalbę parlamentarai dabar atsistojo ant kojų.

Tačiau jam priminus, kad tie patys jo minimi Seimo nariai net ir sirgdami gavo ne mažesnį atlyginimą, D.Arlauskas sakė, kad klausimas suktas.

„Ne mes jiems mokame, tiesiog juos išrinko, jie pagal sąrašą pateko, ir jiems mokama tiek, kiek Seimas nustato. Mes esame komercinės struktūros. Gali būti ir tokia mintis – gali būti valstybinė įmonė sekant jūsų minties logiką, gali būti tam tikros valstybinės įmonės, kurios galėtų dirbti su šitais ir įdarbinti juos ten“, – teigė konfederacijos pirmininkas.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Kauno apskrities priklausomybės ligų centro vedėjas, psichiatras Leonas Kačinskas teigė, kad nuo alkoholio sveikstančio žmogaus psichika atsigauna per ilgą laiką, tačiau tokio žmogaus darbingumą fiziniam darbui galima atstatyti per mėnesį.

„Pakankamai greitai – per mėnesį galima atstatyti pilnai“, – teigė L.Kačinskas.

Tačiau D.Arlausko tai neįtikino, jis leido suprasti norintis, kad mažesnes algas verslui valdžia tokiems žmonėms leistų mokėti apie metus.

„Žinot, einant į darbą, aš praeinu tokį namą, ten kiekvieną rytą tokius keturis pamatau. Jų veido spalva ir konfigūracija parodo, kad žmonės ilgai draugauja su kažkokiais neaiškiais skysčiais. Aš labai abejoju, ar per mėnesį laiko, Leonai, galima pakeisti jų veido bent išraišką“, – aiškino jis.

„Danai, duokit, aš po mėnesio parodysiu, kad pas mus ne priklausomybių ligų centras, o grožio klinika. Duokit – padarysim“, – juokėsi psichiatras.

Darbdavių atstovas galiausiai pareiškė, kad toks mediko pareiškimas nuteikia optimistiškai. Jis negalėjo pasakyti, kiek konkrečiai mėnesių alkoholikams būtų galima mokėti mažiau, bet svarstė apie vienerius metus: „Metai laiko, kol jo veido spalva taps normali. Leonas sako, užtenka mėnesio. Tai džiugu, aš džiaugiuosi, kad mėnesio, jeigu po to jis taps visaverčiu darbuotoju. Faina labai.“

„Čia yra detalės, apie kurias reikia kalbėti su specialistais. Mes norėtume visą gyvenimą, kad jiems būtų nuolaidos (mažesnės algos - aut.), bet niekas mums neleidžia. Logiška, ne? Verslas visada nori geriausio“, – neslėpė D.Arlauskas.

Siūlys priimti įstatymą, tikisi mokestinių lengvatų

Jo teigimu, konfederacija kartu su Seimo nariais „valstiečiu“ Dainiumi Kepeniu ir „tvarkiečiu“ Remigijumi Žemaitaičiu siūlys pataisas, kurias visuomenei ketinama pristatyti birželio pradžioje.

„Pagal šią idėją darbdaviai galės į sąmatas nurašyti darželio steigimą prie įmonės, investavimą į darbuotojo mokymus, į darbuotojo kultūrines, į sportines kažkokias iniciatyvas“, – paklaustas apie pataisas kalbėjo jis.

D.Arlausko teigimu, tai – užsienio šalių pavyzdys, esą kai kuriose šalyse 25 proc. darbo užmokesčio fondo įmonės gali investuoti į darbuotojų socialines, kultūrines ir sveikatos reikmes.

„Tai yra Vokietijoje, tai yra Skandinavijos šalyse, yra kitose. Mes paprašėme, kad Seimo informacijos biuras apklaustų ES šalis, kokias mokestines lengvatas skiria darbdaviams, kurie investuoja į tris paminėtas sritis“, – sakė jis.

D.Arlauskas taip pat aiškino, kad jam apmaudu, jog tokio svarbaus klausimo sprendimą valdžia vykdo centralizacijos keliu.

„Reikia didinti savivaldos – seniūnijų, seniūnaičių dalyvavimą šių klausimų sprendime. Darbdavių konfederacija pasirengusi prisidėti prie to, kad būtų ištraukti žmonės iš liūno, nes tik per užimtumą tai įmanoma“, – sakė jis.

Jis pabrėžė, kad konfederacijai nepriklauso nei viena įmonė, susijusi su alkoholio gamyba, o šis klausimas jam rūpi dėl to, kad trūksta darbo jėgos.

„Mums trūksta žmogiškųjų resursų, mes matome, kad dalį tų resursų mes mes galime kompensuoti iš tų žmonių, kurie yra užribyje“, – sakė jis.

L.Kačinskas antradienį sakė, kad dabar valdžios parengti alkoholio prieinamumo ribojimai reikalingi, bet jie nukreipti į sveikus žmones, tuo metu daugiausiai jėgų ir pagalbos reikėtų skirti alkoholikams, kurie dabar lyg užmirštami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius