-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 04 21

Darbo kodekso pataisoms – žalia šviesa

Antradienio vakarą Seime pristatyti Vyriausybės palaiminti Darbo kodekso pakeitimai.
Kontora
Kontora / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Kovo pabaigoje Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlytiems Darbo kodekso pakeitimams, galiosiantiems iki 2010 m. ir turintiems palengvinti verslo sąlygas krizės laikotarpiu.

„Dalį kieto reguliavimo norim perkelti į kolentyvinius susitarimus. Jei nesusitariama – galioja griežtos Darbo kodekso taisyklės. Didžiajai daliai pataisų pritarė Trišalė taryba“, – pristatydamas Kodekso pataisas kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Jonas Dagys.

Pasak jo, profesinių sąjungų atstovai prieštaravo 5 straipsniams iš siūlomo 21 pakeitimo, o opozicijos duomenimis, profsąjungos prieštaravo septynioms pataisoms.

Lengvės darbuotojo atleidimas

Pataisose numatoma leisti sudaryti terminuotas darbo sutartis, net jei dirbamas nuolatinis darbas, tačiau dirbantiems pagal tokias sutartis turi būti numatomos tokios pačios darbo sąlygos ir garantijos kaip nuolatines sutartis turintiems darbuotojams.

Darbdaviai galės laikinai perkelti darbuotojus į kitas pareigas kolektyvinėje sutartyje numatytais atvejais – iki šiol tai padaryti galima tik esant ypatingoms situacijoms, išdėstytoms Darbo kodekse.

Remdamasis kolektyvine sutartimi darbdavys galės atleisti darbuotoją nepasibaigus terminuotai darbo sutarčiai išmokėdamas ne mažesnę nei vidutinės mėnesio algos dydžio išeitinę kompensaciją.  Apie nutraukiamą terminuotą darbo sutartį darbuotojui bus galima pranešti ne prieš du, o prieš vieną mėnesį.

Išeitinė išmoka – dalimis

Jei išeinančiam darbuotojui priklauso didesnė nei penkių mėnesinių darbo užmokesčių išeitinė kompensacija, darbdavys su juo galės atsiskaityti ne iš karto, bet ne vėliau nei per tris mėnesius.

Nustatyta, kad viršvalandžių laikas negali viršyti 4 valandų per dieną (anksčiau buvo per dvi dienas) ir ne daugiau nei 120 valandų per metus.

Už prastovas ne dėl darbuotojo kaltės turės būti mokama ne mažiau nei 75 proc. Vyriausybės patvirtinto minimalaus valandinio atlygio.

Opozicija: pataisos prieštarauja sveikam protui

Socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė R.Dagiui priekaištavo, kad tokios pataisos dar labiau padidins bedarbystę, nes darbdaviams bus lengviau atleisti darbuotojus.

„Šitas įstatymo paketas ilgai svarstomas, pakeitimai – kompromisas tarp įvairių pusių. Jame idealaus sprendimo nė viena pusė negalėjo rasti. Siekėm, kad kolektyviniai susitarimai taptų pagrindu susitarimo tarp darbuotojų ir darbdavių“, – jai aiškino socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Socialdemokratas Vytenis Andriukaitis teigė, kad šios pataisos apskritai prieštarauja sveikam protui – esą kaip galima leisti tartis dėl viršvalandinio darbo, kai šiuo metu Lietuvoje bedarbių armija vis auga.

Seimas pritarė tolesniam pataisų svarstymui – už pasisakė 31, prieš 14, o susilaikė 8 parlamentarai. Iš viso balsavo 53 seimūnai.  Pataisos toliau bus svarstomos birželio 11 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius