Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dzūkijos kunigas iškoneveikė žmones už pastatytą kryžių

Kunigas.
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Kunigas
Šaltinis: 15min
0
A A

Pašventinti naują namą, banką, automobilį ar net naminį gyvūną jau tapo vos ne būtinybe. Tačiau Dzūkijoje kunigai atsisakė šventinti kaimo žmonių pastatytą kryžių. Kodėl?

„1940–1953 metų kaimo netektims atminti“. Tokį paminklinį kryžių savo lėšomis ir bendru darbu Dzūkijoje pastatė Mančiagirės kaimo bendruomenė, rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Tai sukėlė parapijos ganytojo pyktį. Kviečiamas Marcinkonių klebonas Algis Vaickūnas ne tik neatvyko į kryžiaus statymo iškilmes, atsisakė jį pašventinti, bet ir iškoneveikė kaimo žmones.

Negana to, kaip gūdžiais sovietiniais laikais dvasininkas pasiūlė kryžių nugriauti: „Kryžius turi liudyti tik Kristaus kančią, ne žmonių. Toks kryžius, kurį pastatė kaimas, – šventvagystė.“

Klebonas supyko, kad skulptorius Vytautas Nalivaika su kaimo žmonėmis ant kryžiaus įkomponavo relikvijas, pasakojančias kaimo istoriją, bet nepakabino Nukryžiuotojo.

„Mums tokie kunigo žodžiai buvo kaip šlapiu skuduru per veidą“, – neslėpė nuoskaudos Mančiagirės kaimo žmonės.

Karas ir pokaris čia palietė kiekvieną šeimą. Trys kaimo vyrai žuvo miške. Keli dingo be žinios. Bet labiausiai šį Dzūkijos kraštą sukrėtė 1947 metų rugpjūčio tragedija.

Mums tokie kunigo žodžiai buvo kaip šlapiu skuduru per veidą...

Nuo sprogusios bombos sudegė vaikinas, užsiliepsnojo kaimas, supleškėjo 5 sodybos su arkliais ir kiaulėmis.

„Paaiškėjo, vaikinukas buvo susitempęs po karo rastų sprogmenų ir norėjo pasidaryti sprogdiklių žuvims mušti. Iš jo liko tik nuodėgulys. Jei ne čia buvę vokiečių belaisviai, būtų sudegęs visas kaimas, juk visų trobos medinės. Vokiečiai žmonėms liepė dengti ant namų šlapias paklodes ir pilti vandenį. Bet vis tiek iki pamatų supleškėjo penkios sodybos. Tragedijos vietoje liko tik plikas kalnelis“, – prisiminė Mančiagirės senbuvė Antanina.

Toje vietoje, ant kalnelio, kaimo žmonės ir pastatė paminklinį kryžių, kuris sukėlė kunigo rūstybę. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min