Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 11d. 08:36 , Atnaujinta: 2020 rugpjūčio 11d. 16:34

Du keisti vaizdo įrašai: S.Cichanouskają prabilti apie vaikus ir prašyti neiti į gatves privertė režimas?

Baltarusijos opozicijos kandidatė prezidento rinkimuose Svetlana Cichanouskaja atvyko į Lietuvą ir yra saugi, BNS antradienį sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Ją iš šalies išvežė Baltarusijos valdžia, kartu su ja išvyko prieš rinkimus sulaikyta štabo vadovė Marija Moroz, pranešė S.Cichanouskajos aplinka. Kandidatė paaiškino sprendimą išvykti iš šalies: teigė, kad vaikai – svarbiausia.

„Ji atvyko į Lietuvą ir šiuo metu yra saugi“, – BNS sakė ministras.

S.Cichanouskaja pirmadienį atsisakė pripažinti Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos pergalę prezidento rinkimuose. Ji paskelbė laikanti save rinkimų nugalėtoja ir paragino jį perduoti valdžią. Baltarusijoje kelias naktis vyko protesto akcijos prieš rinkimų rezultatų klastojimą.

Anglų kalbos mokytojos kvalifikaciją turinti 37 metų S.Cichanouskaja prezidento rinkimuose nusprendė bolatiruotis, kai buvo areštuotas jos vyras populiarus tinklaraštininkas Sergejus Cichanouskis. Pergalės atveju ji žadėjo surengti naujus laisvus rinkimus.

Pastarąją savaitę taip pat buvo areštuota nemažai jos štabo narių.

Vytauto Didžiojo universiteto Politologijos katedros vedėjas Andžejus Pukšto 15min teigė, kad S.Cichanouskajos išvykimas iš šalies – natūralus žingsnis atsižvelgiant į tai, kad po ankstesnių prezidento rinkimų A.Lukašenka įkalindavo oponentus.

„Ko gero Cichanouskajai, kuri kaip ir neturi štabo, neturi politinės partijos, būtų nesaugu likti Baltarusijoje“, – teigė A.Pukšto.

Anot politologo, nepriklausomai nuo politinių pažiūrų, Lietuvos valdantiesiems Baltarusijos reikalai visada buvo artimi. Esą ir baltarusiai tikisi Lietuvos pagalbos: „Vilnius ir Lietuva visada buvo pirmoji Baltarusijos laisvės stotelė.“

A.Pukšto nemano, kad S.Cichanouskajai išvykus iš Baltarusijos protestai liausis – ji nebuvo pagrindė jų koordinatorė.

„Ji – labiau simbolinė, techninė lyderė. Manau, kad tie protestai tęsis ir be jos, žmonės į gatves išeina jau ir mažuose miesteliuose, koordinuojasi, vienas kitą kviečia į protesto akcijas“, – 15min teigė A.Pukšto.

Viską pakeitė pokalbis su valdžios atstovu

S.Cichanouskajos patikėtinė Olga Kovalnikova pranešė, kad S.Cichanouskają iš šalies išvežė Baltarusijos valdžia. Jos išvykimas leido išlaisvinti prieš rinkimus sulaikytą jos štabo vadovę Mariją Moroz, kuri šalį paliko kartu su S.Cichanouskaja, skelbia tut.by.

M.Moroz prieš rinkimus buvo sulaikyta išėjusi iš Lietuvos ambasados Minske.

„Svetlana neturėjo pasirinkimo. Svarbu, kad ji laisvėje ir gyva. Ji išvyko kartu su Marija Moroz. Tačiau dalis Svetlanos komandos ir toliau laikomi įkaitais“, – tut.by sakė O.Kovalnikova.

Ji teigė, kad S.S.Cichanouskaja neplanavo išvykti iš Baltarusijos, bet viską pakeitė ilgas pokalbis su neįvardijamu valdžios atstovu rinkimų komisijoje.

S.Cichanouskaja apsilankė rinkimų komisijoje norėdama įteikti protestą dėl balsų skaičiavimo. „Advokatas iš ten išėjo, bet neaišku, kur ji yra, apie tai nežino ir štabas“, – BNS sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

S.Cichanouskaja buvo nepasiekiama kelias valandas. O.Kovalnikova atskleidė, kad ji rinkimų komisijoje kelias valandas kalbėjosi su neįvardijamu valdžios atstovu. Po to paliko pastatą per atsarginį išėjimą ir priėmė staigų sprendimą palikti Baltarusiją.

„Dabar turime dvi užduotis: apginti mūsų rinkimus ir sustabdyti kraujo liejimą. Šiandien situacija – kritinė, ir, kad ir kaip mums visiems būtų sunku, mums reikia atsisakyti smurto, turime apginti savo pergalę legaliais, nesmurtiniais būdais.

Mes kviečiame visas demokratines jėgas ir pokyčių rėmėjus vienytis, šiandien vykdysime skubias konsultacijas ir tarsimės dėl bendrų veiksmų“, – pridūrė ji.

S.Cichanouskajos paaiškinimas, kodėl išvyko, – mįslingas

Antradienį platformos „Telegram“ kanale „Nexta“ buvo paviešintas vaizdo įrašas su S.Cichanouskajos kreipimusi. Ji sakė maniusi, kad kampanija ją stipriai užgrūdino ir suteikė tiek jėgų, kad gali atlaikyti viską.

„Tačiau panašu, kad taip ir likau ta silpna moteris, kokia buvau iš pradžių. Priėmiau labai sunkų sprendimą, sprendimą priėmiau visiškai savarankiškai. Nei draugai, nei giminės, nei štabas, nei Sergejus jo niekaip negalėjo paveikti.

Žinau, kad daug kas mane supras, nuteis, nekęs. Tačiau žinote, neduok Dieve daryti tokį pasirinkimą, kokį padariau aš. Nė viena gyvybė nėra verta to, kas dabar vyksta. Vaikai yra svarbiausias dalykas mūsų gyvenime“, – kalbėjo S.Cichanouskaja.

Prie šio vaizdo pranešimo buvo prierašas: „Išvažiavau pas vaikus.“ 15min duomenimis, S.Cichanouskajos vaikai jau anksčiau buvo atvežti į Lietuvą – dar prieš rinkimus ir neramumus Minske.

Valdžios paskelbtame kitame įraše – raginimas nesipriešinti

Vėliau Baltarusijos pareigūnai paviešino vaizdo įrašą, kuriame S.Cichanouskaja skaito kreipimąsi į baltarusius. Kandidatė padėkojo už ją balsavusiems ir palaikiusiems, tačiau sakė sakė nenorinti kraujo ir smurto. Ji kviečia žmones laikytis įstatymų.

„Prašau nesipriešinti milicijai, neiti į aikštes, kad nesukeltumėte pavojaus savo gyvybei. Pasirūpinkite savimi ir savo artimaisiais“, – sakė ji.

S.Cichanouskaja taip pat ištaria, kad Baltarusijos žmonės padarė savo pasirinkimą. Abejojama, ar tokius žodžius ji pasakė savo noru – juolab, kad įrašą išplatino būtent A.Lukašenkos režimas.

Tviteryje taip pat pasirodė svarstymų, kad S.Cichanouskaja šiam įrašui buvo pasodinta ant sofos Baltarusijos vyriausiojoje rinkimų komisijoje, konkrečiai jos vadovės Lilijos Jermošinos kabinete - tokia pati sofa, tokios pat žaliuzės.

Apie įrašus pasisakė ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Joks sveiko proto žmogus nepatikėtų, kad platinami S.Cichanouskajos vaizdo pareiškimai buvo daryti laisva valia. Tai tik dar vienas įrodymas, kokie metodai naudojami siekiant palaužti žmogaus ir tautos dvasią.

Šių metodų liudininkais buvome keletą pastarųjų savaičių. Dabar S.Cichanouskajai reikia atsigauti po patirto šoko ir fizinių išmėginimų. Lietuva visada suteiks prieglobstį jėgoms, pasiryžusioms kurti laisvę ir demokratiją“, – feisbuke paskelbė G.Nausėda, kuris situaciją dėl Baltarusijos antradienį aptars su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles'u Micheliu.

S.Cichanouskajos sąjungininkai taip pat sako, kad reipimasis įrašytas jai patiriant spaudimą.

„Manome, kad šis vaizdo įrašas buvo padarytas spaudžiant teisėsaugai“, – žurnalistams sakė S.Cichanouskajos sąjungininkė Marija Kolesnikova.

„Asmuo, kuriam buvo grasinta ir kurio vyras yra kalėjime, gali padaryti bet kokį vaizdo įrašą“, – pridūrė ji.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė, kad vaizdo įrašai buvo nufilmuoti Baltarusijoje, kai S.Cichanouskaja buvo sulaikyta. Pasak jo, būdama CRK būstinėje ji „matomai patyrė tam tikrą spaudimą“.

Kas bus su protestais?

Nepriklausomas baltarusių žurnalistas ir aktyvistas Francišakas Viačorka tinkle „Facebook“ iškart pastebėjo, kad protestai išvykus S.Cichanouskajai neteko lyderės ir taps kiek chaotiškais.

„Buvo tikimasi, kad Cichanouskaja prisijungs prie demonstracijų. Greičiausiai režimas rado kaip ją šantažuoti, ir tai privertė ją emigruoti. Tai gali būti susiję su jos šeima, jos vyru. Galėjo pažadėti nešaudyti į žmones, jei ji pasitrauks.

„Facebook“ nuotr./Francišakas Viačorka
„Facebook“ nuotr./Francišakas Viačorka

Cichanouskaja nėra patyrusi kovotoja už laisvę. Galbūt ji nusprendė, kad toks sprendimas (išvykti į Lietuvą, – red.) jai šiuo metu yra geriausias“, – rašė F.Viačorka.

Jis pripažino, kad A.Lukašenkos režimui pavyko pasiekti pagrindinį tikslą – atskirti protestuotojus nuo S.Cichanouskajos.

„Nors ji niekada nekvietė žmonių į gatves, daugelis ten eina visų pirma palaikydami būtent ją. Jos išvykimas į Lietuvą gali demobilizuoti protestus ir sumažinti priešinimosi jėgą“, – mano F.Viačorka.

Masiniai protestai

Kaip skelbė BNS, Baltarusijoje vienas žmogus žuvo per protestuotojų susirėmimus su policija, vykusius antrą naktį iš eilės po savaitgalį įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų, suteikusių šeštąją kadenciją autoritariniam lyderiui A.Lukašenkai.

Pirmadienį vakare tūkstančiai žmonių išėjo į sostinės Minsko gatves sakydami, kad A.Lukašenka pavogė rinkimų pergalę iš netikėtai iškilusios politikos naujokės S.Cichanouskajos.

Policija prieš protestuotojus naudojo gumines kulkas, kurtinamąsias granatas ir ašarines dujas, bet demonstrantai atsakė akmenimis ir pirotechniniais užtaisais, taip pat statė barikadas, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai, protestuotojai ir įvykių liudininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu Tik 15min
Interviu

Video

00:30
00:41
06:07

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min