Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kur dingsta Ignalinos atominės elektrinės uždarymui skirti milijardai

Osvaldas Čiukšys
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Osvaldas Čiukšys
Šaltinis: 15min
0
A A

Naujasis Ignalinos atominės elektrinės vadovas O.Čiukšys negaili kritikos savo pirmtakams.

Ignalinos atominei elektrinei (IAE) uždaryti išleistas milijardas eurų, bet nieko nepadaryta. „Pats nežinau, kur tas milijardas panaudotas“, – prisipažino naujasis IAE vadovas O.Čiukšys.

„Kai šįmet atvažiuos ES auditoriai ir paklaus, kas nuveikta už milijardą eurų, jiems galėsiu parodyti tik išlietą betoną“, – „Lietuvos rytui“ prisipažino 43 metų O.Čiukšys.

Praėjusią savaitę 18 metų IAE vadovavusį 62 metų Viktorą Ševaldiną pakeitęs O.Čiukšys darbus ketina pradėti nuo ultimatumų Vokietijos koncernui „Nukem Technologies“.

Šis koncernas jau trejus metus vilkina elektrinės uždarymo projektus. Yra pradėtos tik panaudoto branduolinio kuro saugyklos statybos. Bet vokiečių kompanija „Nukem Technologies“ iki šiol dosniai pildosi kišenes avansu.

Iš viso atominės elektrinės uždarymo darbams ES iki 2013 metų skyrė 1,3 mlrd. eurų. Baiminamasi, kad po 2013 metų Briuselis jau nebus toks dosnus, kai įvertins, kokiais tempais uždaroma elektrinė. Tiesa, tokie darbai vėluoja ir kitose valstybėse.

Mūsų šalis unikali tuo, kad uždarymo pinigai panaudoti, bet nieko dar nepadaryta.

„Tačiau ne taip, kaip Lietuvoje. Mūsų šalis unikali tuo, kad uždarymo pinigai panaudoti, bet nieko dar nepadaryta“, – kalbėjo O.Čiukšys.

Negana to, pagal sutartį „Nukem Technologies“ atleista ne tik nuo pridėtinės vertės mokesčio, bet ir kitų mokesčių.

„Pirmasis mano tikslas – susitikti su „Nukem Technologies“ atstovais ir iškelti sąlygas: arba jie dirba, arba sutartis bus nutraukta“, – ryžtingai sakė O.Čiukšys, kuris iki šiol su Vokietijos kompanijos atstovais bendrauja tik per tarpininkus.

„Susidaro įspūdis, kad į sutartį pateko visos sąlygos, kokių norėjo vokiečiai. O mūsų pozicijos iš viso nematyti. Niekas „Nukem“ nespaudė skubintis ir Lietuvos interesų negynė“, – piktinosi O.Čiukšys.

Panaudoto branduolinio kuro saugojimo aikštelė turėtų būti atidaryta 2011 metų kovo 28 dieną.

„Reali data – 2013 metai. Bet statybų pabaiga gali dar labiau nusitęsti. Kai kurie darbai turėjo būti pradėti šį rudenį, bet nieko panašaus neįvyko“, – sakė O.Čiukšys.

Vėluojant darbams vokiečiai, kaip susiklostė tradicija, prašys papildomo finansavimo.

Sutartyje tėra viena Lietuvai palanki sąlyga – pasitraukusi iš projekto „Nukem Technologies“ turėtų sumokėti 10 proc. viso projekto vertės baudą.

„Tai vienintelis šiaudas, už kurio galime užsikabinti siekdami savo tikslų“, – pabrėžė O.Čiukšys.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min