Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

EP ragina Lietuvą taisyti nepilnamečių apsaugos įstatymą

Europos parlamentas.
BFL nuotr. / Europos parlamentas.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuva turi persvarstyti neseniai Seimo priimtus nepilnamečių apsaugos įstatymo pakeitimus, kad jie nesuteiktų pagrindo diskriminuoti homoseksualų, teigiama ketvirtadienį priimtoje Europos Parlamento rezoliucijoje (349 balsai už, 218 prieš, 46 susilaikė).

Europarlamentarų nuomone, kai kurios įstatymo formuluotės yra „miglotos ir teisiniu požiūriu neaiškios, taigi gali būti prieštaringai interpretuojamos“. Pasak EP narių, „neaišku, kokioms informacijos priemonėms šis įstatymas būtų taikomas ir ar jo taikymo sritis apimtų knygas, meno kūrinius, spaudą, reklamą, muziką bei viešus renginius, pavyzdžiui, teatro spektaklius, parodas arba demonstracijas“.

Pripažindamas būtinybę užtikrinti vaikų teisinę apsaugą, Parlamentas pažymi, jog itin svarbu kovoti su diskriminacija, ypač dėl lytinės pakraipos. Sveikindamas Lietuvos prezidentės pastangas persvarstyti pakeitimus, EP ragina Lietuvą užtikrinti, kad jos įstatymai atitiktų tarptautinius bei europinius žmogaus teisių srities reikalavimus. Parlamentas taip pat ragina Pagrindinių teisių agentūrą įvertinti minėtą Lietuvos įstatymą, o EP Piliečių laisvių komitetą – stebėti padėtį.

Liepą Seimo priimtos įstatymo pataisos, kurios dar neįsigaliojo, uždraudė skleisti homoseksualumą propaguojančią viešąją informaciją ten, kur ją gali pasiekti vaikai. Šiuo metu Prezidentūroje veikia darbo grupė, kuri rudenį pasiūlys Seimui pataisyti įstatymą.

Debatai Europos Parlamente. „Žodžio laisvė ir nediskriminavimas dėl lyties ar lytinės pakraipos yra esminiai mūsų visuomenės principai, ir visos valstybės narės turėtų jais vadovautis“, – kalbėjo ES Tarybai pirmininkaujančios Švedijos ES reikalų ministrė Cecilia Malmström. Pasak jos, Lietuvoje priimtas įstatymas „kelia labai didelį susirūpinimą“. ES teisingumo, laisvių ir saugumo komisaras Jacques Barrot pridūrė, jog Europos Komisija laikosi „labai griežtos pozicijos šiuo klausimu“, tačiau palauks spalio mėn. numatytų Lietuvos prezidentės suburtos darbo grupės išvadų.

Tėvai ir seneliai, prašom įsiklausyti į savo širdies balsą. Ar pritartumėte tam, kad jūsų pačių vaikai susidurtų su visais tais iššūkiais? O jei jie patirtų tokį propagavimą nuolat ir neribotai? Klausė V. Landsbergis.

Europos liaudies partijos vardu kalbėjęs Vytautas Landsbergis teigė, jog EP rezoliucija šiuo klausimu būtų tarsi „beldimasis į atviras duris“, nes įstatymas dar negalutinis. Europarlamentaro nuomone, homoseksualumo propagavimas gali apimti ir nepilnamečių viliojimą ar net homoseksualią prostituciją. „Tėvai ir seneliai, prašom įsiklausyti į savo širdies balsą. Ar pritartumėte tam, kad jūsų pačių vaikai susidurtų su visais tais iššūkiais? O jei jie patirtų tokį propagavimą nuolat ir neribotai?“ – klausė V. Landsbergis ir pažymėjo, jog svarbu apsaugoti vaikuis nuo išnaudojimo. „Apsisprendimas turėtų ateiti kartu su branda“, – pridūrė EP narys. Jis paragino Parlamentą susilaikyti nuo kreipimosi į ES Pagrindinių teisių agentūrą.

Liberalų ir demokratų aljanso narys Leonidas Donskis pavadino Seimo priimtą įstatymą „atvirai homofobišku ir nedemokratišku“, turinčiu „itin pavojingas politines implikacijas, tokias kaip cenzūra ir savicenzūra“. EP narys tęsė: „Šis įstatymas mažai ką turi bendro su vaikų apsauga. Iš tiesų jis nukreiptas prieš šalies piliečius gėjus bei lesbietes. Kaip bebūtų, homoseksualumo prilyginimas fiziniam smurtui ir nekrofilijai yra morališkai atgrasus ir giliai apgailėtinas. Sunku patikėti, kad toks įstatymas gali būti priimtas ES šalyje XXI amžiaus pradžioje.“

Socialistų ir demokratų aljanso narė Vilija Blinkevičiūtė apgailestavo, kad „įstatymas buvo priimtas nepakankamai jį išdiskutavus bei įvertinus atitikimą tarptautinei ir ES teisei“. „Prisidengiant kilniu tikslu ginti vaikų teises, iš tikrųjų buvo sukurtas teisinis pagrindas suskirstyti visuomenę, riboti informaciją, diskriminuoti atskiras visuomenės grupes“, – kalbėjo europarlamentarė ir pridūrė: „Tikiuosi, jog Lietuvoje bus pakankama politinė valia įstatymą patobulinti, juolab, kad mes jau turime patirtį priimant ir įgyvendinant pažangius šios srities įstatymus“.

„Kokie nekalti ar visai geri norai svarstomų įstatymų autorių ir palaikytojų bebūtų, jie atvedė tikrai ne į XXI amžiaus Europą“, – teigė kitas Socialistų ir demokratų aljanso narys Justas Vincas Paleckis. Jo nuomone, „savo vaidmenį suvaidino Seimo daugumos per didelis įsitikinimas savo teisumu – virš mūsų tik dangus, darom ką norim, mums nerūpi tarptautiniai įsipareigojimai“. Pasak EP nario, šis svarstymas yra „įspėjimo signalas Lietuvos įstatymų leidėjams, kad reikia žingsniuoti ne atgal, vos ne į viduramžius, o veikti žvelgiant pirmyn, naudojantis ES šalių patirtimi ir tradicijomis“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min