-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2011 11 17

Duomenys apie galimai farmacijos bendrovių rengtas medikų keliones perduoti STT

Duomenys apie galimą medikų papirkinėjimą, organizuojant jiems keliones į užsienio kurortus, perduoti Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), pranešė „Lietuvos žinios“.
Medikas
Medikas / Dienraščio „15 minučių“ nuotr.

Trečiadienį STT atstovė spaudai Julija Antanaitienė patvirtino, kad tarnyba jau gavo raštą apie tirti siunčiamus duomenis.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos įvertino „Lietuvos žinių“ straipsniuose pateiktą informaciją apie farmacijos kompanijų „KRKA Lietuva“ ir MRA galbūt finansuotas gydytojų poilsines keliones į Turkijos kurortą Bodrumą ir surinktus duomenis išsiuntė į STT. Tarnyba turėtų atlikti tyrimą dėl galimo korupcijos fakto. Pasak atstovės spaudai, jis bus pradėtas, kai tik bus gauti visi dokumentai.

„Nustatėme, kad visi publikacijose minimi medikai tuo laikotarpiu nebuvo darbe. Manau, tai jau rimtas pagrindas išsiaiškinti, kur jie iš tiesų buvo, ar keliavo į užsienį. Jeigu jie tuo metu keliavo, būtina atsekti, kas už tas keliones mokėjo“, – sakė VVKT direktorius Gintautas Barcys.

Birželio 3-iąją surengtos kelionės dalyvius Vilniaus oro uoste nufotografavo „Lietuvos žinių“ fotografas. Tarp jų galima atpažinti mažiausiai šešis medikus. Tai Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centre dirbančios bendrosios praktikos gydytojos Regina Rudinskienė ir Olga Malinovienė, Klaipėdos ambulatorinės klinikos „Nefrida“ šeimos gydytoja Dalia Audickienė ir Jurbarko rajono pirminės sveikatos priežiūros centro bendrosios praktikos gydytojas Donatas Masionis. Eilėje prie registracijos stalelio lūkuriavo šeimos gydytojų centro „Salgymeda“ šeimos gydytoja Danguolė Vitkienė ir Vabalninko ambulatorijos šeimos gydytoja Marija Karpalova.

Dienraščio teigimu, medikų išvyką organizavo Slovėnijos farmacijos kompanijos KRKA atstovybės darbuotojai Lietuvoje. Paskambinus nuotraukose atpažintiems medikams vieni akivaizdžiai mėgino išsisukti nuo atsakymo, kiti kategoriškai neigė, kad vyko į Turkiją.

Pavykus įrodyti kyšininkavi mo atvejį, Slovėnijos farmacijos kompanijos atstovybė Lietuvoje gali sulaukti piniginės nuobaudos, jai taip pat gali būti uždrausta tiekti vaistus.

VVKT atstovė spaudai Ramunė Visockytė sakė, kad iš minėtųjų farmacijos kompanijų atėjo atsakymai, esą jos nefinansavo straipsniuose minimų gydytojų dalyvavimo reklaminiuose ar profesiniuose renginiuose.

Tarnyba papildomai kreipėsi į gydymo įstaigas, kur dirba minėtieji medikai, ir paprašė pateikti informacijos, ar konkretus gydytojas buvo darbe būtent kelionių dienomis, ar jiems tuo metu buvo suteiktos atostogos, ar vyko į kokius nors renginius užsienyje. „KRKA Lietuva“ galbūt finansuota kelionė vyko, kaip jau minėta, šiemet birželį, o MRA – rugsėjį.

G.Barcys sakė, kad tuo metu visiems publikacijose minėtiems medikams buvo suteiktos kasmetinės atostogos.

„Mūsų tarnyba negali atlikti dokumentų, sąskaitų poėmių, tad negali ir visiškai įvertinti, ar buvo pažeistos teisės aktų nuostatos, reglamentuo jančios atsakomybę už korupcinio pobūdžio veikas. Tačiau turime rimtą pagrindą manyti, kad būtina atlikti išsamų tyrimą, todėl ir kreipėmės į STT“, – tikino G.Barcys.

VVKT vadovas taip pat sakė, kad tik STT turi galios ištirti, ar medikai tikrai naudojosi farmacijos kompanijų dovanotomis kelionėmis.

„Kai kurios panašios bylos yra teismuose, tačiau jos dar nebaigtos nagrinėti, tad kategoriškai tvirtinti dar anksti“, – sakė tarnybos vadovas. Jis neslėpė, kad būta atvejų, kai panašioms medikų piktnaudžiavimo istorijoms pasiekus teismą bylas tekdavo nutraukti, nes trūko įrodymų.

„Tačiau jei būtų žinoma, kad dovana nebus priimta, jos niekas nesiūlytų“, – svarstė G.Barcys. Kaip pavyzdį jis paminėjo dar vieną STT perduotą tarnybos surinktą medžiagą.

VVKT duomenimis, UAB „Ebo-num“ farmacijos kompanijoms siūlo įsigyti „PharmaVision“ programą ir pateikia nuorodą – šios programos pristatomąją versiją. Joje pateikiama medicinos atstovų vizitų valdymo sistema, kuri pristatoma kaip „leidžianti kurti, sekti bei sufleruoti specialius ir individualius klientus“. Klientai šiuo atveju – medikai ir vaistinės.

„Nurodomos konkrečios dovanos. Pavyzdžiui, „Rolėje“ laikrodis, „Maximos“ dovanų čekiai, marškinėliai. Manome, kad tokia programa pažeidžia įstatymus, draudžiančius tokiomis dovanomis skatinti sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistus“, – sakė G.Barcys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius