Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 02 05

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas: iki 2015 metų dujų kaina Lietuvai taps tokia, kaip visai Europos Sąjungai

Pasak energetikos ministro Arvydo Sekmoko, dujotakis su Lenkija bus pirmas realus Lietuvos svertas derybose su „Gazprom“ dėl dujų kainos per 20 metų.
„Lietuvos dujų“ atstovai tvirtino, jog dujų kaloringumas gali svyruoti itin nežymiai.
Dujos. / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Europos Vadovų Taryba penktadienį patvirtino planus, pagal kuriuos iki 2015 metų Bendrijoje turi būti panaikintos energetinės salos, iš kurių viena – Baltijos valstybės. Pasak A.Sekmoko, Lietuva, siekdama prisijungti prie bendros Europos energetikos rinkos, žengia dviem kryptimis: rengia teisinę bazę ir įgyvendina strateginius projektus. Trečiadienį Vyriausybė pritarė Gamtinių dujų įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo gamtinių dujų perdavimas Lietuvoje atskiriamas nuo tiekimo. Dabar įstatymui turės pritarti Seimas.

„Mums reikės gerokai padirbėti ir pavargti su „Lietuvos dujomis“, kad strateginę infrastruktūrą turėtų valstybė, o ne privatūs asmenys. Čia mes turime interesų konfliktą tarp privačių interesų ir valstybės, tiekimo saugumo, interesų“, – kalbėjo A.Sekmokas.Kita kryptis – strateginiai projektai: planuojamas suskytintų gamtinių dujų terminalas, elektros jungtis su Švedija, elektros ir dujų jungtys su Lenkija, Siderių požeminės dujų saugyklos projektas, Visagino atominė elektrinė.

Ministro teigimu, ypač mažai pasistumėta dujotakio su Lenkija projekte. „Dujotakis su Lenkija, deja, yra „Lietuvos dujų“ rankose, o „Lietuvos dujose“ dominuojančią padėtį užima „Gazprom, ir jis iš tiesų nenori, kad atsirastų alternatyvus tiekimas. Šičia mums reikės gerokai padirbėti ir pavargti su „Lietuvos dujomis“, kad strateginę infrastruktūrą turėtų valstybė, o ne privatūs asmenys. Čia mes turime interesų konfliktą tarp privačių interesų ir valstybės, tiekimo saugumo, interesų“,  – šeštadienį Lietuvos radijui kalbėjo A.Sekmokas.

Anot politiko, „Lietuvos dujos“ su Lenkijos dujų perdavimo operatoriumi numatė galimybių studiją, tačiau galimybių studija gali baigtis ir išvada, kad jungtis yra neperspektyvi. Tačiau, ministro teigimu, ji yra svarbi energetinio saugumo prasme: „kad mes nebepriklausytume nuo vienintelio tiekėjo „Gazprom“, o turėtume galimybę gauti dujas iš Vokietijos, iš Norvegijos per Lenkiją, jeigu „Gazprom kainos būtų vienos, o kainos iš Vakarų Europos būtų kitos.“ Tokiu būdu esą iki 2015 metų bus pasiekta, kad „mūsų dujų kaina nebus aukščiausia Europoje, o bus tokia pati, kokia ir kitoms Europos Sąjungos šalims“.

Ministras teigė, kad dujų jungtis su Lenkija būtų pirmas realus argumentas derybose dėl dujų kainos su „Gazprom“ per du dešimtmečius: „20 metų buvo važiuojama į Maksvą ir be argumentų prašoma žemesnės kainos. Tai atvedė prie to, kad mūsų dujų kaina yra aukščiausia Europoje. Mes turime teisiniais argumentais siekti nusiderėti kitą dujų kainą vartotojams“. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius